28 milyon dolarlık FAO Ülke Programı yürürlüğe girdi

Gıda ve beslenme güvenliği, gıda güvenilirliği, balıkçılık da dahil olmak üzere, doğal kaynakların ve ormanların sürdürülebilir yönetimi ve kamu ile özel sektörlerin kurumsal kapasite geliştirme konularının ağırlıkta olduğu,2016-2020 dönemini kapsayan FAO Ülke Programlama Çerçevesi (CPF), Türkiye tarafından onaylandı.Oldukça dikkat çekici ve önemli konuların yer aldığı BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ile Türkiye arasında geçtiğimiz günlerde onaylanan 5 yıllık işbirliği anlaşmasının önemli noktalarını, gıda güvenliği, beslenme, gıda güvenilirliği ve doğal kaynakların yönetimi oluşturuyor.

12 milyon dolar mevcut

FAO Ülke Programlama Çerçevesi'nde özetlenen faaliyetler; 5 yıl için 28 milyon dolar tutarında bir bütçeyi gerektiriyor. Bütçenin yaklaşık 12 milyon doları mevcutken, geri kalan 16 milyon doları, FAO-Türkiye Ortaklık Programı ve FAO-TürkiyeOrmancılık Ortaklık Programı da dahil olmak üzere, yerli ve dış kaynaklardan karşılanacak. Anlaşma ile bu faaliyetler, uluslararası olarak kabul edilen Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ni yansıtıyor; tarım ve kırsal kalkınmaya dair ulusal politika belgelerine, Türkiye’nin bu hedefleri dahil etmesine yardımcı oluyor.

Yuriko Shoji, Türkiye'ye güveniyor

“Ülke Programlama Çerçevesi’nin uygulanması; sürdürülebilir tarımsal kalkınma ve gıda güvenliğine dair Türkiye Hükümeti ile gelecekteki işbirliğini garanti altına alacak. Organizasyon, gıda güvenliği, doğal kaynakların sürdürülebilir yönetimi ve kurumsal kapasite geliştirme gibi alanlarda, genel politika tavsiyesi ve teknik yardım sağlayacak.” diyen FAO Orta Asya Alt Bölge Koordinatörü ve Türkiye Temsilcisi Yuriko Shoji, Türkiye'ye güveniyor ve anlaşmanın tamamlanacağına inanıyor.

Gıda güvenilirliği, bu önceliklerin de önceliği

Tarımsal altyapıyı güçlendirerek, tarımsal ürünlerin verimli kullanımı, değer katma ve işleme alanlarında kapasite geliştirmek, kadınlar da dahil olmak üzere, kırsaldaki insanların yaşam koşullarını iyileştirerek, gıda güvenliğini ve tarımsal gelişmeyi teminat altına almak, ilk ve birincil öncelik alanı olarak öne çıkıyor. Gıda güvenilirliği, bu önceliklerin de önceliğini oluşturuyor.Dolayısıyla Dünyada yaklaşık 80 milyonu geçkin insan açlık ve susuzlukla kırılırken,gıda ve gıda güvenliği,insanlığın geleceği açısından oldukça büyük öneme haiz.

FAO “iklim dostu” tarım üretim sistemlerini teşvik ediyor

Ormanlar, doğal kaynaklar ve balıkçılık; ikinci öncelik sırasında yer alıyor ve ormanları, arazi, toprak ve balıkçılığı kapsayan doğal kaynakların sürdürülebilir yönetimini oluşturuyor.Bunlar, iklim değişikliğine uyum ve azaltım ilkelerini, ormancılık ve tarım sektörlerinde kullanılmasını ve geçim kaynaklarını doğal felaketler ve krizler karşısında daha dirençli hale getirmeyi de içeriyor. FAO “iklim dostu” tarım üretim sistemlerini teşvik ediyor,yardımcı oluyor ve gereken çalışmaları yapmaktan çekinmiyor...

Özel ve kamu sektörü, destek ve teşvik görecek

Anlaşmada, yine önemli bir üçüncü öncelik alanı da, tarım ve ormancılık sektörlerinde faaliyet gösteren çeşitlikurumlarda, kapasitenin güçlendirilmesi ve bu kurumların daha iyi hizmet verebilmesi esasını içeriyor. Çerçeve; tarım ve ormancılık alanında, kadınların ve gençlerin güçlendirilmesini teşvik ediyor. Kırsal alanda yürütülecek sosyal politikaların, mevcut sosyal koruma programlarına eklenmesi hedefleniyor.

Öncelik doğal kaynak yönetimi olmak üzere, hükümet kurumları, hükümet dışı kuruluşlar ve özel sektör arasında işbirliği ve koordinasyon, bu doğrultuda destek ve teşvik görecek. Özellikle,bu konuda yeterli olmayan veya olamayan özel sektör kuruluşları,gerekli görülürse ihtiyaç kapsamında destek programına alınabilecek.

Tarım, Orman ve Kalkınma Bakanlığı ana ortaklar

Ana ortaklığını Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve Kalkınma Bakanlığı'nın oluşturduğu FAO Ülke Programlama Çerçevesi; ilgili bakanlıklar ve ulusal kurumların yanı sıra, kalkınma ortaklarıyla işbirliği içinde katılımcı bir süreç sonucunda geliştirildi. FAO’nun Orta Asya Alt Bölge Ofisi’ne ev sahipliği yapan Türkiye, gıda güvenliği ve kırsal yoksulluğun azaltılması konularında Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Türkmenistan ve Özbekistan’ı kapsayan bölge ülkelerine yardım ve uzmanlık sağlıyor.

Bütçenin 16 milyon dolarlık kısmının temini için çalışılıyor

Anlaşmadaki faaliyetler, 5 yıllık zaman dilimi içerisinde, yani 2020 yılına kadar, 28 milyon dolar tutarında bir bütçeyi gerektiriyor. Bunun yaklaşık 12 milyon doları karşılanırken, geri kalan 16 milyon doları, FAO-Türkiye Ortaklık Programı ve FAO-Türkiye Ormancılık Ortaklık Programı da dahil olmak üzere, yerli ve dış kaynaklardan karşılanması hedefleniyor.

Proje çalışmaları, mevcut imkanlarla halen yürütülüyor.Elde mevcut 12 milyon dolarlık bütçe,hazırlanan projelere paralel olarak, bu kaynaktan karşılanıyor. Geri kalan 16 milyon doların temini konusundaki çalışmalar ve çeşitli temaslar,içte ve dışta ilgili kurumlarca yapılıyor.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Halim Utlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Ankara'nın En başarılı ve En İyi Belediye Başkanı Kim? Ankara Belediye Anketi