Ekim’de Kabinede 5-6 değişikli var ve bunlar kim olabilir?

Geçtiğimiz pazartesi günü önemli bir siyasi ile beraberdim. Ekim ayında kabinede değişiklik olacağını söyledim ama “sanmam” sırası değil dedi. 48 saat geçmedi Efkan Ala bombası patlad Efkan bey konusu ve Numan bey konusu uzun süredir Ankara'da değişeceklerin başında konuşuluyordu bunlardan bir tanesi aciliyeti yüzünden yapıldı. Yine çok önemli bir siyasi ile de Perşembe günü sohbetimizde Ala’nın görevden alınışını Oslo sürecine bağladı ve işin altında başka bir şey aramaya gerek yok ve kabine de değişikliği olmaz dedi ama durumun böyle olmadığını yazımda okuyacaksınız. Kabinede de daha değişiklikler olacağını ise Cumhurbaşkanımız Çin'e uçmadan önce azıcık belli etti…

Ala’nı görevden alınması sadece Oslo süreci değil bakan Ala’nın uzun süredir okullar açılacak olmasına rağmenEmniyet müdürlerinin ve üst düzey atamalarını halledemeyişi ile tutuklanan Sinop valisinin verdiği ifade ve bunun üstüne en son İstanbul emniyet müdürü Çapkın’ın ifadeleri bardağı taşıran son damlaları oluşturunca ivedilikle istifa ettirilmesi gerektive çok doğru bir iş yapıldığı da yakında konuşulur. Erkan Mumcu artığından hiç bi mok olmayacağını ve milletvekili olmadığı halde bakan olmasını çok defalar yazılarımda eleştirmiştim. Erkan Mumcu Ala’nın Diyarbakır’a vali olmasını sağladığını sağır sultan bile bildiği için başbakanlık müsteşarı olduğundan beri o görevin adamı değil diye yazdığımı googleden ararsanız okuyabilirsiniz. Bu kadar omurilikten hımbılca konuşan ve kendini beğenmişliği de kabinede huzursuzluğa sebep olduğu için istifa ettirilmeleri iyi oldu.

Geçmişte kabinede yer alan bazı bakanlar dışarıda da kalsa ciddi bilgi ve duyumları bizlere kadar gelmekteydi. Paralelci denen Müsteşarını vali yapması, gençlik yıllarında ki arkadaş gurubu fotoğrafında herkesin paralelcilikten içeride olması bence hiçte raslantı değil. Yaptığı tüm atamalar arkadaşları ve Fetcu. İçişleri bakanı konusu olduktan sonra demeç veren Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Efkan Ala'nın İçişleri Bakanlığından istifa etmesiyle ilgili, "Sayın Başbakanımızın, Sayın Cumhurbaşkanımızın takdirleriyle gerçekleşmiş bir değişiklik olarak görüyorum" ve "Yarın olacaktır anlamında söylemiyorum ama" diye ikazda bulunarak, "Önümüzdeki günlerde de benzer değişiklikler olacaktır" ifadesini kullandı. Aynı ifadenin bir başka versiyonunu Cumhurbaşkanımız Çin gezisi öncesinde yaptığı basın toplantısında mealen “kabinede her an her şey olabilir” demekle yetindi ama Başbakandan bu yönde bir girişim olursa sıcak bakacağını ima etmesi beni haklı çıkartacak.

Şimdi Kabineden 10 kişi gidici diye konuşulmakla birlikte bunların 5-6’sının yenilenecek gibi, fazlası 4 aylık hükümete kambur sayılır. Birilerinin seçtiği ve vekil yapıp bakan yaptığı kişileri hala tanımamış olması işin erken seçime gideceğinin ayak sesleri denebilir. Kimin gelebileceği ise kolay bir tahmin olmadığından ileri ki bir tarihte olası olabilecekleri de yazarız. Bunlardan Başbakan yardımcılarından özellikleNuman Kurtulmuş, belkiMehmet Şimşek,Veysi Kaynak, Milli eğitim bakanıİsmet Yılmaz, Kültür bakanıNabi Avcı’nın, Tarım bakanıFaruk Çelik’in, Gençlik Spor bakanıAkif Çağatay Kılıç’ın, Aile Sosyal politikalar bakanıFatma Betül Sayan, Gümrük ve Ticaret bakanıBülent TüfenkçiileMaliye BakanıNaci Ağbal(oysa bence başarılı), Verimsizlikleri ve başarısızlıkları yüksek sesle konuşulmakta. Bunların içinde biri var ki göreve getirdiği kişilerin % 90’ı paralelci olması ve çoğunun işten el çektirilmesi onun milli görüşçü olsa da görevde kalmasını engelleyemeyecek denilmekte. Hatta milli görüş içine sızsa ve eski bir genel başkan olsa da kabinede 2 paralelci bakan ve 40’u aşkın paralel çizgisinden denebilecek milletvekilinin var söylemleri doğru çıkacak gibi. Bu 30 milletvekilinin 20 civarının Davutoğlu tandanslı ve 10 civarındakinin ise Abdullah Gül tandanslı 8-10 tanede kendini onlara yaslayanlarla rakam böyle...

Mesela Celil G... bey bu şaşkınlardan dense de bu kişiyi tanıyan birileri sanırım gereken özel ip uçlarını duymak isteyenlere verebilir. Kendisinin listeye girmesini sağlayan danışman ve onun beraber olduğu ekip şu an bu gibiler yüzünden zaten sıkıntıda.CB danışmanları Reisi çok yanılttılar. Mustafa Varank ve İbrahim Kalın ve onların 1. derecedeki çalışma arkadaşlarının referansları ile danışman kadrosunda yeni bir yapılanmaya gitmek gerek. Bakanlar kuruluna atama yapılırken Cumhurbaşkanının abi konumunda diye bilinen Ahmet İyimaya ve Cemil Çiçek'e düşündüğü isimleri çek ettirmesinde sanırım fayda var. Ya bu ikisi başbakan yardımcısı yapılmalı veya onlara kabine yenilemeleri sorulursa bu hassas dönemde yanılmalar azalır ve sık sık olgun olmayan ve çoluk çocuğa güvenme yanılgısı yaşanmamış olunur. İki günde bir bakanlar kurulu değişikliği şık değil, tabiki insanın alası içinde hayvanın alası dışında olduğu için mecburiyetlerin bu duruma götürdüğünü de biliyoruz.

Haaa bu arada Milli eğitimde 14.000 öğretmen PKK eğilimleri yüzünden yer değiştirilecek diye Başbakan bu konuda açıklama yaptı ama bu açıklama bizleri çok, çok üzdü, Bu PKK'lı eğitimcileri OHAL varken ilişiklerinin memuriyetten kesilmesi gerek. Bunların Fetöden farkları ellerinde kalem tutan PKK'lı olmalarımı dersiniz. Bu kişiler kısıtlı F-16 pilotu değil yerine gelecek en az 100.000 alternatif varbu hainleri bizlerin vergileri ile başka yerlerde besleyemezsiniz.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Oğuz Güler - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.