EVREN BİLİM VE BİZ

(O)

Göklerin ve yerin eşsiz yaratıcısıdır.

Bir şeyi dilediğinde “ol!” der,o da

Hemen oluverir. ( Bakara 117 )

Başlangıçta sadece söz vardı.(İncil’den atıf) Söz kendini durmaksızın ve ebediyen yenileyen mesajı ile evreni canlı kılacak kimyasal düzenlenişi keşfetti. Yaşam tanımlanması güç bir kavramdır. Fakat bütün canlılarda HAYAT temelde çok özel

iki kabiliyetten oluşmaktadır. Kendini üretebilme ve düzen yaratma.

Darwin teorisinin temeli “Yaşayan her şey ya da her canlı kendisinin yaklaşık bir kopyasını oluşturur”fikridir. Bu noktadan hareketle Darwin’in söylediği bütün canlılar doğal seçilim yolu ile ortak bir kökenden ayrılarak geliştikleridir.

Mesela sığırlar çok harika ve eşsiz bir düzenekle selülozu ete ve süte dönüştürerek dünyanın gelişigüzel kaosundan düzen ve karmaşıklık içeren vücutlar inşa ederler.

Yaşamın bu özelliklerinin anahtarı bilgidir.Yani evrende hiçbir şey yokken bilgi vardı.Yani her canlı kendisinin bir kopyasını üretebilme kabiliyetini yani yeni bir vücut yaratmak için ihtiyaç duyulan bilgiyi (şifreyi) ve bunu harekete geçiren enerjiyi ihtiva eder.

Evrenin temelinde bilgi,enerji ve matematik vardır.Bütün evren tek bir bütünün parçasıdır.Ve bundan dolayıdır ki bütün canlılar aslında Yüce Allahın dünyamızdaki bir tezahürü ve tecellisidir.Ve tasavvuf felsefesi de bu temel üzerine inşa edilmiştir.

Matematikte tek bir sayı vardır.O sayı da (1) Bir dir.Diğer sayılar 1 (Bir) sayısı var olduğu için vardır.1 (Bir ) sayısı olmaz ise ya da yoksa diğer sayılar da yoktur.Bu prensibe Matematikte PEANO aksiyonu denir.Bu ispatına lüzum görülmeyen en doğru kabuldür.

BİLİMSEL BİLGİ felsefenin en önemli bahsini ihtiva eder.BİLİMSEL BİLGİ metafiziği ve doğmatizmireddeder.Çünkü metafizik ve dogmatizim BİLİMSEL BİLGİ’NİN sınırları dışındadır.BİLİMSEL BİLGİ tarihi insanlık düşünce tarihi ile paraleldir ve BİLİMSEL BİLGİ’NİN metafiziği ve doğmatizimiredetmesi son derecede tabiidir.Ancak BİLİMSEL BİLGİ aslında evrende mevcut bulunan bir bilginin insan aklı sınırları içerisinde açığa çıkartılmasından ibarettir.Çünkü insan aklının sınırları ancak kendi bildikleri ile sınırlıdır.Çok değil bundan 200 sene evvel ne neelektirik, ne araba ne uçak ve ne de TV ve bilgisayar vardı.

Bu gün için Dünyamızda devrim yaratan iki teknoloji vardır ki bunlardan birincisi ENFORMASYON TEKNOLOJİSİ ve diğeri de GEN TEKNOLOJİSİDİR:

Enformasyon teknolojisinin temelini teşkil eden elektronik teknolojisi malum olduğu üzere BİNARY sayı sistemi üzerine inşa edilmiştir. Sistemin kullandığı rakamlar 1 ve 0 dır.

(1) BİR TEK BİR VARLIĞIN TEMSİLCİSİDİR.(0)Sıfır ise yokluğun temsilcisidir.

Varlık ile yokluk kavramları üzerinde milyarlarca kombinasyon yaratarak insan beynine benzer algılama kabiliyetinin en küçük bir parçasının uygulamaya yönelik matematiksel alt yapısını ifade eder.

Diğer bir devrim ise Darvin teorisinden sonra Mendelizm ile yaşanmıştır.Vemendelizm bilim dünyasını şaşkına çevirmiştir.Bu günkü gen teknolojisinin temelini teşkil eder. Ancak bu gün kullanılangen teknolojisi “ X – ışını difraksiyonu tekniği kullanılarak 51 numaralı röntgen filmi ile Rosalind Franklin in bilimsel temellerini attığı ve ispatladığı teori temellidir.Bu teoriye dayanarak Nisan 1953 te Nature dergisinde yayınladıkları makele ile James Watson ve Francis Crick “ Hayatın sırrını keşfettiklerini ifade ederk Watson- Crick Modelini açıkladılar.”

Bu ifade Ademin-Timin-Guanin ve Citozin den oluşan DNA teknolojisinin alfabesinin ilanı idi. Bu bazen Timin yerine Urasil in geçmesi ile RNA olabiliyordu.

Bu alfabenin baş harfleri bir şifreyi oluşturuyordu ve genetik şifrenin temelini ifade ediyordu.DNA sonsuz uzunlukta olabilecek çift sarmal yapısında zarif kendi içinde bükülebilen merdiven şeklinde bir şifre barındırıyordu.

Moleküler Biyolojide Watson-Crick modeli ile Gen Teknolojisi Biyolojisinin Sayısal (matematiksel ) hale gelmesi gerçek bir devrimdir.

VE GEN ŞİFRELERİ ESRARENGİZ BİR BİÇİMDE BİNARY SAYI SİTEMİNİ İÇERECEK ŞEKİLDE BİLGİSAYARINKİ GİBİDİR.

Ve dünyamızı sarmalayan ekosistemin tamamının şifresi gen teknolojisi şifresini ihtiva etmektedir. Gezegeninin üzerinde her varlıkta bulunan genetik yapı aynıdır.Ekmek küfü bile bu gene sahiptir ve bizimki ile aynıdır.

Ve bu bilgi şifrelerinin kodlamasının gerçekleşmesini sağlayan yani knetik enerjinin hareket enerjisi haline gelmesini sağlayan kaynak bir enerji modellemesi vardır.

Ama bildiğim ve anladığım kadarı ile mesela insanda erkek(Sperm) ve dişi hücrenin(Ovum) birleşmesi ile oluşan zigotun oluşması sırasındaki enerjinin hangi güç ile gerçekleştiği henüz bilinmemektedir.Yani milyonlarca sperm hücresinden sadece bir tanesinin ovumu döllemesi sırasındaki yönlenme enerjisinin sebebi bilinmemektedir.Tesadüf mü?

Hayatta hiçbir raslantı gibi oluşan olay tesadüf değildir…Ve kökeninde mutlaka bir sebep sonuç ilişkisi vardır.Çünkü hiçbir şey yoktan var olmaz ve vardan da yok olmaz.Aslında sebep sonuç ilişkisi işin sadece bilimsel temellenmesini sağlar.

Bunun bir de iradi sebebi vardır ki o da bizce “ OL” sözcüğü ile anlam kazanır.

FAYDALANILAN ESERLER:

1-KÖR SAATÇİ

Richard DAWKİNS,TÜBİTAK Yayınları

Ankara, Şubat 2004

2-YAŞAMIN SIRRI DNA

Bahri KARAÇAY, TÜBİTAK Yayınları

Ankara, Kasım 2010

3-GENOM

MattRidley, Boğaziçi Üniversitesi Yayınları

İstanbul, 2007.

4- Matematik Kaynak Kişi

Dr. Nurol CANBOLAT Kara Harp Okulu Eski Öğretim Üyesi

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ahmet Nizamettin Güvener - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.