Yeni kabine geliyor, düzelme artar diye...

Yeni yıla yeni kabine ile gireceğiz.Daha 4 ay önce bakanlar kurulu yenilenmişti. Ama iş sadece teşkilatların veya belediyelerin "metal yorgunluğu" değil bakanların, bürokratların veesasende%90 vekillerin yorgunluğundan geçtiğibirazcık anlaşılmış gibi. Bakın Ankara il'e yeni başkan bulunamıyor. Hatta Çankaya ilçeyede yeni başkan bulunamıyor. O yüzden Ankara'da yıpranmış kişilerle kongreler yapıldı ve Mamak ilçe kongresinede salonda delegeler dahil 1000 kişi bile yoktu. Hatta Rize il kongresinde bile salon %25 boştu.2011 ve 2015 iktidar partisinden aday adayı olarakülkemi elbethaçlılara yedirtmemvekararsız olsamda yinedeyapıcı olarak herkesi eleştirir sandığada gitmem olur biter.

Bu yılın ortasında Cumhurbaşkanına 604 kelimelik ve Meclis başkanına 556 kelimelik telgraflarımla tüm sıkıntıları dile getirdim ama sonuç hep aynı "hapşürükten teyyare selam söylen o yare" oldu. CB'na Cumhurun başı olması hasebiyle telgrafımdatabiki ölçülü ve saygılı olarakolumsuzlukları yolladım. Meclis Başkanına ise kendisinikısmen tenkit edici üslupla esirgediklerini ve genelhataları yazdım. Bülent Arınç ve Cemil Çiçek 2 dönem MB olduğu için 2 tabutu olmayacak. İsmail beyi yakinen tanırım ve cebine bir çok kez kez mesaj yazdım, sağlığınızı düşünün MB aday olmayın çünkü CB'da "Abi başkanlığa aday olmazsan sevinirim" dediğini hatırlattım. Meclis başkanımızın ülke için hiç bir şey yapmadığını ve TUDEM'i her ortamdaçok övdüğü halde proje için"sen başarırsın" sözcüklerini hatırlatarak makamda vatan millet adına bir şey yapmadığını yazdım.İsmail başkanımCB'na "milletvekilliğinden istifa ederim ya başkanlığım devam eder veya İstanbul'a dönerim" yaklaşımı ilk turda260 ve 2. turda 257 oy alarak kendini küçük düşürdü denilmekte. Bu aradaTUDEM'e vediğer projelerimeesirgenen katkıları yakında herkes izleyebilir belki. Projelerim benle toprak olmamalı, siyasetiniçinde olmasamda bir şekildebu ülkeye kazandırılmalı.

Gelelim 7-8 bakanın gideceği söylene isimlerden 12 tanesini verelimve çoğunubildiğimizi sonra yazımı tekrar okuyunca görürsünüz. Veysel Eroğlu, Lütfi Elvan, Fikri Işık, Süleyman Soylu bankolardan gibi, Mehmet Özhaseki, Recep Akdağ, Numan Kurtulmuş,Fatma Betül Sayan Kaya, Ahmet Demiröz, İsmet Yılmaz, Jülide Sarıeroğlu, Faruk Özlü ile yeri değişebilecek denen Eşref Fakıbaba isimlerini sıralayabiliriz. 7-8 isim bakanlıktan olacaksa bunun 6 tanesi yukarıda yazdığım 12 kişi arasından çıkacak diyebilirim. Bu arada 2-3 isimden yer değiştirebilir diye Fakıbaba'yı yazdım. Gerçi hekim olmasına rağmen Tarım bakanlığında başarısız olabilir dediğim Fakıbaba'nın normal bir ekip kurduğundan yerinde kalması daha isabetli gibi.

Gelelim gitmenedenlerine; Veysel bey bakan yardımcısına bile tepeden bakmaya devam ediyor ve iç yapıdaşeker hastası gibi sinirli ve hasis olduğu söylenmekte, Lütfi bey ve Özhaseki'yegeçmiş tortularında Fetö söylentisi olması, Fikri beyin cevvalliğini yitirmesi, Süleyman beyin ise parti içini çok karıştırdığı ve Faruk Özlü ile ters köşelikleri ile cam filmi lüzümsuzluğu söylentisi, Fatma hanım ise 14 ayda 14 özel kalem müdürü değiştirmesi ve koruma polislerini tartaklaması son damla densede yerinde kalır diye düşünüyorum, İsmet beyde gideceklerdenön planda dense de İsmet bey en tepedeki ismin cemaat başkanı konumunda olduğu sürece bize söylentileri iletmek kalıyor. Jülide hanım için Emine hanım Diyarbakırlının özel tercihi olmasını hoş karşılamadığı düşünülüyor,Sağlık bakanı ise sağlık sebeplerinden bırakabilir denmekte.

Kimler yeni bakan olabilir dersenizBurhan KuzuMeclis Başkanı seçiminde laf dinlediği için başbakan yardımcısı yapılacağını düşünüyorum.Ahmet İyimayagörev adamı,çalışkanlığı ve meclisten kaçmayıp düzenli sabah makamda oluşu yüzünden başbakan yardımcısı olabilir denmekte,Ali Babacan'da kırılgan ekonomimiz için tekrar dümene geçebilir, çünkü gider ayak "sanayi yatırımlarına gereken önemi veremedik" diyerek nerede yanlış yaptığını anladığı içineskiden kendisinekarşı çıksamdabu ara sanayi bilinci yüzünden göreve getirmek isabetli olur,Ravza Kavakçı Kangörev adamı olduğundanbayan bakanlar giderse gelebilir,Vedat Demiröz ve Cevdet Yılmazise plase yapabilir. Gelecekler diye konuşulanlar bunlar. Haaa bu aradaİbrahim Kalın'ı güyasaraydan uzaklaştırmak için bakan yapabilir deniyor. Sebebini burada yazamam ama bahse konu sebebi üniversitede ki4 yıllıkev arkadaşı Kemal'esorduğumda gülmesi yeterliydi.

Ekonomiye gelince piyasa paraya doyurulamaz ve en az 2aya kadar düzelme yoluna sokulmasa 2019 zor. Gerçi CBadayları seçim sonucunubelirler ama kesinlikle ilk turda İktidar bloku % 45'i geçemez.Cumhurbaşkanımız Metal yorgunluğuna Bakan, milletvekilleri ve kendi danışman yorgunluğunuda eklemeli ama bakanlar her işi yaparken yukarı danışmaları ve hiç bir şeye itiraz edememeleri ise işin sonu denmekte. Bakan yorgunluğuna ilave olarak% 90'ı odalarına gelmeyen vekillerin yorgunluğunu en başa alınmalı. Verimsiz üst düzey bürokrat yorgunluğu ise ivedilikle ele alınmalı.Vekiller sabah odaları yerinesaat 15'e doğru kulise gelmeleri ve hiç bir iş yapmamaları başarısızlığın başlangıcı sayılmalı.AyrıcaMeral hanımınpartisi çok düşük oranda gösterilmesi ise ters tepecek bir olgu, Meral hanım cenahına yapılacak her operasyon ve düşük kamuoyu algılarıters tepebilir, bu ikazıma komik dense de bunudiyenler hiç kestane çizip pişirdilermi?

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Oğuz Güler - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.