''Üreticilere Tarlada Ziyaret''

Bu hafta üreticilerimizi ''mahalle'' yapılan, köylerinde, tarlalarında ziyaret ettik.

Köylerde ki genç nüfus azalmış, gençler daha çok turizme yönelik sezonluk çalışıyorlar.

Köylerde kalan yaşlı nüfus, gücünün yettiği ölçüde üretim yapabiliyor.

Daha çok kadınlar hem evde, hem tarlada çalışıyorlar, hem de pazara gidiyorlar.

Yerel tohum üretimi kapsamında iletişimde olduğumuz ve çalışmalarını yakından takip ettiğimiz üreticilerimizle sohbet ettik.

Bahçelerinde atalık tohumlardan üretim yaptıkları gibi, doğal gübre, doğal ilaç kullanımına da son derece dikkat ediyorlar.

Her Cuma köylü pazarına ürettikleri ürünleri getirip satıyorlar.

Yerel tohum kullanmaları, suni gübre ve tarım ilacı kullanılmadan, doğal yöntemleri kullanarak üretim yapmaları çok önemli ve görüyoruz ki üreticilerimiz bunun bilincinde..

Beş yıldır devam yerel tohum projemizde asıl hedefimiz üreticilerimizin kooperatifleşmesi.

Bu kolay olacak gibi görünmüyor.

Üreticilerin ilk önce kendi aralarında birlik olmaları, birbirlerine güvenmeleri gerekiyor.Ne yazık ki sadece köylerde değil toplumun her kesiminde yardımlaşma, paylaşma bilincinin giderek kaybolduğunu, bunun da birbirine güvensizlik olarak ortaya çıktığını görüyoruz.

Köylerde, üreticiler bunun zararını, daha çok hasat döneminde yaşıyorlar. Birlikte hareket edemedikleri için ne yazık ki aracılar tarafındançoğu kez istismar edilmekte, ürünü elinde kalmasın diye yok pahasına aracıya vermekte ve zarara uğramaktadır. Üreticilerin kendi aralarında ki güvensizlik ve kopukluk, hepsine zarar vermektedir. Bu iletişim kopukluğu aracıların işine yaramakta, birebir görüştüğü üreticiyle pazarlıksız istediği rakama ürünü satın almaktadır.

Devlet desteğini görememek, insan gücü eksikliği, banka borçları, yüksek fiyatlar, ürününe aracısız pazar bulamaması üreticinin en büyük sorunlarından bazıları.

Küçük üreticilere, özellikle de pazarlarda kendi ürettiğini satan üreticilere destek olmalıyız.

Tüketici ne kadar çok yerel tohumdan üretilen, doğal ilaç, doğal gübre kullanılan ürünler talep ederse üretici o kadar çok üretecek, emeğinin karşılığını alacaktır.

Atalık tohumlarımızı yaşatmak hepimizin görevidir.

Hem geleceğe, sağlıklı nesillerin yetişmesine imkan vermiş olmak için, hem de Ülkemizin tarımda hak ettiği yere ulaşması için sorumluluk almalıyız.

Üreten köylü, üreten gençlik, üreten Türkiye demektir.

Bizim için Milli bir mücadele olan Yerel Tohumları yaşatma çabası üreticilerimiz sayesinde daha da büyüyecektir.

Burada en büyük görev biz tüketicilere düşüyor.

Hasta olduktan sonra değil, saglıklıyken doğal ve sağlıklı ürünler tüketmeli, sağlıklı ürünlerin daha fazla yetişmesi için bu mücadeleye destek olmalıyız.

Sadece hamileler ve çocuklar için değil hepimiz için yerel tohum ürünleri talep etmeli ve üreticilere bunu anlatmalıyız.

Üreticinin daha çok üretmesi, bilinçli üretim yapması biz tüketicilerin taleplerine bağlıdır.

Üretici ve tüketici arasında ki güven çok önemlidir.

Alisverilerimizi pazarlardan üreticilerle konuşarak, görerek, yapmalıyız.

Ürünlerin görüntüsüne, şekline değil, nere de hangi şartlarda hangi tohumdan üretildiğini sorgulayarak alışveriş yapmalıyız.

Cumhuriyet Kadınları Derneği Fethiye Şubesi olarak; beş yıldır bizimle bu Milli mücadelenin içinde yer alan büyük özveriyle yerel tohumları yaşatmak için emek harcayan tüm üreticilerimize teşekkür ediyoruz.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ebru Oğuzhan Yeter - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.