Pakistan-Türkiye Ortak Pulu diplomatik ilişkilerin 70. yılını kutlamak için çıkarıldı

Pakistan-Türkiye diplomatik ilişkilerinin 70. yılını kutlamak için düzenlenen bir dizi olayın bir parçası olarak, Türkiye Posta Telgraf Telefon (PTT) Kuruluşunun Genel Müdürlüğü ve Pakistan Postası bir Ortak Anma Pulu çıkardı. Açılış törenleri Ankara ve İslamabad'da Perşembe günü eş zamanlı olarak düzenlendi.

Ortak Pul Pakistan ve Türkiye halklarının kalplerinde ve akıllarında derin iz bırakan iki büyük siyasi düşünürü göstermektedir - Pakistan'ın milli şairi Allama Muhammad Iqbal (1877 - 1938) ve Türkiye'nin milli şairi Mehmet Akif Ersoy (1873 - 1936).

Pakistan'ın Türkiye Büyükelçisi Sayın Muhammad Syrus Sajjad Qazi, aynı zamanda Evrensel Posta Birliğinin İdare Konseyi Başkanı da olan PTT Başkanı Sayın Kenan Bozgeyik ve Türkiye Dışişleri Bakanlığı Güney Asya Genel Müdürü Fazlı Çorman Ankara'daki PTT müzesinde genişletilmiş pul örneklerini imzalayarak açılış törenini gerçekleştirdi

Açılış törenindeki konuşmasında, Büyükelçi Syrus Qazi Pakistan-Türkiye diplomatik ilişkilerinin son 70 yılının kardeşliğin, karşılıklı güvenin, yakınlığın ve bencil olmamanın benzersiz, eşi bulunmaz ve çözünmez ilişkisinin bir hikayesi olduğunu söyledi. Kendisi Türkiye ile dost olmanın kanlarında, törelerinde ve bir millet olarak kimliklerinde yazılı olduğunu söyledi. Büyükelçi aynı zamanda Pakistan ve Türkiye'nin ulusal mücadelelerinde anahtar bir rol oynayan yirminci yüzyılın iki büyük şairi ve düşünürü olan Allama Muhammad Iqbal'e ve Mehmet Akif Ersoy'a övgü dolu takdirlerini sundu. Kendisi bu ikisinin hiçbir zaman birbirini görmemesine rağmen yazışmalar aracılığıyla düzenli olarak bağlantı kurduklarını ve bilbirlerinden ışık aldıklarını ekledi. Büyükelçi Qazi, onlar Müslüman Ümmetinin yolunu zorlu zamanlarında aydınlatan iki mum ışığı gibiydiler diye de ekledi.

PTT Başkanı Kemal Bozgeyik Türkiye'nin çeşitli sebeplerle Pakistan üzerine 13 pul çıkardığı bilgisini verdi ama bunun ortak bir pul çıkardıkları ilk sefer olduğunu söyledi. Kendisi posta hizmetleri alanında Pakistan'la olan ilişkileri daha da geliştirmek için kararlı olan bağlılıklarını yeniden teyit etti.

Sayın Fazlı Çorman bu olay üzerine her iki devlet arasındaki ilişkilerin 70 yaşında olmasına rağmen köklerinin insanlar arasında yüzyıllara yayılmış bir şekilde çok daha derin olduğunu söyledi.

Aynı zamanda hem Pakistan hem de Türkiye tarafından çıkarılmış tarihi pullardan oluşan hafta boyunca sürecek bir pul sergisi de Ankara'daki PTT Müzesinde başladı.

Pakistan-Turkey Joint Stamp issued to celebrate 70 years of diplomatic relations

As part of the series of events to commemorate the 70 years of the establishment of Pakistan-Turkey diplomatic relations, Directorate General of Post & Telegraph Organization (PTT) of Turkey and Pakistan Post issued a Joint Commemorative Stamp. Inaugural ceremonies were held in Ankara and Islamabad simultaneously on Thursday.

The Joint Stamp depicts two great political thinkers who made a deep imprint on the hearts and minds of the people of Pakistan and Turkey – Allama Muhammad Iqbal (1877-1938), the national poet of Pakistan and Mehmet Akif Ersoy (1873-1936), the national poet of Turkey.

Ambassador of Pakistan in Turkey Mr. Muhammad Syrus Sajjad Qazi; Chairman PTT, who is also Chairman of Universal Postal Union’s Council of Administration, Mr. Kenan Bozgeyik; and Director General for South Asia, Ministry of Foreign Affairs of Turkey Mr. Fazli Çorman performed the inauguration ceremony by signing enlarged specimen stamps at PTT Museum in Ankara.

In his remarks at the inaugural ceremony, Ambassador Syrus Qazi said the last 70 years of Pakistan-Turkey diplomatic relations is a story of unparalleled, unprecedented and indissoluble relationship of brotherhood, mutual trust, affection and selflessness. He said friendship with Turkey is in our blood, it is in our ethos, and it is in our identity as a nation. The Ambassador also paid glowing tributes to Allama Muhammad Iqbal and Mehmet Akif Ersoy, two great poets and thinkers of the twentieth century, who played a key role in the national struggles of Pakistan and Turkey. He said though they never met each other, they regularly maintained contact through correspondence and drew light from each other. They were like two candles which illuminated the way of the Muslim Ummah in troubled times, Ambassador Qazi added.

PTT Chairman Kemal Bozgeyik informed that Turkey had issued 13 stamps about Pakistan on various occasions, but this was the first time that they were issuing a joint stamp. He reiterated his firm commitment to further enhance relations with Pakistan in the domain of postal services.

Mr. Fazli Çorman on the occasion said although relations between our two States are 70 years old, but its roots are much deeper among the people spanning centuries.

A weeklong stamps exhibition of historical stamps issued by both Pakistan and Turkey on different occasions also commenced at PTT Museum Ankara.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abdul Akbar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.