SAVUNMA SANAYİNDE Kİ ÖNEMLİ GELİŞMELER

TSK okuluna kısa pantolonla girip, emekli olana kadar görev yapmış biri olarak kullandığı silah, araç,, gereç ve teçhizatların dününü ve bugününü az çok iyi bilirim. Bu konuda bir tahlil yapmak gerekirse önemli gelişmelerin AK Parti iktidarı döneminde olduğunu söylemem gerekir.

AK Parti iktidara gelene kadar silah ve teçhizatlar konusunda Türkiye’nin eline oyuncak verilmiş bir çocuk gibi ABD hep bizi oyaladığını söylemeliyim.

Türkiye NATO’ya 18 Şubat 1951 tarihinde üye solmuştur. Bu tarihe kadar Türkiye Kırıkkale Silah Fabrikasında kendi silahını ve mühimmatını kendisi yapmaktaydı. Başta ABD olmak üzere bazı NATO ülkeleri ürettiğimiz silahların standartlara uymadığını ileri sürerek ne acı ki bu önemli tesislerin kapısına kilit vurulmak suretiyle köküne kibrit suyu dökülerek, bu güzelim tesisler gazocağı üreten tesisler haline getirilmiştir.

TSK’de silahımızdan tutunda giyeceğine ve yiyeceğine kadar her birinin üzerinde “U.S.A” (United States of America) yazmaktaydı. Bu konuyu bir bir anlatmaya kalksam bu köşe kafi gelmeyebilir. Muvazzaf rütbeli bir asker olarak orduda her birini kullanırken Büyük Türk Milleti’nin bir evladı olarak üzüntü duyardım. Böylece Türkiye ve TSK yıllarca uyutuldu. AK Parti’nin iktidara gelişiyle birlikte milletçe uyandık; gördük ki bizi yıllarca uyutanlar gitmiş; yerine her biri milli olan icatlar ve imalatları yapan bir güç gelmiş.

Şimdi kullandığımız el Silahlarının, Uçaklarının, Helikopterin, İnsansız hava araçlarının, Tankların, Füzelerin, Uzay araçlarının, Gemilerin, Deniz altının, Topların üzerinde iftiharla ifade etmeliyim ki Türkiye Cumhuriyeti İmalatı yazmakta. Bunları yazarken bile göğsüm kabarıyor ve gurur duyuyorum.

Başta Cumhurbaşkanımız Erdoğan olmak üzere bize bu gururu yaşatan işçisinden, mühendisinden tutunda Savunma Sanayinde çalışan herkese binlerce teşekkür ediyoruz…

Demek ki ekonomik ve siyasi yönden istikrarlı olunca her şey yapılabiliyormuş. Bu konuda benim tek arzum geçmiş dönemlerde olduğu gibi Türkiye’yi yeniden koalisyon hükümetlerine teslim edilmemesidir. Koalisyon demek huzur ve istikrarın bozulması, yenidünya düzeninde adım adım geri gitmek demektir.

Türkiye’nin gelişmesini ve ileri gitmesini istemeyen iç ve dış güçler şimdi de hava savunma sistemimizi güçlendirmek için Rusya ile anlaşmaya varılan S-400 füze alımına karşı çıkmaktalar. Okuyucularımız belki hatırlarlar 1974 Kıbrıs Barış Harekatında ABD NATO silahlarını kullanamazsınız diyerek çıkarma harekatına karşı çıkmıştı.

Şunu gururla ve iftiharla ifade etmeliyim ki bugünün Türkiye’si artık eskinin Türkiye’si değildir. AK Parti’nin 17 yıllık iktidarı döneminde birçok konuda olduğu gibi Savunma Sanayi alanında da yeni icatlar ve yeni üretimler konusunda tabir caizse altın harflerle yazılan bir döneme tanık olmaktayız…

Demek ki çalışınca güçlü ekonomiye sahip olunca, bunlardan önemlisi Türkiye’nin bağımsızlığına sahip çıkınca nelerin gerçek olduğunu gözlerimizle görebiliyoruz…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mevlüt Mürsel Uzun - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.