Piyasalar Bu hafta Ne Kadar İngiliz Olacak?

2016 sene başında piyasanın gündemine düşen İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkış Brexit referandumuna ilişkin endişeler, Sterlin’de artan volatilite ile piyasa geneline yayıldı. Amerikan ve Japon Merkez Bankası toplantısında oylama sonucunun küresel ekonomi için risk unsuru olma ihtimaline dikkat çekilerken, FED faiz artırımının son çeyreğe kalma ihtimaline sevinen emtia piyasasının hevesi Brexit ile sınırlı kaldı. Piyasalar geçmişte bu tip küresel ekonomi için önemli olayların en kötü senaryo ile sonlanmayışından aldığı cesaret ile haftaya daha pozitif bir hava ile başladı. Ayrıca kötü senaryonun son iki haftada fiyatlamaların içine girmesi ile “beklentiyi al gerçeği sat” anlayışını savunanların da olduğu görülüyor. Kısaca geçtiğimiz hafta yaşanan kötümser havadan bunalan piyasa oyuncuları “pembe gözlüklerini” takmış görünüyor. Kuşkusuz oylama tarihine kadar açıklanacak anketler ile piyasalarda dalgalanma devam edebilir. Değişik kanallar kullanılarak yapılan anketler ile referandum sonucu ilişkin kesin bir hükme varmak mümkün görünmüyor. Bununla beraber piyasaların bu anketleri kaile alarak fiyatlama yapması beklenen bir durum.

Kaynak Bloomberg

Bloomberg analistlerinin İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkış referandum anketlerini birleştirerek yaptığı çalışma sonucunda, Avrupa Birliği’nde çıkış yönünde görüş bildirenler %42 iken kalmak isteyenler %45, kararsızlar %13 olarak görünüyor. Geçtiğimiz haftanın tersine anketlerde ibrenin Avrupa Birliği’nde kalış yönüne dönmesi ile piyasalarda risk iştahı artmış görünüyor.

Hisse senedi piyasaları yükselirken, tahvil bono piyasasında rekor düşük seviyelere gerileyen oranlarda yukarı yönlü hareket yaşandı. Kaliteye kaçış ve güvenli liman arayışı ile talep gören altın ise hızlı bir geri çekilme ile 1280 dolar/ons’a geriledi. İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkış kararı halinde Merkez Bankalarının artık sihirbazlık derecesinde yaratıcılık ile çeşitlendikleri önlem paketleri küresel ekonomi için yeterli olacak mı? Kuşkusuz mevcut kolay para politikaları ve yeni önlem paketleri ile öncesinde zayıf olan ekonomik büyüme çabaları sürecek. Bu çerçevede emtia piyasasında talep tarafında zayıflama ile özellikle fiziki talep ile beslenen ürünlerde satış baskısı derinleşebilir. Petrol, bakır ve endüstriyel metaller bu ürünlerin başında geliyor. Tahıl piyasası içerisinde yar alan ürün grubunun ise diğer emtialar Brexit fiyatlarken daha çok kendi iç dinamikleri ile hareket etmesi beklenebilir. Kuşkusuz 24 Haziran sabahı piyasaların çıkış kâbusu ile uyanması ya da korkulanın olmaması tahıl kompleksini de etkileyecek. Ancak tahılların kısa bir süre sonra 30 Haziran’da açıklanacak Amerikan Tarım Bakanlığı (USDA) ekili alan raporunun bekleyişi ile yoluna devam etmesi şaşırtıcı olmaz.

Emtia Piyasası Performans Tablosu (YTD)

Kaynak Bloomberg

Yılbaşından bu yana emtia piyasasında getirilerde soya grubu ürünleri, petrol, gümüş ve şeker iyi performans gösteren ürünler arasında yer alıyor. Bakır ve LME de işlem gören endüstriyel metallerin zayıf seyri ise küresel ekonomik büyüme endişelerini yansıtıyor.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Arzu Toktay - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Ankara'nın En başarılı ve En İyi Belediye Başkanı Kim? Ankara Belediye Anketi