Çocuklarda Depresyona Neden Olan 5 Faktör!

Çocukluk döneminde ortaya çıkan depresyon, genellikle isteksizlik haliyle kendini göstermektedir. Çocuklarda görülen isteksizlik aynı zamanda uyku ve iştah düzeninin bozulmasına yol açmaktadır. Depresyondan muzdarip olan ve zamanla dikkatini toplamakta zorluk çekmeye başlayan çocuk ruhsal bir çöküntü içine girmektedir. Anne ve babaları yakından ilgilendiren çocukluk depresyonu hakkında detaylı bilgilere sahip olunması, erken teşhis ve tedavi için büyük önem taşımaktadır.

Çocukluk depresyonu olarak adlandırılan çocuklarda görülen ruhsal çöküntü, genel olarak  isteksizlik, uyku düzeninin bozulması, iştahın azalması ve dikkat dağınıklığı gibi kolay fark edilebilen belirtiler ile kendini göstermektedir. Tüm bu belirtileri doğru bir şekilde fark ederek takip etmeleri için anne ve babalara büyük sorunluluk düşmektedir. Ebeveynlerin çocuklarının davranışsal tutumları ve söylemleri ile yakından ilgili olmaları önem taşımaktadır. Anne ve babaların çocuklarda depresyona neden olan sebepler ve çocukları depresyondan uzak tutmak için uygulanan "oyun terapisi" hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir.

Konuyla ilgili ebeveynlere detaylı açıklamalarda bulunan Uz. Klinik Psikolog Gözdem Özdem, çocukluk çağı depresyonunun; bebeklik dönemi, oyun dönemi ya da okul dönemi yaşanan dış etkenlerin çocuğa yansıtılması sonucu yaşanan bir uyum sorunu olduğunu dile getirdi. Çocukluk döneminde depresyon yaşayan çocuklarda yetişkinlik döneminde de yine depresif olma, bipolar bozukluktan muzdarip olma ve ya yeme bozukluğu gibi sorunların görülme olasılığının arttığını söyleyen Özdem, dikkat dağınıklığının çoğu zaman depresyon ile karıştırılabildiğine dikkat çekti.

Anne ve babaların çocuklarının ruhsal sağlamlığını gözetmede hassas davranmaları, bir sorun ile karşılaştıklarında en kısa zamanda uzman desteği almayı öneren Uz. Klinik Psikolog Gözdem Özdem, çocukluk çağı depresyonunun ortaya çıktığı durumlarda öne çıkan 5 faktörü açıkladı.

Anne ve Babaların Dikkatine!

Çocukluk çağı depresyonunun pek çok farklı neden bağlı olarak gelişebileceğine dikkat çeken Uz. Klinik Psikolog Gözdem Özdem, şu unsurların çocuklarda depresyon görülmesine neden olduğunu aktardı:

Kardeşin dünyaya gelmesi sebebiyle kendini dışlanmış hisseden çocukta depresyon görülebilir.
Çatışmalı ve kavgalı aile ortamında büyüyen çocuklarda görülebilir.
Ebeveynlerin farkında olmadan çocuğun üzerinde kurduğu psikolojik baskı depresyona neden olabilir.
Davranışsal uyumsuzluk çocukluk dönemi depresyonuna sebep olabilir.
Anne veya baba kaybı ya da ebeveynlerin boşanması çocuklarda depresyon yaşanmasına sebep olabilir.

Ebeveynlere Danışmanlık, Çocuklara Oyun Terapisi Hizmeti

Çocukluk çağı depresyonu çözümleme aşamasında oyun terapisi yöntemi hakkında açıklamalarda bulunan Uz. Klinik Psikolog Gözdem Özdem, oyun terapisini şu şekilde ifade etti:

Oyun terapisi, kelimeler yerine oyuncakları kullanarak çocukların kendilerini ifade etmelerine yardımcı olan bilişsel bir tedavi yöntemidir. Yetişkinler için psikolojik danışmanlık hizmeti almak ne ise, küçük çocuklar için de oyun terapisi bu anlama gelmektedir. Çocukların canlarını sıkan şeyleri bilişsel olarak fark edip bunları dile dökmeleri oldukça zor olduğundan, oyun terapisi sayesinde kendi düşüncelerini, duygularını, gereksinimlerini ve isteklerini oyun yoluyla ifade edebilme olanağı sağlamaktadır.

Alanında uzman bir oyun terapisti, çocukla nasıl iletişim kurulacağını iyi deneyimlediği için çocukların problemlerini çok kolay bir şekilde anlayabilir ve çözebilir. Bunlarla birlikte depresyona giren çocukların sorunlarla baş etme becerilerinin sağlıklı bir şekilde gelişmesine hizmet edebilmektedir.

Oyun Terapisinin Faydaları Nelerdir?

Çocukluk çağında görülen depresyon ve benzeri ruhsal çöküntülerin teşhis edilip tedavi edilmesinin yanı sıra oyun terapisi, çocukların ruh ve kişilik gelişimlerine sağladığı faydalarla da dikkat çekmektedir. Oyun terapisinin sağladığı faydalar şunlardır:

Çocuğun kendini ve duygularını daha rahat ifade edebilmesi sağlanır.
Çocuğun kendine güveni artar.
Çocuğun yaşamındaki travmatik olayların yarattığı endişe ve korkuyu azaltır.
Kişilerarası ilişkilerde sağlıklı bağlar kurmalarında yardımcı olur.

Çocukluk Depresyonunda Bu Travmalara Dikkat!

Çocukların depresyonla karşılaşabilmelerine neden olan travmalar çoğunlukla anne ve babanın bilinçsiz davranışlarından kaynaklanmaktadır. Bu sebeple çocukluk çağı depresyonun yaygın bir şekilde görüldüğü çocuklar şunlardır:

Anne ve baba arasında şiddetli geçimsizliğin olduğu, aile ortamı çatışmalı olan çocuklar
Ebeveynleri boşanma aşamasında olan ya da aile içi şiddet gören çocuklar
Duygusal, fiziksel ya da cinsel tacize uğramış çocuklar
Çocuğun sevdiği birinin ölmesi ya da hasta olmasıyla karşılaşan çocuklar
Sınır koyamayan ailelerin çocukları
Kardeş kıskançlığı yaşayan çocuklar
Özgüven problemleri yaşayan çocuklar,
Dikkat eksikliği olan çocuklar.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Aleyna Algın - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Ankara'nın En başarılı ve En İyi Belediye Başkanı Kim? Ankara Belediye Anketi