Belediye Gelir Arttırma Yöntemleri Üzerine Notlar

Makale ile belediyelerin genelini, büyükşehir belediyeleri ve büyükşehir ilçe belediyeleri özelde ilgilendiren Sayıştay bulgularına takılan gelir unsuru bulunduran hususlar maddeler halinde özetlenmiştir. Belediyeniz için aşağıda sayılan gelirlerin yasal dayanağı bulunmakla birlikte uygulamadan kaynaklanan kısır faktörlerden dolayı tahsili mümkün olmamış olabilir. Kamu kaynağını etkili, ekonomik, verimli kullanmak kamu gelirini yerinden takibi ile başlar. Ayrıca gelirin tarh, tahakkuk ve tahsil edilmemesi halinde memur için suç unsuru oluşturmakla birlikte, yetkili adına (memur, muhasebe yetkilisi, üst yönetici) kamu zararı tespiti de yapılması gerekmektedir.

Gelir Kalemleri

Belediyeler bu konuda bulunduğu yerin Milli Emlak birimlerine yapacağı yazışmalar ile %40 belediyeye aktarılması gereken tutarların teyidini yapmalılar. Bazı Maliye birimlerinin belediye borcuna istinaden fon payının ve belediye payının mahsup edildiği bilgisi verilmektedir. Belediye diyalog ile bu sıkıntıyı aşabilmeli, aşamıyorsa en azından %10 775 Gecekondu fon payı tahsisli olduğu için Sayıştay görüşleri dayanak gösterilerek mutlaka belediyenin bütçesine dahil edilmesi gerekmektedir.

İ. Emlak Vergisi belediyelerin önemli gelir kalemidir. Uygulamadan kaynaklanan bazı doğru bilinen yanlışlar büyük ölçüde gelir kaybına neden olmaktadır. Emlak Vergisinde yapılagelen yanlışlardan biri bina inşaat sınıfının yanlış bildirilmesi;

Bina inşaat sınıfları lüks, birinci sınıf, ikinci, üçüncü ve basit sınıf inşaat olarak 1982 yılından beri değişikliğe uğramadan tebliğde düzenlenmiştir. Yeni yapılan binaların birinci sınıf hatta lüks inşaat sınıfında vergilendirilmesi gerekmektedir. Bina vergi değeri formülü temelde konut için (Metrekare maliyet bedeli x dıştan dışa yüzölçümü x%0,01) iş yerleri için binde 2, büyükşehirlerde bunun iki katı olarak hesaplanmaktadır. (Asansör, yıpranma, kalorifer, arsa payı, yeni inşaat indirimi vb ihmal edilmiştir.) Yukarıdaki formülasyona göre birinci sınıf ile ikinci sınıf 120 m2 betonarme konutun vergisini 2018 yılı için hesaplayalım.

Birinci sınıf: 946,86x120x%0,02=227,25 =227,00 TL (2 taksit halinde ödenir)

İkinci sınıf: 632,22x120x%0,02=151,74 =151,00 TL

Görüldüğü üzere aynı metrekare betonarme karkas bir konutun birinci sınıf ile ikinci sınıf arasındaki emlak vergisi arasındaki fark %76 oranındadır. Eğer ki bir belediye, mücavir alanlarındaki binaları inşaat sınıflarının özelliklerine göre sınıflamıyorsa vergi kaybı çok fazla olacağı gibi, mükellef alehine yersiz alınan vergi de kurumun itibarını zedeleyecek ölçüde mağduriyet yaratacaktır.

Mükellefin emlak bildiriminden kaynaklanan hatalar geriye dönük ilke olarak zamanaşımından söz edilmeden cezalı olarak tarhı yapılmalı ve tahsil edilmelidir. Ancak bina inşaat sınıfı idarece yapılan hatadan dolayı yanlış vergilendirilmesi durumunda geriye dönük vergi iadesi nakit sıkıntısı çeken belediyeyi zor durumda bırakacaktır.

2560 sayılı yasanın 13’üncü maddesinin yeni haline göre, su ve kanalizasyon idaresi geliri olarak büyükşehir ilçe belediyelerinin genel bütçe vergi gelirleri payından, nüfus esasına göre ayrılan paydan %10 kesinti yapılması gerekmektedir. Ancak iller bankası %90 üzerinden değil brüt tahakkuk üzerinden %10 hesaplama yaptığından büyükşehir ilçe belediyesi gelirinden mahrum olmaktadır.

DEVAMI GELECEKTİR.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ahmet Alagöz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Ankara'nın En başarılı ve En İyi Belediye Başkanı Kim? Ankara Belediye Anketi