Türk Lirası Haftaya Olumlu Başlangıç Yaptı

Moody’s in 05 Ağustos toplantısında, Türkiye’nin mevcut“Baa3” olan kredi notunu koruması ile moraller düzeldi. Ancak tehlike geçmiş değil kurum negatif izlemede ve büyüme, zarar görmüş yatırımcı beklentisi, politika yapıcı kurumlar ve iş ortamı hassasiyeti ile gelişmeler değerlendirilecek. Demokles’in kılıcı tepemizde ve ilk etkinin olumlu olacağı kesin olmakla beraber kalıcı bir rahatlamadan söz etmek için erken diyebiliriz.

Hafta başından bu yana TL ve TL cinsi varlıklara talep arttı ancak Türk Lirası’nda güçlenmenin devamı için küresel piyasaların risk iştahı ve doların döviz piyasasında seyri de önemli değişkenler arasında görünüyor. Dolar/TL paritesi 2,9750 altında 2,96 seviyesine kadar gerileyebilir. Tekrar yukarı yönlü hareketlenme halinde ise aynı zamanda psikolojik direnç seviyesi olarak görülen 3,00 seviyesi ve ardından 3,0130 karşımıza çıkıyor.

Dolar/TL paritesi

Kaynak Bloomberg

Küresel piyasalara gelince yine 05 Ağustos’ta açıklanan, Temmuz ayı istihdam verisinde 255 bin artış ile Aralık 2016 faiz artırım fiyatlaması yüzde 49 seviyesine yükseldi. Ancak piyasalar Amerikan Merkez Bankası ekonominin küresel şoklara dayanıklılığı artmadan faiz artırım kararı vermeyecek görüşünde. Brexit sonrası İngiltere ekonomisinde zayıflama, Avrupa Bölgesi ve teşvik paketleri ile güç toplamaya çalışan Çin ekonomisi de faiz artırım zamanlamasını öteliyor.

Sonuç olarak, tek başına istihdam piyasasında iyileşme ikinci bir 25 baz puanlık faiz artırım kararına kapı açmak için yeterli görünmüyor. Ayrıca resmi açıklamalardan anlaşılan Amerikan ekonomisi “küresel şoklara” daha dayanıklı hale gelmeden politika yapıcılar faiz artırım kararı için isteksiz olacaktır. Neticede küresel piyasalarda mevcut durumun korunduğu “büyüme ve faiz oranı farkına” rağmen doların yukarı gitmekte zorlandığı ortam gelişen ülke Türk Lirası’nda güçlenmenin devamı için ideal ortamı sunuyor.

xtb.com.tr​

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Arzu Toktay - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.