Sahte İçki Ölümlerinin Artmasının Nedeni Alkol Zammı Mı?

Türkiye’de sahte içkilerden dolayı ölümlerin artmasının üzerine konuyla ilgili birçok uluslararası haber kuruluşu çeşitli iddialar ortaya atmıştır. Metil alkol zehirlenmesine bağlı olarak geçtiğimiz günlerde 23 kişinin hayatını kaybetmesi dünya basınında da önemli bir yer edindi. Reuters haber ajansının yaptığı haberde ortaya atılan iddia ise Türkiye’de alkole yapılan zamların insanları kaçak ve sahte içkilere yönelttiği şeklindedir.

Ülkemizde sahte içkiye bağlı olarak ölüm oranlarının artış göstermesi hakkında Reuters haber ajansı, konuya ilişkin bir takım haberler yayınlamış ve bu konun dünya basınında yer edinmesini sağlamıştır. Reuters’ın haberine göre; Türkiye’de alkole yapılan yüksek vergi zamlarının insanları sahte içkilere yönelttiği yazılmıştır.

Adana’da metil alkol zehirlenmesinden dolayı bir kişinin hayatını kaybettiğinin açıklanmasının üzerine yola çıkan Reuters, buna bağlı olarak yaptığı araştırmalarda Adana’da 12 kişinin daha yakın zamanda sahte içkiden dolayı hayatını kaybettiğini yazmıştır.

Türk basınında yapılan haberleri gündemine taşıyan İngiliz Uluslararası Haber Ajansı Reuters, yaptığı haberin devamında sahte içkilere bağlı olarak metil alkol zehirlenmesi yaşayan 23 kişinin daha hayatını kaybettiğini belirtti.

Reuters, Türkiye’deki Alkol Zamlarını Dünya Basınına Taşıdı!

Dünyanın en önemli haber kuruluşları arasında gösterilen Reuters haber ajansı geçtiğimiz günlerde Türkiye’de sahte içki zehirlenmelerine yönelik bir dizi haber yayınladı. Reuters haberine göre son yıllarda metil alkol zehirlenmesine bağlı olarak yaşanan ölümlerin nedeni hükümetin alkole peş peşe zam yapması olarak gösterilmiştir.

Temmuz ayından itibaren hükümetin içkiye en az %8’lik bir vergi artışı yapmasını temel neden olarak gösteren Reuters, vatandaşların alkol fiyatlarının olağan üstü artmasından dolayı kaçak ve sahte içkilere yöneldiğini yazdı. Rakının litre fiyatının 200 TL’ye ulaştığına da yer veren haber, dünya basınında geniş yankı uyandırdı.

Türkiye’de hükümetin uygulamış olduğu alkol politikasına da değinen Reuters, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın içki satışlarına yönelik uyguladığı politikaların Türkiye’de yaşayan vatandaşları sahte içkileri tercih etmesinin en büyük nedeni olarak ifade edildi.

Sahte İçkiler Can Almaya Devam Ediyor!

İçişleri Bakanlığı ve Emniyet güçleri tarafından sahte içki ve uyuşturucuya yönelik mücadelelerin artmış olmasına rağmen hala metil alkol zehirlenmesi nedeniyle ölümler devam etmektedir. Reuters tarafından tekrardan gündeme gelen sahte içkiden kaynaklı ölümlere yönelik, bakanlık tarafından yeni çalışmaların başlatılacağı düşünülmektedir.

Sahte içkiden kaynaklı ölümlerin en çok yaşandığı illerden biri olan Adana’da geçtiğimiz günlerde 23 kişinin daha hayatını kaybetmesi, dünya basınında da geniş yer edinmiştir.  

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Aleyna Algın - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Levent IRMAK - Rakı içmek eğlenmek herkesin hakkı fakat ötv kdv gibi bazı özel kişisel zamlardan dolayı insanların düştüğü durum BU ALLAH SONUMUZU İNŞALLAH İYİ EDER

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 29 Temmuz 09:15