Koleksiyonluk paralarının eritilmesi ile tarihimiz yok mu ediliyor!

Osmanlı İmparatorluğunun son 6 padişahı yanihicri 1255 yılı altındaki padişah ve diğer uygarlıklara ait paraların koleksiyonu ve satışının yasak olması nedeniyle,bu döneme ait binlerce gümüş ve altın paranın hurda olarak eritilmesi Anadolu tarihini yok etmek değil midir?

Bu eritilen paralardan hediyelik eşya ve takı sektöründe ham madde olarak kullanıldığı biliniyor. Özellikle son 6 Osmanlı padişahı öncesine ait paraların koleksiyonunu yasaklayan2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanun'unun 1982 yılında dönemin Milli Güvenlik Konseyince çıkartıldı ve günümüze kadar da değişmeden geldi.

Yönetmelik değişikliği ile hatta kısıtlamalar bile oldu.Yazma eserlerde son 100 yıldan büyük olgular tescile tabi tutuldu.Böyleceyasak kapsamı arttıve hala1839 yılından önceki altın ve gümüş paralarımızın eritildiği bakandan saklanmakta.Bakanlıkta ki sağ ve sol kafalar yasakçılıktan yana ve onların beyinlerinde sadece yasakla tarih kurtarılır düşüncesi ver. Vaaah vah ki vah,YASAKLA değil demokrasi ile yani özgürlükle her şey güzelleşir.

Siz sarraf olsanız 30 tane Bizans altını gelse bunları almayacak sarraf var mıdır? Yasak yüzünden tek alıcı ve kral müzelerin bu altın paralara altın değerini bile vermediği ortamda paranızı da 5-6 ay sonra alıyorsanız siz olsanız eritip hemen paraya dönmez misiniz?

Kanunun fayda yerine zarar verdiğini ortada. Bu yüzden acilen yeni bir düzenlemeye ihtiyaç vardır.Yürürlükteki yasanın 23'üncü maddesinin son 6 Osmanlı padişahı altındaki tüm padişahların para ve madalyalarının koleksiyonunun yapılmasını, alım ve satımını yasaklanması Anadolu tarihinin yok edilmesi demektir.Yasak nedeniyle ülkemizdeki koleksiyoncular bu paraları toplamıyor, korkudan eritiliyor.

Yurt içi talep olmayınca yasak kapsamında ki Osmanlı paraları yurt dışına tabii ki çıkarılıyor ve o yüzden çok ucuz fiyatlara el değiştiriyor. Ya da takılar altın ve gümüş gibi değerli madenlerden yapıldığı için eritiliyor. Böylece tarih, özellikle Osmanlı tarihi yok ediliyor denmesi çok doğru.Beyler eskiden döviz yasaktı ve bir kişinin üstünden 1 dolar bulunsa hapse atılırdı yani yasaktı.Döviz serbest bırakıldı döviz bollaştı ve o serbest bırakma neticesinde devlet bol bol vergi geliri elde etti.

Bizde eski para ve obje yasağını kaldırarak devletin gelir elde etmesine de katkı sunulabilir. Bu tür eserlerin yurt dışına kaçırılması veya yabancıya satılması ağır cezaya etken olmalı. Ancak topraklarından çıkan zenginliği yani atalarının kolleksiyonluk ürünleri biriktirirken oluşan katma değer vergi ve KDV yaratacağı unutulmamalı.Kısaca döviz yasaktı serbest kaldı döviz dışarı kaçırılmadı aksine içeri döviz daha çok geldi.

Yurt dışında internet üzerinden sikke satışı yapan firmalara bakıldığında, satışa sunulan birçok sikkenin Anadolu menşeli olduğunun görülür. Ama alıcıları yabancılar değil bizimkilerdir.Bu yasa 30 yıldır kaçakçılığı önleyemediği gibi kolaylaştırmış.Eğer para koleksiyonculuğu serbest bırakılırsa birçok insan bunun koleksiyonunu yapacak. Oluşacak iç talep sonucu Osmanlı sikkeleri yurt dışına kaçırılmayacak, tarihimiz yurt içinde kalacak.

Eski paraların eritilerek yok olmasının önüne geçilecek. Hatta yurt dışından tekrar ülkemize geri getirileceğine inanıyoruz.Koleksiyonculuğun kayıttan kurtulması halinde birçok bürokratik işlem de ortadan kalkacak.Bu sayede müzeciler asli işlerine daha fazla zaman ayırabilecekler.

Yasal veya yasal olmayan paraların halk tarafından ayırt edilebilmesinin son derece güç olduğunu, bu nedenle binlerce suçsuz vatandaşın kaçakçı durumuna düştüğünü ve hapis cezaları ile karşı karşıya kaldığına dikkat çekerek, tümkoleksiyonlukparaların serbestçe alınıp satılabilmeli,koleksiyonlarının yapılabilmeli, ancak yurt dışına çıkartılmasına ağır müeyyideler getirilmesi en doğrusudur.

Özellikle Avrupa Birliği üyesi ülkelerde tüm eski paraların serbestçe alınıp satıldığını, kayıtsız olarak koleksiyonunun yapılabilmekte.Para koleksiyonculuğunun kültür gelişimine önemli katkısı olduğu bir gerçek.

Ülkemizde hemen her evde ailelerden çocuklarına intikal eden eski para bulunur.Yüz binlerce kadınımız halen Anadolu'da yasak kapsamındaki eski Osmanlı paralarından oluşan altın ve gümüş takıları, başlıkları, kemerleri kullanmaktadır. Vatandaşlarımıza dedelerinden kalan Osmanlı dönemine ait madalya veya nişanlar Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı müzeler tarafından yasak kapsamına alınarak el konuluyor. Eski Osmanlı altın paralarının ticaretini yapan sarraf ve kuyumcular da bu ucube yazsa yüzünden çok fazla zarar görüyor.

Almanya Tuvingen Üniversitesinde Selçuklu sultanı 3. Mesut'un bir parası olduğu bilinir. Oysa Anadolu Selçuklu hükümdarlığı tarih kitaplarında 2. Mesut'la biter diye bilinmekte. İşte bu para eritilmiş olsaydı bu tarihi gerçeği öğrenemeyecektik.İşte eritilen her değer ölen ananız ve babanız, ebeniz, dedeniz demektir.İstersek ebenizi dedenizi eritmez yaşatabilirsiniz. Oğuz Güler

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Oğuz Güler - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.