CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse Aladağ'da; “Kader değil Katliam”

Anaları ancak analar anlar. Anaların yaralarını ancak analar sarar. Aladağ’da meydana gelen olay sadece bizim değil tüm dünyanın derdi. Çünkü çocuklardan dünyadaki herkes sorumludur. Aileler ve olaydan yaralı kurtulan çocuklar henüz şoku üzerlerinden atamadı. Nasıl unutulur ki tüm bu olanlar. Elbette bu yarayı hep birlikte saracağız. Ve tekrarı yaşanmasın diye uğraşacağız, çalışacağız, mücadele edeceğiz.

Tüm bunların yanı sıra yeni edindiğimiz bilgilere göre aileler şikayetçi olmaktan vazgeçmiş. Bunun bir varsayımdan öteye geçmemesi tüm temennimiz.

Çok değerli meslektaşım ve CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse’nin basın danışmanı Mustafa Esmer Cengiz'den Aladağ’a gidişleriyle ilgili detaylı bilgiyi aldım. Başkan Fatma Köse ve ekibi olayı duyar duymaz Aladağ’a gitmiş.

Tabi bu gidiş o kadar kolay bir gidiş değil. Çok meşakkatli bir yolculuktan sonra Aladağ’a varamadan dönenler olmuş. Ama Fatma Köse gerekirse yürüyerek giderim ama mutlaka gidip bu analarla konuşurum diyerek soğuk, çamur, yokuş dinlemeden Aladağ'a ulaşmış.

Fatma Köse herkesi tek tek dinledi. Anaları bağrına bastı. Gözleri doldu, ağladı, dinlemeye bile dayanamadı bu acıyı… Kadın Kolları MYK üyesi Av.Nevin Zaimoğlu ‘da aynı hassasiyetle ailelerle ilgilendi. Bu güzel insanlar görevlerini de yaptılar. Olanı biteni tek tek rapor ederek Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na bildirdiler.

Adana Kadın Kolları İl Başkanı Yasemin Yılmaz da Aladağ'a gidenler arasında.

Yüreği güzel, değerli ve özel insan Fatma Köse ve ekibine sonsuz teşekkürler...

AJANSLARDAN ALDIĞIM OLAYLA İLGİLİ HABERİN METNİ:

"CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse Aladağ'da; “Kader değil Katliam” CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse, Kadın Kolları MYK üyesi Av.Nevin Zaimoğlu ve CHP Adana İl Kadın KollarıBaşkanı Yasemin Yılmaz ile birlikte Aladağ'a giderek incelemelerde bulundu. Aladağ CHP İlçe Başkanı Zeki Erkan, İlçe K.K.Başkanı Beyhan Tükenmez ve Köprücük Köy Muhtarı Mustafa Yetim ve Aladağ sakinlerinden detaylı bilgi alan Kadın Kolları Genel Başkanı FatmaKöse, beraberindeki heyetle birlikte acılı Ailerle buluşmak üzere Köprücük köyüne gitti. Yangın faciasında Köprücük köyünde kaybettiğimiz altı çocuğumuzun ailelerini ziyaret edip bilgi alan KK.Genel Başkanı Fatma Köse, faciadan yaralı kurtulan çocuklarla dabir araya geldi.

Dehşet gecesini yaşayanların ağzından dinleyen Fatma Köse,ailelere acılarını paylaşmaya,sorunlarına çözüm bulmaya geldiklerini dile getirdi. Aileler ve yaralı kurtulan çocuklar, Başkan Fatma Köse,ye, Aladağ’da 250 kapasiteli devlet yurdu içinçürük raporu verildiğini, çocuklarına gidecek başka yer bırakılmadığını,(Tahsil Çağındaki Çocukları Koruma Derneği) adlı bu yurda çocuklarını vermek zorunda kaldıklarını,ancak çocuklarının korunamadığını,akabinde erkeklerin girmesinin günah denilerek babalarınve ağabeylerin bu yurda sokulmadığını,yine yangına bizzat tanıklık eden ölen çocukların ağabeyleri ve yakınlarından,itfaiyenin yetersiz olduğunu bir merdiveninin bile bulunmadığını,çevreden bulunan merdivenin ancak ikinci kata kadar yetişebildiğini,ölen çocuklarınınçoğunun üçüncü katta mahsur kalan çocuklar olduğunu belirttiler.Yurtta kalan çocuklar,bulaşık yıkarken sudan ellerini elektrik çarptığını, bir gün önce,elektrik saatinin değiştiğini,yangın sırasında birinci ve ikinci kattan çıkamadıklarını, zira yangın merdivenikapılarının kilitli olduğunu,ancak kendilerine uzatılan merdivenden aşağıya inebildiklerini çoğunun pencerelerden atlayarak kurtulduğunu iletmişlerdir.

Ayrıca, çocuklar her gün saat 3.30 da okuldan geldiklerini,hemen dış kapının kilitlendiğini dışarı çıkmalarınınyasak olduğunu belirtmişlerdir. Fatma Köse, Aladağ’da yangın çıkan kız öğrenci yurdunu ve Aladağ-Köprücük köyünde gün boyu yaptığı ziyaretler sonrasını değerlendirdi; “Aladağ’da tarikat yurdunda çıkan yangında 11 yoksul emekçi çocuğu ve bir görevli yanarakcan vermişlerdir. Yetkililer çıkıp kader, fıtrat deseler de; bizler biliyoruz ki bu can kayıplarının sebebi devletin yurtlar üzerindeki denetimsizliği, kız çocukları dışarı kaçacak diye yangın merdivenini kilitleyen zihniyet ve eğitimdeki piyasalaşma ve gericileşmedir.

Yurt açığını gidermekle sorumlu olanların siyasi tercihlerine bağlı olarak cemaat ve özel yurtları teşvik etmesinin bedelini yoksul halk çocukları canları ile ödemiştir. Eğitimde gericileşmenin ülkemize acı ve ölüm dışında bir şey getirmediğini, Karaman’daEnsar Vakfı’na ait yurtta çocuklara tecavüz edildiğinde gördük. Konya’da Kuran kursunun çökmesiyle 17 genç öldüğünde gördük. Adıyaman Gerger’de öğrenciler cinsel istismara uğradığında gördük! Son olarak Aladağ'da çocuklarımız diri diri yanarken gördük.

Kimsebize kaderden bahsetmesin! Aladağ'da yaşanan birer ihmal, kaza değil, kader hiç değil Katliamdır ve doğrudan devlet politikalarının sonucudur. AKP iktidarının karanlığı çocukların yaşamlarını ve geleceğini yok etmektedir. Yoksula, ölümü, tacizi, tecavüzü revagören bu anlayışı kınıyoruz. Bizler Cumhuriyet Halk Partili kadınlar olarak bu memleketi, tarikatlara, cemaatlere bırakmayacağız. Geleceğimizin yakılmasına izin vermeyeceğiz. Çocuklarımızı karanlık bir dünyaya ve karanlık bir geleceğe mahkum etmeyeceğiz.

Buülkeyi karanlığa teslim etmeyeceğiz. Çocuklarımıza aydınlık bir Türkiye'yi armağan edeceğiz.”

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Alisa Çiçek Akyol - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Ankara'nın En başarılı ve En İyi Belediye Başkanı Kim? Ankara Belediye Anketi