Madde bağımlılığı ve terörü Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclisi'ne taşıdık

Sayın üyeler;

Terör ve uyuşturucu sarmalına sokulan Türkiye’miz de;

Türkiye Cumhuriyeti Devleti uyuşturucuyla top yekun savaş parolası ile yola çıkmıştır.. Bu nedenle yerel yönetimler bazında bizim de Ankara ve tüm anakent ve taşra ilçeleri ile önlemler alıp; uyarılar, tanıtımlar, eğitimlerle yoğun ve acil mücadele için de olmamız gerekmektedir..

Değerli üyeler;

Madde bağımlıların ailelerine Psikolojik Destek Merkezi yapımı hakkın da 8 şubat 2017 tarihli verdiğim önerge de: (Ankara anakent ve taşra ilçelerinde madde bağımlı çocuklarımız ve ailelerine psikolojik destek sağlanmalıdır. Yalnız madde bağımlısı çocuklarımızın değil, anne baba ve ailesinin de hayata tutunmasını sağlayacak ve onlara psikolojik destek veren merkezin oluşturulmasını gerektiğini) gündeme getirmiştim.

Bu önergemiz sonunda çalışmalar yapılmakta olduğu ve netice almaya yönelik çabaların sürdüğü ne dair umutlarımız halen sürmektedir. Sayın üyeler;

Dünya ortalamasının altında olmasına rağmen ülkemizde maalesef hızla artan madde bağımlısı kullanıcılarının iki milyonun üstün de olduğu yetkililerce açıklanmaktadır.

Ülkemiz de maalesef uyuşturucudan ölenlerin genel yaş ortalaması da 34 olarak hesaplanmıştır. Geçtiğimiz yıllarda madde bağımlılığına bağlı en fazla ölüm olayının meydana geldiği ilk beş ilimizin sırayla İstanbul, Antalya, Adana, Gaziantep ve Ankara tespit edilmektedir. Yine Ankara madde bağımlılığı konusun da az da olsa Türkiye ortalamasının üstünde görülmektedir..

Bu sıralamalar dönem dönem değişse de Başkentimizin çok ciddi bir madde bağımlılığı sorunları ile karşı karşıya kaldığı net olarak ortadadır..

Örneğin taspit edilen rakamla Ankaramız da 2014 yılında 500 civarında olan bonzai kullanımı 2015 yılın da beş kat hızla 2500 sayılarına çıktığı izlenmiştir.. ucuz oluşu ve kolay temin edilebilmesi nedeniyle maalesef rakam büyük ölçüde katlanarak artmaktadır..

Yine Ankara da yalnız Numune hastanesine geçen yıl ki madde bağımlılığı ile ilgili 28 bin başvurunun olması konunun Ankara açısından da ne kadar ciddi ve yaşamsal boyutta olduğunu göstermektedir..

Sayın üyeler;

Geçtiğimiz 20 haziran da uyuşturucu kullanımı ve madde bağımlığı konusunu gündeme alan Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan;Türkiye’de nüfusun yüzde 2.7’sinin yasadışı madde kullandığını hatırlatmış

“Devletin, bonzaiye karşı topyekün bir mücadele yürüttüğünü ve PKK muamelesi gösterdiğini” açıklamıştır..

"Bu ülkenin gençlerini ne Kandil ve Pensilvanyadaki terör baronlarına ne de uyuşturucu terörüne asla feda edemeyiz."

"Silahlı terör neyse , uyuşturucu terörü de odur" Demiştir.

Görüldüğü gibi, gençliği hedef alan Bonzai ve türleri terörüne karşı top yekun taaruza geçen devletimiz, öncelikle eğitim seferberliğini yürürlüğe koymuştur. Sokaktaki polisinden mahalledeki aile hekimine, okuldaki rehber öğretmenden hastanelerdeki pedegoglara, gümrükteki memurdan spor tesislerine, yurtlardan dernek ve vakıflara kadar gençlerle ilişkili her noktada önlemler alınmaktadır.

Sayın üyeler;

Her şeye rağmen karamsarlık aşılamak gibi bir niyetimiz yoktur. Zira Türkiye Cumhuriyeti Devleti, uyuşturucu ile mücadele eylem planı ile terör örgütü PKK'yla olduğu gibi hayatın her alanındaki uzman kadrosuyla mücadele etmektedir..

Buradan çıkaracağımız sonuçla, yaşadığımız üçüncü binyıllık milenyum sürecinde gezegenimizin düşünen ve üreten üst aklı olan biz insanlara yeni misyonların yüklendiği ortadadır..

Yerel yönetimler olarak bizlere belediyelere bu nedenle çok ciddi görevler düştüğü ortadadır.. Toplumun bizlerden beklentilerinin yüksek olması da doğaldır..

Bizim beklentimiz de tüm çabalar ve çalışmalar sonucun da Temelli de kurulan madde bağımlılığı tedavi merkezinin, rehabilitasyon çabalarıyla birlikte bir an önce açılarak çalışmalarına başlamasıdır..

Buradan,

Ellerin deki imkanlarla mücadele veren Büyükşehir Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığının çok değerli personeline ve daire başkanı sayın Şafak Uğur hanıma buradan teşekkür etmek istiyorum..

Değerli üyeler

Madde bağımlılığı aktif mücadele komisyonu kurulması ve eğitim verilmesi konusun da;

a-) Öncelikle tüm anakent ve taşra belediye çalışanları ve tüm yan şirketlere ait personelin; çevrelerinde ki insanları ve çocuklarını madde bağımlılığından koruma ve kollama konusun da aile ve çocukları ile birlikte eğitimlerden geçirilmesi,

b-) Madde bağımlılığı ile aktif mücadele komisyonu kurulması yönünde çalışma yapılması maddeleriyle anlam bulan önergemin kabulüyle ciddi mesafe alınacağı açıktır.

Değerli üyeler,

Terör ve Madde Bağımlılığı vağın vebasıdır. Bunları ya yeneceğiz ya da yine yeneceğiz.. Başka yolu, başka çaresi, seçeneğimiz yok..

Her türlü siyasi düşüncenin üzerindeki ve devletin en önemli iki “terör ve madde bağımlılığı” sorunu kabul ettiği bu konuda, önergemin gereğinin yerine getirileceği inancını taşıyarak.

Saygılarımı arz ediyorum..

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mahir Özel - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Ankara'nın En başarılı ve En İyi Belediye Başkanı Kim? Ankara Belediye Anketi