ŞİZOFREN MİSİN?

“Bizler, aslında ciddi bir duygusal kirlilik içindeyiz. Duygularımızı dikkatli kullanmalıyız, çünkü onlar kolay parlayan yakıtlardır. Yanıverirler. Ve söndürmekle uğraşırsın. Örneğin “millet ne düşünür?” gibi bir mikrobu bilerek ruhuna davet ediyorsun. Bu bir kalp mikrobudur. Acilen temizlemek gerek. Şunu unutmamak gerek ki toplum topyekûn seni hiç alkışlamaz. Onu memnun edersin, öteki küser. Ona kendimi sevdireyim dersin, arkanı dönersin, arkandan konuşurlar. Toplum böyledir. O yüzden doğru olduğuna vicdanen inandığın yolda dümdüz ilerle. Zaten her halükârda cemiyetin yüzde ellisi hazzetmeyecek senden. Ya da hazmedemeyecek. Vari hak yolda ilerle de hazzetmeyeceklerse “hakta olmayanlar” hazzetmesin!

Etrafınıza bakınız. İnce ince işlenmiş, bir dantela gibi örülmüş, kurgulanmış bir hayat var. Öyle büyük, öyle masraflı ki bu kadar dekor, eskiyip yok olmak için yapılmamış. Bir insan hayatı, bu uğuzun evren süresi içinde yanıp sönen ışık kadar… Ya da bir insanın uzayda kapladığı yer, tüm evrenin yanında nokta gibi. İşte, doğup ölen her insan da bu devasa dekora şöyle bir göz atıp gidiyor. Bu kadar muhteşemliği görüp, bir kere “Allah var” demiyorsa, yalnızlıktan çıldırması işten midir? Çünkü “Allah yok” diyenin evreni, kupkuru bir manasızlık ve hiçlik kaosu içinde, öylesine bir baroluğ ve yanlışlıkla bir ölüşten ibarettir. Böylesi bir kâbusu bir ömür izleyip, söyleyin, çıldırmamak mümkün müdür?

Yani bir insanı cinnetten koruyan şey öncelikle “Allah var” demektir. Bunu demek için de az biraz düşünmek şart. Hiç mesela bilir misiniz, Kur’an’da “akıl” sözcüğü hiç ad haliyle geçmez. Hep fiildir. Neden? Çünkü durmakta olan akıl, yok hükmündedir.

Biraz rüzgârlı bir gün, yapraklar uçuşuyor filan. Bahçede kendi kendime otururken – bizim bir bankımız vardı – bir kelebeğin rüzgâra nasıl nazır uçaya çalıştığını gördüm. Bu beni düşündürdü epey. Karşımda, sürekli okuduğum bir yazı vardı duvarda. Onu farklı gördüm o an, bilmiyorum. Yani bu kelebeğin rüzgâra ters uçup, yaprağın rüzgâra teslim oluşu, o yaşıma kadar hiç fark etmediğim bir şeyi fark ettirdi. Duvarda “La ilahe illallah” yazıyordu. Şimdi düşündüm, ilk kelime “La”. Ne demek? “Yok” demek, “hayır” demek… Yani din bile önce bir reddediş ile başlıyor. Allah’ın kartvizitinde ilk kelime “hayır”. Kelime-i şehadette nasıl? Orada da Arap dilinden gelen bir varoluş sırası var, bakın ilginçtir. Önce “şahitlik” var, sonra “ben”, sonra ise “hayır” geliyor. Yani benden sonra ilk gelen şey “hayır”. Yani reddetmek. Neyi, önüne, sen koyunmuşsun gibi sunulanları. Reddet önce! Bir baktım ki kendi hayatıma, benim “hayı” dediğim hiçbir şey yok. Hayatta bu kelimenin siftahını açmamışım. Ambalajıyla duruyot bu laf. Tıpkı o yaprak gibi. Teslim olmuşum rüzgâra. Rüzgâr git diyor, gidiyorum. Gel diyor geliyorum. Ya o kelebek! Onun da en fazla yaprak kadar cürmü var. Ama azmi, onu yapraktan ayıran şey işte… Ben o kelebek kadar olamamıştım. O kelebek rüzgâra hayır diyordu. Ben ise rüzgâr başlamadan “evet” demeye yeminliydim ki başka bir kelime de bilmiyordum.

Hiçbir zaman rüzgârda sürüklenme, uçamıyorsan koş, koşamıyorsan yürü, yürüyemiyorsan sürün ama kendin git. İşte “hayır” demek budur… Unutmayın, yalnız var olanlar “hayır” diyebilir. Her şeye “evet” diyen kişi aslında yok hükmündedir.

Şimdi soruyorum, kimler şizofreniolmaz? Ya da kimlere şizofreni teşhisi konamamıştır. Cevap: Elit burjuvalara ve hayvanlaraé Elitlerde ve hayvanlarda depresyon, intihar, narsisizim vs. vardır, görülmüştür. Ama şizofreni görülmemiştir. Neden sizce?

Buna cevap veren ben olmayayım. Amerikalı ünlü Psikiyatri Profesörü Thomaz Szasz, “Şizofreni diye bir hastalık yoktur!” der. Bir de espri yapar: “Siz Tanrı’yla konuşursanız bu bir duadır, fakat Tanrı sizinle konuşursa bu bir şizofrenidir.” “ ( Emre Timur – Şizofrenbetiğinden alıntılanmıştır.)

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Tolga Ziyagil - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Ankara'nın En başarılı ve En İyi Belediye Başkanı Kim? Ankara Belediye Anketi