Zaman boşa geçmesin, tekrarı yok

Bu yazımı okuyabiliyorsanız şükür uyanabilmişsiniz ve nefes alıyorsunuz? Kalkın dışarı çıkın , içinize temiz havayı çekip kendinize gelin. Sonrasında etrafınıza bir bakın, ama rastgele değil , farkına vararak gerçekten görerek bakın. Gördükleriniz , duyduklarınız size neler düşündürüyor. Yanı başınızda olan olaylardan ne kadar haberdarsınız ? Yada birhabermisiniz?

Hafta sonu ailenizle güzel bir hafta sonu geçirin. Çocuklarınızı eşinizi alıp sevdiğiniz bir yerlere gidin. İlerde sizin ve çocuklarınızın güzel anıları biriksin. Şimdi arabamız mı var Nasıl gidelim dediğinizi duyar gibiyim. Şart değil, tutuşun elele bulunduğunuz yerdeki en yakın park bahçeye gidip oturun. Ha yanınıza , evde olan ne varsa, ekmek, zeytin peynir,domates onlardan götürün . Çocuklar birazdan acıkabilir. Ne kadar vaktiniz varsa , onu da kaliteli geçirin. Parkta, yollarda , çevrenizdeki insanlara bakın, sonra dönüp birde kendinize bakın ve neler hissettiniz bir düşünün.

Kimilerimiz de nerede lüks tatil yapabilirizin peşinde. Yapın doyasıya eğlenin,hayat sizin , kazanç sizin kimsenin gözü yok. Bütün bunları yaparken kendinizi çevrenizde ,yakınlarınızda ,size maddi , manevi ihtiyacı olanları görmezden gelerek yapmayın. Hastane köşelerinde çaresiz olanları düşünün, çocuğuna bir şişe süt alamayanları düşünün, ünüversite kazandığı halde çocuğunu okutamayanları düşünün , kan bağışına ihtiyacı olanları, ilik nakli için kök hücre bağışı bekleyenleri düşünün. Yada çocuğunun tedavisi için yerinden yurdundan gelmiş, yeni bir yaşam kurmaya çalışanlar gelsin aklınıza.

Ne yapabilirize gelince, manevi anlamda destek olun, ekmeğinizi bölüşün, maddi anlamda imkanlarınız dahilinde utandırmadan verin.

Kan merkezlerine uğrayıp nelere ihtiyaç var, ben ne yapabiliri mi ? Sorun. Üç tüp kanla yaşama savaşı veren her yaşta hastamıza umut verin, can verin.

Mutlaka çevrenizde bu yazdıklarımı yapabileceğiniz birileri vardır. Eğer bulamıyorsanız , muhtarınıza sorun, hastanelere gidip oralarda soruşturun.

Evinizdeki kullanmadığınız ve unuttuğunuz bir sürü eşyaya başkalarının ihtiyacı olduğunu düşünüp dağıtın. Kütüphanenizi elden geçirip verebileceğiniz kitapları ihtiyacı olanlara verin, aydınlanmasına katkınız olsun.Alışveriş hastalığından vazgeçin . İhtiyacınız olanı almaya özen gösterin.

Aslında o kadar çok şey varki yazılacak. Ama benim aklıma gelenler bu kadar. Sizler de düşüncelerinizi paylaşın. Daha çok çözüm üretelim, ve bugün başlayalım.

Not: 17 eylül 2017 de kökhücre bağış kampanyası var. 18-50 yaş arası sağlıklı her insanın vereceği üç tüp kan. Şartlarını en yakın Türkkök hücre birimlerinden öğrenin. Mutlaka yapacağımız bir şeyler vardır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Asiye Yılmaz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.