Dışarda Brexit etkileri içerde enflasyon bekleyişi ile Türk Lirası ne yönde hareket eder?

Küresel piyasalar İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkış kararı ile çalkalanırken gelişen ülke piyasalarında 2016 sene başından bu yana yaşanan olumlu hava yerini tedirginliğe bıraktı. Kararın İngiltere’nin yanında Avrupa ve küresel ekonomi için zinc irleme etkisi tartışılırken içerde “04 Temmuz’da” açıklanacak enflasyon rakamları önemli olacak.

Geçtiğimiz senelerde mevsimsellik etkisi ile Haziran ayında düşüş gösterme tüketici enflasyonunda aylık bazda düşüş olabilir. Piyasada ortalama beklenti enflasyonun önceki aya göre değişmeyerek yıllık %6,94 olarak geçekleşeceği yönünde. Bize göre tüketici enflasyonu önceki aya göre yüzde 0,40 gerileyebilir. İşlenmemiş gıda fiyatlarında düşük seyrin yanında giyim ve ayakkabı gibi ürün gruplarının bu ay enflasyona düşüş yönünde katkısının olacağını tahmin ediyoruz. Buna rağmen baz etkisi ile yıllık gerçekleşme Mayıs ayına göre yüksek olacak. Çekirdek tüketici enflasyonunda geçtiğimiz ay gözlenen düşüş ise bu ay ivme kaybedebilir.

Öte yanda, enflasyonda düşüşe rağmen Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) sadeleştirme politikası çerçevesinde başladığı üst bant faiz indirimlerine bu ay son verebilir. Gelişmekte olan ekonomilerde ivme kaybı ve Brexit’in belirsizliği sebebiyle kurul, faiz koridoru uygulamasından vazgeçmek istemeyebilir. Piyasalarda yaygınlaşan bu beklentiyi Türk Lirasında son günlerde yaşanan güçlü seyrin destekçisi olarak görüyoruz.

İçerde enflasyonda düşüş TCMB sadeleştirme politikasına destek verse de küresel ekonomiye ilişkin endişeler ve finansal piyasalarda artan risk algısı Banka’yı temkinli olmaya sevk edebilir. Bugünlerde İngiltere ekonomisi zincirleme Avrupa etkisi, Amerika’da zayıflayan işgücü piyasası derken bir de Çin büyümesi, emtia ithalatı gibi gelişmelerin gündeme girmesini gelişen ülke para birimleri için risk unsuru olarak görüyoruz.

Kaynak Bloomberg

Teknik olarak, parite 2,88 altında 2,84 seviyesine kadar gerileyebilir. Aynı zamanda psikolojik 2,90 direncinin aşılması durumunda ise 2,9250 ardından 2,94-2,95 bandı hedefleniyor olacak. Haziran ayından bu yana Dolar/TL’sında Türk yatırımcısının bilinçli hareketlerini izledik önümüzdeki günlerde yine iç talep ile bant içi hareket sonlanabilir. Düşüncemize göre, gelinen seviyelerde belirsizlikleri de hesaba katınca yukarı yönlü tepki ve 2,90 üzerine sıçrama daha yüksek ihtimal olarak görünüyor.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Arzu Toktay - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Ankara'nın En başarılı ve En İyi Belediye Başkanı Kim? Ankara Belediye Anketi