Dinde Felsefi Düşünceler

BİLGİNİN SONSUZLUĞU Dinde Felsefi Düşünceler

        Varoluşun başlangıcından bu yana çok sayıda tanrı yaklaşımı gelip geçti. Evren karşısında çok aciz varlıklar olan biz insanoğlu, Kalp atışımıza dahi söz geçiremeyen, kullarken, gündelik yaşantımızda adeta bir akım haline gelen konuştuğumuz her on kişiden beşinden aynı kelimeyi duymakta olduğumuz. Ateizm, Deizm ve Teizm kelimeleri…Peki ama nedir? Bu kelimelerin anlamları?

      Ateizm;  Tanrı’nın – Allah’ın varlığını reddeden, hatta hayal ürünü olarak bulan kişi ya da kişilerin inanış biçimidir.

     Peki, bu deist kelimesinin ne manaya geldiğini hepimiz biliyor muyuz? Bir kaç kişiye sordum doğru yanıt alamadım! Bende öğrenmeye ve bilgimi sizlerle paylaşmaya karar verdim. Ortaya bu yazı çıktı. Umarım beğenirsiniz; Yaradancılık anlamına gelen Deizm, evrenin bir yaratıcı tarafından yaratıldığını daha sonra bu yaratıcının insanı kendi başına bıraktığını kabul eden bir Felsefi akım ya da inanç biçimidir. Deizm Peygamberleri ve Kutsal Kitabı reddeder.

Tüm Dinleri reddeden ancak Tanrı’nın –Allah’ın varlığına inanan deizm, peygamber, kutsal kitap, Melek, Şeytan, Cennet ya da Cehennemi hiçbir şekilde kabul etmez. Mutlak bilgiye ulaşmak için Vahiy ya da Peygamberlerin olması gerekmez. Deizme göre İnsan aklı yeterli olduğu için kutsal kitaplara da gerek yoktur. Yaratıcı Dünya’yı bir kez yaratmış, sonra kendi ekseni üzerine dönerek kendi yasalarına göre işlemesi için insanları ve evreni bir başına bırakmış olduğunu savunurlar. Deizm İnancına göre Tanrı- Allah evrene ve Dünya’ ya müdahale etmemektedir.

     Bütün dinlerin ve insanlığın ortak özelliği iyi ahlaklı olmaktan geçer. Öncelikle hepimiz iyi insanlar olabilmeli, kimsenin kimseye üstünlüğünün olmadığını kabullenmeliyiz. Ayrıca çok iyi din otoriterlerine ihtiyacımız var. Doğanın varoluşu sevgiyse eğer? İnsanları dinden dinin gereksinimlerinden uzaklaştırmamalı, örneğin evinde bakıma muhtaç küçük ev hayvanları besleyen kişilerin evlerine Melekler girmez, namazı kabul olmaz gibi insanların aklında soru işareti oluşturan bu ifadeler belki yanlış anlatılmakta veya yanlış anlaşılmakta. Bırakın da bunları Yüce Mevla’m değerlendirsin. Sokaklarda yaşama şansı olmayan bir cana , can katmanın nesi günah olabilir ki?

    Hayatımızdan sevginin eksik olmaması dileğiyle, hepinize sağlıklı güzel günler diliyorum. Yazının devamı haftaya. Hepiniz Allah’a emanet olun.  

Güldane Kaya 
 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Güldane Kaya - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Ankara'nın En başarılı ve En İyi Belediye Başkanı Kim? Ankara Belediye Anketi