ANKARA’NIN MÂNEVÎ MİMARI HACI BAYRÂM-I VELÎ’NİN ŞİİRLERİ ALBÜM HALİNE GELDİ

Ankara’nın mânevî mimarı Hacı Bayrâm-ı Velî 14. Ve 15. Yüzyıllarda Ankara’da yaşayan, yaşadığı döneme ve sonrasına büyük bir iz bırakarak hâlâ gönüllerde yer bulan, çağları aşan bir sese sahip olan büyük bir gönül sultanıdır. Ankara Ulus Semti’ndeki kendi ismiyle anılan camî ve Hacı Bayrâm-ı Velî’nin türbesi her gün binlerce seveniyle dolup taşmaya devam etmektedir.

Hacı Bayrâm-ı Velî’nin Ankara’daki dergâhında eğitim alan dervişleri üç kıtaya dağılarak, O’nun sohbetlerini geniş kitlelere ulaştırmışlar ve insanlık için adetâ birer mânevî ışık olmuşlardır. Bu isimler arasında Akşemseddin, Eşrefoğlu Rûmî, Yazıcızâde Muhammed Efendi ve Ahmed Bîcan’ı sayabiliriz. Yine talebelerinin açtığı yollardan istifade etmiş bir çok önemli mutasavvıf mevcuttur.

Hacı Bayrâm-ı Velî tasavvufa intisabından sonra “Bayrâmî” mahlasını kullanarak Yûnus Emre tarzında Türkçe şiirler söylemiştir.

Onun günümüze kadar intikâl edebilmiş üzerinde daha çok ittifâk edilen şiirlerinin sayısı dörttür. Tarihte bu şiirler için bir kitap boyutunda şerhler yapan bir çok alim ve fazıl mevcuttur: Akşemseddin, Şeyhülislâm Seyyid Feyzullah Efendi ve İsmâil Hakkı Burûsevî gibi şahsiyetler bu konuda öne çıkan isimlerdendir.

Anlaşılacağı üzere derin anlamlar muhtevâ eden ve günümüzde çok da bilinmeyen bu şiirleri müzisyen Ziya Uğur müzikal formda hazırlayarak Hacı Bayrâm-ı Velî’ye ait dört şiirin ve Bayrâmî Evrâdı’nda yer alan bir duanın yer aldığı bu N’oldu Bu Gönlüm albümünü müzikseverlerin beğenisine sundu. Klasik tasavvuf müziği formunda sade bir altyapıyla hazırlanan albümde Hacı Bayrâm-ı Velî’nin çok bilinen N’oldu Bu Gönlüm şiirinin yanında belki de ilk defa duyacağınız Sen Seni Bil Sen Seni, Dünya’ya Gönül Verme ve Çalabım Bir Şar Yaratmış şiirleri de yer alıyor.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Nur Çelebi - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.