Ekonomide ki anti Herbokoloklar Dövizi aşağıda ki yollarla düşürebilir

2011 ve 2015 İktidar partisinden seçime girmiş biri olarak bu başlığı atmamalıydım. 8.12.2016 Tarihinde Başbakanın eline tutuşturulan ve sadece piyasaları nakit açısından rahatlatacak programdaDövizin ateşini düşürecek argüman bulamayanbürokratik oliğarşist dallamalar için bu yazıyı kaleme aldım. Başbakan 250 milyar TL piyasaya sürülecek diyor bu para nerde ve bu piyasaya girince zaten doları tutamazsınız desem üzülürler.Tekrar seçime iktidar partisindengirmeyi düşünsemdeelbet yapıcı eleştirilerimi ve birilerinin akıl edemediklerini yazmam bu mazlum ülke insanı için gerekli.

Eydallama demeyeceğim, eyherbokolok demediğim suyun başındaki binlerce ileri geri-zekalıbürokratlar,aşağıda yazdıklarım yanlışsa yorum yapın ve yanlışlığı izah edinde biz de haddimizi bilelim.

Bu araDöviz nasıl düşer veya dövizin düşmesini nasıl sağlarız?

Bunun için 3-4 yolu hatırlatacağım ama sakal'ım olmadığından "yaz buza koy güneşe" olacak... Ama esas çözüm TUDEM projemin getirisi ile tam çözüm olur. Bunuda ismimi google amcayayazınca TUDEM'i oradan okuyarak anlayabilirsiniz.

1- Üç kamu bankamız ve birkamu katılım bankamız için OHAL kapsamında acilen şu karar alınır;Döviz getirip bunu şu an ki yüksek rakamdan bozdurup TL vadeli hesap açtırana TL bazında% 8-10 olan faiz yerine % 13-15 faiz verilecekve faizgelirindenvergi alınmayacak denmesi halindefaiz getirisi%15,5-17,3'a çıkacak olan TL daha ön plana çıkar ve yüksek faiz yüzündendöviz bozdurunca döviz düşer.

2-.TC hazinesi ve bankalarımızDöviz bazında geçtiğimiz aylarda % 4-5bazında borçlanarak döviz temin ediyordu. Şimdi bankalarımız Dolara yıllık bazdaen fazla %1.90, Avroya yıllık bazda % 1.25 faiz vermekte. Merkez Bankamız da elindeki paranın 60 milyar doları aşan kısmını ABD hazine bonolarına yıllık % 2.25 getirisi yüzünden bağlamış şu an ise iyot gibi açıkta kalmıştır. Bizin MB nallamalarımız işte bunu ABD'ye paramızı emanet etme işinibaşarabilmiştir. 1 güvensizbanka ülkemizde %3'e yakın Dolara faiz vermekte diğer bankalarımız dolara yıllık en fazla % 1.90 veriyor...Bizim 3 kamu bankamız ve 1 katılım bankamız % 4-5 civarında dövize faiz vererek piyasadan ciddi miktar döviz toplayaraksıkıntılı anlar için dövizin düşmesini sağlamalı...Hatta dış işlemlerde dövizi yükseltenlere karşın KÜBA gibi 2 kur uygulaması bile yapmalıyız...Dışarıda ki istediği kadar yükseltsin halka eldeki fiziki dövizi arttırarak veucuz döviz vererek bupisikolojiyi kırarım. Dışarıdan müdahale için halkıma ihtiyacını daha ucuz verecem diyerek diğer bir önlem düşünülebilir.

3- Yukarıda bahsettiğim yaklaşık60 milyar doları ABD hazine bonolarında çıkarak zararına da olsa fiziki olarak ülkemize getirmekdiğer bir yol...

Ben olsam bu ara 3 devlet bankası ve 1 katılın bankasına %3-4 arası dolara mevduat verdirerek ve bu mevduattan da vergi almayarak doların devlet tarafında çoğalmasını ve dövizin düşmesini sağlarım. İştedevlette yüksek maaşlı binlerce ekonomisti var ve dövizin düşmesini sağlayacak bir tedbir bulamamış bizim nallamalarımız.Ak parti içinde de bürokrasiyi koşturacak beyin yokki ortaya çözüm koyduramamışlar.CB'mız halka sığınmakla bu sefer yanlış yol seçti.Döviz işi dış alımlar yüzünden bu halde.Hain globaller bizi terbiye etmek için uğraştıkları malum vebu iktidarın gitmesi için artk ekonomik darbe peşindeler. Halk işte bu hıristiyan uşaklara bu ülkeyi yedirtmemek için bu sefer bir şeyler yapacaksa da dövizin ateşini benim 3 önerim ve ABD'de ki dolarlarımızı hazine bonolarını bozdurup getirmekten başka çare yok.

Dün yani 8.12.2016 tarihinde Başbakan doların sıkıntısını da azaltacak bir ekonomik paket açıklayacağını kamuoyu beklemişti. Döviz cephesinde bu olmadıve döviz işinde inişi sağlayacak argüman Başbakan Binali yıldırım, geçtiğimiz haftaki EKK toplantısında ekonomiye ilişkin alınan tedbirleri açıkladı.Hükumetin işletmelerin ekonomideki yavaşlamadan kaynaklanan sıkışıklığını gidermeye öncelik verildiği anlaşılıyor.Açıklanan tedbirler arasındadöviz konusunda hiçbir tedbir olmaması çözüm üretemeyen nallama bürokratlarınınveya herbokoloklarının olmayışındandır diye düşünüyorum. Bu aradaAB ile devam etmenin daha isabetli olduğu açıklaması, diplomatik ve alttan yürütülen pazarlıklarla Suriye'li mülteciler konusunda kapıları açmayız ama sizde şu dövizle terbiye işini ve açıkça yaptığınız HDP hatalarınızı düzeltin pazarlığı son aşamada olduğundan dövizle ilgili bir olgu açıklanmadı diye düşünüyorum.Adana'da 25 AB elçisinin Valilik saldırısını kınaması AB ile anlaşmaların bitmek üzere olduğunun göstergesi. Bu çerçevede özetle Döviz dışında piyasaya para sürme olgularının özeti aşağıdadır.Okuyunca Döviz işi burada durmaz diyenler haklı çıkacak galiba.

BDDK’nın bankaların kredilerde yeniden yapılandırmaya gitmelerinin yolunu açacak düzenlemeler yapması,BDDK’nın tüm kredilerde karşılık oranlarını azaltma vaadi her boyuttaki firma için önem taşıyor.Reel sektör için önemli olan, bankaların açacakları toplam 250 milyar TL’ye Hazine kefaleti. Bu amaçla bütçe kaynağına dayanan Kredi Garanti Fonu oluşturulması öngörülüyor. Ama bu denli büyük para nerede onu açıklasalar iyi olacak. Bu 25 milyar liranın Keynesyan etkisiyle olsa gerek.Küçük ölçekli 15 bin KOBİ’ye, finanssorunlarını çözmek için 3 yıl vadeyle faizsiz 50 bin liralık kredi desteği yurttaki küçük işletmelere can suyu olacak. Böylece bu tedbirlerde istihdamı koruma ve artırma olgusu düşünülmekte. 2017'de 500 bin kişiye işbaşıileeğitimimkanı sağlanması, doğu’da 100 bin kişiye toplum yararına çalışma imkanı ile istihdam katkısı olacak tedbirler. Kamu bankalarının, kamu fonlarını değerlendirirken yüzde 7.5 faiz ödeneceği, bu ucuz kaynağa dayalı olarak ucuz kredi dağıtması oluşturulacak.Katma değeri yüksek, orta ve yüksek teknolojiye dayalı istihdamlarda çalışanların ücretine % 50 kamu desteği, asgari ücret ödemelerine kamu katkısı, 2017 yılının ilk 3 ayında sosyal güvenlik primlerini erteleme önlemleri. İşte Başbakanımızın dövizde dağ karınca bile doğuramadı dedirttiği özet bilgiler bu kadar... Beyler bu döviz işi basit değil bu iş Başkanlık işinide sıkıntıya sokar...Zaten milletvekilleri odasına bile gelmiyor, bürokrat randevu bile vermiyorve bu sefer seçim meçim olursa % 41 süprizinin altı olur diyenler arttı. Ak parti piyasayı sıktı şimdide gevşetiyor ama atı alan Üsküdar'ı geçti gibi... Allah sonumuzu hayır etsin.Böyle zeki ve direk kulise geçen sallamalarıvekil yapın, bürokrasideki zekileride yükseltin daha çok murnumuz Loktak çıkmaz. Şimdi referendum oylamasına gidilecek ve inanın sandık zor değil ama meclis sandığı zor garantiye alınacak gibi. İşte mecliste seçtirilen sallamalar böyle endişe yaşatır, bürokrasideki dallamalar ise ayrı bir başarı gösterirler. Özellikle döviz kanadında...

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Oğuz Güler - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.