Viyana Kuşatması Sonrası Osmanlı'nın Avrupa’ya Etkisi!

Viyana Kuşatması Sonrası Osmanlı'nın Avrupa’ya Etkisi!

Osmanlı siyasi tarihinin en önemli adımlarından biri olan Viyana kuşatması, Avrupa’nın birçok yönden olumlu gelişmeler yaşamasına neden olmuştur. Özellikle Viyana Kuşatması sonrası geri çekilmek zorunda kalan yeniçeriler, arkalarında dönemin ileri teknolojisi sayılan birçok parça eşya bırakmışlarıdır. Özellikle savaş topları ve ağır savaş araçları geride bırakılarak, çekilme sürecinin daha hızlı gerçekleştirilmesi hedeflenmiştir. Ancak, Osmanlı’nın ardından bıraktığı bu ganimetler Avrupa kültüründe ve Avrupa’nın gelişmesinde öncü bir rol oynamıştır. Viyan kuşatmasının belki de Avrupa için en önemli kazanımı, Osmanlı’nın geride bıraktığı eşyalardır.

Viyana kuşatmalarının Avrupa’ya bir diğer önemli etkisi de Osmanlı’nın askerleriyle birlikte bölgeye taşıdığı yeme ve içme kültürüdür. Özellikle Türk kahvesinin, bu kuşatma sonrası Avrupalıların kahveyle tanışmasına neden olmuştur. Osmanlı askerleri geri çekilirken arkasında yük yapacak tüm eşyaları bırakmışlardı. Bu eşyalar arasında başta deve ve atlar için yem zannedilen kahve çuvalları, sonradan keşfedilerek, tüm Avrupa’da yayılmaya başlamıştır.

Osmanlı Devleti’nin Avrupa içlerine ilerleyememesinin en büyük nedeni olarak Viyana kuşatmalarının başarısız olması neden gösterilmektedir. Birinci ve İkinci Viyana kuşatmaları sırasında Avrupa ve Osmanlı için önemli birçok olay yaşanmıştır. Özellikle Avrupa medeniyetinin merkezi olan Viyana’nın Osmanlı kültürüyle kuşatma ve kuşatma sonrasında yoğun olarak ilgilenmesi, kuşatma sonrası Avrupa kültürünü derinden etkilemiştir. İkinci Viyana Kuşatması sonrasında Osmanlı ordusundan elde edilen ganimetler, Avrupalılar tarafından incelenmiş ve büyük ölçüde benzer araçlar geliştirilmesine neden olmuştur. Bunun yanı sıra; askeri bando, kahve ve hatta kruvasanın bile Osmanlılardan ilham alarak Avrupa’da yaygınlaştığı düşünülmektedir.

Osmanlı Ordusunun Viyana Taarruzu Başladı!

Osmanlı devleti siyasi tarihi boyunca iki defa Avrupa’nın kapılarına yani Viyana’ya dayanmıştır. Viyana’nın aşılamaması Osmanlı üzerinde her zaman için önemli bir travma yaşatmıştır. Birinci ve ikinci Viyana kuşatmalarının ardından Avrupa ve Osmanlı kültüründe birçok önemli gelişmelere neden olmuştur.

Osmanlı devletinin, Viyana kuşatmasının ardından Avrupa kültürünü derinden etkilediği düşünülmektedir. Avrupa’nın merkezi konumunda bulunan Viyana, Osmanlı kuşatmalarının ardından aynı zamanda kısa sürelide olsa kendi içinde bir siyasi birlik sağlamayı da başarmıştır. Viyana kuşatmalarının ardından Avrupa’da önemli siyasi ve kültürel gelişmeler başlamıştır. Bu yönüyle Osmanlı ordusunun, Avrupa kültürü üzerinde oldukça önemli etkilerinin olduğu düşünülebilir.

I.Viyana Kuşatması Avrupa’da Önemli Etkiler Bıraktı!

Osmanlı tarihinin en önemli kuşatmaları arasında gösterilen Viyana kuşatması, hem Avrupa kültürünün değişmesinde hem de Osmanlı’nın iç hesaplaşma dönemine başlamasında etkili olmuştur. 27 Eylül ve 16 Ekim 1529 tarihleri arasında, Avusturya Arşidüklüğü ve Osmanlı arasında, sonraki dönemleri doğrudan etkileyecek bir savaş yaşanmıştır. Kanuni Sultan Süleyman döneminde gerçekleştirilen Viyana kuşatmasının ilki başarısızlıkla sonuçlanmıştır.

Birinci Viyana Kuşatması sırasında Osmanlı, her ne kadar üstünlük gösterse de Viyana alınamamıştır. Bu dönemde yani Osmanlı’nın en güçlü olduğu dönemde alınamayan Viyana, bu tarihten sonra sürekli bir düşüş yaşayacak olan Osmanlı tarafından bir kez daha kuşatılacak ve yine kuşatma başarısızlıkla sonuçlanacaktır.

Dünya siyasi tarihi içinde önemli bir yeri olan Viyana kuşatması, Mohaç Meydan muharebesinde yaşanan olağan üstü zaferden sonra Osmanlı ordusunda bir şok etkisi yaratmıştır. İlk seferde Avrupa kültürü üzerinde Osmanlı’nın derin izleri görülmemektedir. Ancak İkinci Viyana kuşatmasından sonra Avrupa, Osmanlı kültüründen etkilenerek birçok yeni gelişmeye ev sahipliği yapacaktır.

II.Viyana Kuşatması Sonrası Avrupa’da Yaşananlar!

2. Viyana Kuşatması sonrasında Avrupa’da bu dönemden sonra çok hızlı bir gelişme ve güçlenme gözlemlenmektedir.  IV. Mehmet döneminde gerçekleştirilmiş ve bu kuşatmadan sonra Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu ve Osmanlı arasında savaşların yaşanmasına neden olmuştur. Osmanlı devletinin kuşatmadan sonra ikinci defa geri çekilmesinin ardından Avrupa’da kısa süreli de olsa, Osmanlıya karşı birçok krallığın birleştiği görülmektedir.     

İkinci Viyana kuşatmasının siyasi ve askeri olarak sonuçlarından ziyade Avrupa kültürüne olan etkisi oldukça fazladır. Özellikle Osmanlı ordusunun geri çekilirken ardından bıraktıkları, Avrupa’nın önemli ölçüde değişim yaşamasına neden olmuştur. Avrupa kültüründe derin izler bıraktığı sonradan anlaşılacak olan İkinci Viyana Kuşatması, aynı zamanda Osmanlı’nın gücünü yitirdiğinin ilk sinyallerinin verildiği kuşatmadır.

1683 yılında meydana gelen kuşatmanın bitmesinin ardından Osmanlı ordusu hızlı bir şekilde geri çekilebilmek için arkasında kendi kültürüne ait çok önemli ganimetler bıraktı. Bu ganimetler arasında; mehter bölüğüne ait müzik aletleri, kahve çekirdekleri, dönemin çok ötesinde toplar ve daha birçok farklı irili ufaklı eşya, Viyanalıların, yeni bir kültürle gelişmesinde etkili olmuştur. Hatta Avrupa’da yaygın olan Kruvasanın, Osmanlı armasındaki hilal sembolünden eşinildiği düşünülmektedir. Bunun yanı sıra Napolyon’un mehter takımından etkilenerek, Fransız ordusu içinde askeri bando kurdurduğu düşünülmektedir.

Viyana Kuşatmasının askeri ve siyasi sonuçlarının yanı sıra Avrupa kültürü üzerindeki kültürel etkilerinin de araştırılması gerekmektedir. Osmanlı kültürüne ait birçok unsurun Avrupa’da benzerlerinin uygulanması ve kuşatma esnasında Osmanlı ordusundan esinlenerek birçok farklı ürünün ortaya çıkması, Viyana kuşatmalarının Avrupa kültürüne olan etkileri hakkında önemli ipuçları vermektedir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hale Ünal - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.