Bir Isparta Gezisinden Notlar

Bir süre önce Isparta’ya yaptığımız gezinin notlarını paylaşmak istiyorum: Baksifed (Batı Anadolu Sanayici ve İş adamları Dernekleri Federasyonu) faaliyetleri kapsamında ANSİAD (Antalya Sanayici İş adamları Derneği) ve Isparta Girişimci Sanayici ve İş adamları Derneği öncülüğünde Isparta gezisi yapıldı.

İlk durağımız Isparta Sav Kasabasında METAMERMER. Çok büyük bir alana kurulu fabrikada Mermere bu kadar güzel can verilebileceğini ilk kez görüyorum. Değerli mermer kaynaklarımızı yok pahasına ham olarak satanlara duyurulur. Bin bir emek ve sabırla mermere katma değer kazandırılmış, sayısız mermer parçaları birer sanat eserine dönüştürülmüş. Meta Mermer Ürünlerini büyük oranda işlenmiş mermer olarak satıyor. İnsanın basit görünen bir mermer parçasından bu kadar güzel eserler yaratması bana antik dönemde taşa can veren usta sanatçıları hatırlatıyor. Emeğin, sabrın ve çalışkanlığın neler yaratabileceğini görüyoruz. Mermerimiz katma değer kazandırılarak ülkemize döviz getiriliyor.

2. Durağımız Teras Park. Isparta’nın terasında 45 bin metre kare alana yayılan, restoranıyla, piknik yerleriyle, kafeleriyle, yürüyüş yollarıyla, havuzları ve şelalesiyle, çınar altı kafesiyle, çocuk oyun alanlarıyla, gezi yolları, kondisyon sahalarıyla tüm Isparta’yı bir uçtan bir uca kucaklayan essiz manzarasıyla vazgeçilmez bir örnek işletmedir. Isparta Girişimci Sanayici ve İş adamları Derneği üyeleri bir araya gelip Isparta nın en güzel tepelerinden birine sosyal tesisler kazandırmışlar kendilerini tebrik ederiz. Teras Park Ispartalılara ve iş adamlarına hizmet ediyor, aynı zamanda dernek merkezide olan yer, işbirliği ve dayanışmanın güzel bir örneğini sunuyor. Isparta'nın doyumsuz manzarasında misafir ediliyoruz. Bizlere gösterdikleri ilgiden memnun kalıyoruz. Çok sıcak ve içten karşılanıyoruz.

3. Durağımız STEP EVİ halı-iplik üretim tesisleri. 1998 yılında uluslararası marka yaratma fikriyle kurulmuş olan Step, 1919 yılından beri süre gelen köklü Şengör Halıcılık bünyesinden doğmuş. Geleneksel halıcılık tecrübesini kullanarak halıyı yeniden tanımlamışlar. Türkiye de ve dünyada birçok satış şubesine ulaşarak ciddi satış rakamlarına ulaşmışlar. Tesis kendi alanında dünyanın en büyük halı üretim tesislerinden biridir. Türkiye ve dünyada halı rekabeti yeni arayışları gerektirmiş, çözüm olarak 3 boyutlu halı üretimini başarmışlar. Halı üretiminde yeni bir inovasyon yaratılmış. Kendi bilgisayar yazılımlarını ve makinelerini geliştirmişler. Günlerce süren sabır ve birçok engele ve zorluğa rağmen sayısız deneme sonunda yılmadan çalışmışlar ve bir mucizeye imza atmışlar. Step Evi kendi tasarım, yazılım ve makinalarla 3 boyutlu halı üretiminde dünya çapında bir firma. Dünyanın birçok yerinden sipariş alıyorlar.3 boyutlu halı normal halıya kıyasla küçük tepe ve vadileri olan kabartılı halı demek. Bu halıya farklı bir fonksiyon ve güzellik katıyor. Kişiye özel siparişler bir haftada teslim edilebiliyor. Dünyada bu kadar kısa sürede teslim edebilecek firma yok. İplik fabrikalarına yakınlığı ve hızlı çözüm üretme yetenekleri ile siparişleri bekletmeden karşılıyabiliyorlar. Dünyanın birçok önemli oteli ve yat yapım merkezlerinden aldıkları siparişleri gece gündüz yetiştirmek için çalışıyorlar.

Ispartalı iş adamlarında dayanışmanın, sabrın çalışkanlığın ve doğal kaynaklarımıza verdikleri değeri görünce onları tebrik etmemek elde değil. Güzel ülkemizin gelişmesine emeği olan herkes gibi Ispartalı girişimcilerde görevlerini başarıyla yapıyor. Anadolu da henüz bilmediğimiz sessiz kahraman nice başarılı işletme ülkemiz için çalışıyor. Ticari gelişimde Anadolu sermayesinin gücünü görmek gurur verici.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hadi İstanbullu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.