KARA CUMA DEĞİL. NURLU CUMA

Bir kasırgadır gidiyor. Bu öyle böyle bildiğiniz bir kasırga değil. Elli iki yaşındayım böyle bir şeyi ne duydum, nede okudum. İlk defa bugün ulusal bir tv kanalının yedi ana haberlerinde duydum, gördüm. KARA CUMA ÇILGINLIĞI Vay be, desenize yeni bir çocuğumuz daha oldu. İsmi? mi.

KARA CUMA. Nedir bu cuma? derseniz gelin anlatayım.

Black Friday (Kara Cuma), Amerika Birleşik Devletleri'nde ortaya çıkan bir alışveriş ve indirim günüdür. ABD'de Şükran Günü'nden sonraki ilk Cuma günü Kara Cuma olarak adlandırılmaktadır. 1952 yılından bu yana, Noel alışveriş sezonunun başlangıcı olarak ABD'de kabul edilmektedir.

Görüyormusunuz kefereleri, perşembe gününden itibaren başlatıyorlar ve gözünüzün içine baka baka bizde de ADET HALİNE GETİRMEYE ÇALIŞIYORLAR. Oysa müminlerin mübarek gün ve bayram olarak niteledikleri cuma perşembe ikindiden itibaren başlar kefereler öyle sinsiler, öyle sinsiler ki bu adeti bizim içimize bağırta bağırta yerleştiriyorlar. Benim takıldığım konu ise frenklerin güzel hasletlerini almamız gerekirken nerde pis, ahlaksız, seviyesiz, bizi bizden alan ve uçuruma sürükleyen adetleri varsa onları alıyoruz. Karanlık gecelerin nurlu sabahlarında parıldayan, hakikatin gür sesi, çağımız ve çağlar ötesinin bir asr-ı saadet müslüman ı Bediüzzaman Said Nursi nin gençlere bir mesajı var:

Ey bu vatan gençleri! Frenkleri taklide çalışmayınız. Âyâ, Avrupa'nın size ettikleri hadsiz zulüm ve adâvetten sonra, hangi akılla onların sefahet ve bâtıl efkârlarına ittibâ edip emniyet ediyorsunuz? Yok, yok! Sefihâne taklit edenler, ittibâ değil, belki şuursuz olarak onların safına iltihak edip kendi kendinizi ve kardeşlerinizi idam ediyorsunuz. Âgâh olunuz ki, siz ahlâksızcasına ittibâ ettikçe, hamiyet dâvâsında yalancılık ediyorsunuz. Çünkü şu surette ittibâınız, milliyetinize karşı bir istihfaftır ve millete bir istihzâdır."(1)

1) bk.Lem'alar, On Yedinci lem'a, Beşinci Nota.

KARA CUMA isme bakarmısınız!

BİLİRİZ VE İMAN EDERIZ Kİ.

CUMA, Güneşin doğduğu en hayırlı gündür. CUMA, Adem(a.s)o gün yaratıldığı gündür. CUMA, Adem(a.s)Cennete konulduğu gün, CUMA, Adem (a.s)Cennetten çıkartıldığı gündür. CUMA, günü melekler mescidin kapılarına oturur, insanları geliş sırasına göre yazarlar. İnsanlar o gelişlerine göre; deve bağışlamış, sığır bağışlamış, koyun bağışlamış, tavuk bağışlamış, serçe bağışlamış ve yumurta bağışlamış kimselerin sevabı gibi sevap kazanırlar. (Buhari, Cuma: 31; Müslim, Cuma: 7) CUMA, bizim bayramımızdır CUMA, bizim cem olduğumuz gündür CUMA, günlerin en güzelidir CUMA, berekettir CUMA, birliktir CUMA, beraberliktir CUMA, bayramdır CUMA NURLU gündür.

Ey diyanet; Ey ilahiyatcilar, Ey stk lar, Ey kanaat önderleri, çıkın ve bu terbiyesiz kendini bilmez siyonist uşaklarına deyin ve haykırın CUMA; KARA GÜN DEĞİL NURLU GÜNDÜR.

Selâm ve dua ile.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Bülent Ertekin - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.