Yörüklerin Bağımsızlık Ateşi !!

Seki Yaylası, Yörük Türkmen Şöleni birlik beraberlik içinde coşkuyla kutlandı, önemli mesajlar verildi.

İlk gün, ''Üç telli cura'' ile şölen başladı, ve yurdun dört bir yanından gelen yörüklerle ve katılımcılarla devam etti.Seydikemer ve Fethiye YörükTürkmen dernekleri ile, Konfederasyonlar, Federasyonlar, Vakıflar ve diğer Dernekler ile birlikte hazırladıkları bildiriyi paylaştılar.Bu güzel birlikteliğin içinde, Seki yaylasının, doğal güzelliği ise anlatmakla bitmez.

Yörüklerinher şeye rağmen, bu etkinliklerinde ki; birlik, yardımlaşma, dostluk ve kardeşlik mesajları tüm topluma ve tüm kurumlara örnek olmalıdır.

Davaları, Türk Devleti'ni, Türk Milleti'ni, Türk Bayrağı'nı, Türk dilini, yaşatmak, korumak, Türk topraklarında, sen- ben demeden birlikte yaşamak ve yaşatmaktır.Yörükler, Vatanlarına sevdalı oldukları gibi özgürlüklerine sevdalıdır.Yörükler, bayrağına bağlı oldukları gibi geçmişlerine bağlıdır.Yörükler, sen- ben demezler, biriz, iriyiz, diriyiz derler..Yörükler, kimseye boyun eğmez, dilenmez, ağlamaz, mücadele etmek için yaratılmıştır.Yörükler, her zaman her yerde topluma doğru mesajlar iletirler.

''Bölüşürsek tok oluruz, bölünürsek yok oluruz'' der,Yörükler,Yürekleri Oba'lar kadar geniştir.Bir parça ekmeğini, bir tas ayranını paylaşacak kadar merttir.Güneşten kavrulan yüzlerinde, en can alıcı bakan gözleridir.Dağda, Ovada, yaylada kültürlerini yaşatmak için çalışırlar.

"Toros Dağları'na bakınız, eğer orada bir tek Yörük çadırı görürseniz ve o çadırda bir duman tütüyorsa, şunu çok iyi biliniz ki bu dünyada hiçbir güç ve kuvvet asla bizi yenemez." diyen; Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün izinde, Gençliğe Hitabe'yi kendilerine rehber edinmişlerdir.

Ancak burada sözü edilen ateş ''bağımsızlık ateşi''dir.

Bugün toplum olarak o kadar çok ayrıştırıldık ki, Yörükler de bundan nasibini almış durumda.

Yörük- Türkmen'ler de siyasi görüşlerinden dolayı bölünmüş bulunuyorlar.İki hafta önce İktidara yakın Yörük- Türkmen şenliği düzenlendi ''onlar kimin Yörükleri'' diye kimse sormadı.

Senin Yörüklerin, benim Yörüklerim, senin Yörük şenliğin, benim Yörük şenliğim diye bir yarış içine girmiş durumdalar.

Bunun bir an önce düzelmesini, verdikleri basın bildirisinde ki düşüncelerinin eyleme geçmesini, tam bağımsızlıktan yana tavırlarını, yurdun neresinde olursa olsun tüm Yörüklerin ayrışmadan bir arada olduğu şenlikleri görmek istediğimizi belirtmek istiyorum.

Tarihlerini bir kez daha okuyarak, kimseye biat etmeden nasıl bir mücadeleden çıkıp bu günlere geldiklerini bir kez daha okuyup, paylaşmalarını diliyorum.

Tarihte, 16'sı Cihan, 135 devlet, yörüklerin kıl çadırları altında kurulmuştur.Anadolu'yu yeniden Türk yurdu yapan, Selçuklu'yu kuran, Çağrı bey ve Tuğrul bey Oğuz beyin Kınık boyundandır.Cihan devleti, Osmanlı'yı kuran Osman bey, Oğuz'un Kayı boyundan dır. Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran Mustafa Kemal Atatürk, Kızıl Oğuz Kocacık Yörüklerinden dir.

Bu kadar şanlı bir geçmişe sahip olan Türk soyları hep yaşasın.Yörükler ve Türkmenler; siyasetin, rantın, koltuğun kölesi olmasınlar.Bağımsızlık ateşini hiç söndürmesinler.Kimsenin güdümünde, emrinde olmasınlar.Yörük- Türkmen dünyasına, ülke sevdasına, millet aşkına siyaseti bulaştırmasınlar.Şanlarına yakışır, Türklüklerine yakışır tam bağımsızlık ilkesine yakışır yaşamlarına devam etsinler.

Büyük emekle hazırlanan, Seydikemer ve Fethiye Yörük Türkmen Derneklerinin düzenlemiş olduğu Yörük-Türkmen şenliği büyük ilgi gördü.

Bir çok şehirden, gelen Yörük ve Türkmen temsilcileri, kıl çadırlarda, kendi yaşamlarını, kültürlerini yansıtan görsellerle tanıtım yaptılar.

Devam ettirdikleri kültürleri, yaşattıkları gelenekler, ürettikleri eserler, sergiledikleri oyunlar, görülmeye değerdi.

Tam bağımsızlık ilkesi ışığında düzenlenecek nice şenliklere....

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ebru Oğuzhan Yeter - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.