Arabuluculuk ve işe iade davasında istinaf kararı!

Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesinde görülen bir dava kapsamında, diğer pek çok davaya da emsal teşkil edecek; işe iade ve işe iadeden kaynaklanacak mali sonuçların tespitine ilişkin davada, yerel mahkemenin verdiği karar bir üst mahkeme tarafından bozulmuş ve davanın yeniden görülmesine karar verilmiştir.

Davacı tarafın talebi doğrultusunda; davacının eski çalışanın hiçbir geçerli neden olmadan iş sözleşmesinin fesih edildiği ve bu feshin geçersizliğinin tespitinin yanı sıra, çalışanın işe iadesi ve işe iadeden doğacak mali sonuçların tespitinin görülmesi için, iş mahkemesine başvuruda bulunulmuştur. Davacı vekilinin talebiyle açılan dava, ilk derece mahkemesinin kararına göre; hakkın düşürücü sürenin davacı aleyhine işlemesi ve bu süreden sonra davacının dava talebinde bulunması sebebiyle davanın reddine karar verilmiştir. Davanın reddine karar veren yerel mahkemenin bu kararını bozmak için üst derece mahkemesine istinaf davası açmıştır.

Davacı taraflarca mahkemeye başvurulan istinaf dilekçesinde gerekçe olarak, yerel mahkemenin verdiği kararın, esas ve usul açısından hukuka aykırı olduğu ve 2018 yılında arabuluculuk faaliyetlerinin yetersiz kaldığını beyan ederek, yerel iş mahkemesinin vermiş olduğu kararın bozulması yönünde, Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesine sunmuştur. Davanın reddine neden olan süre aşımının kendilerinden kaynaklanmadığını kanıtlayan belgelerle birlikte başvuru gerçekleştirilmiştir.

İş sözleşmesini geçersiz sebeplerle fesh eden işçisinin, yeniden işe iadesi ve işe iadesinden doğacak mali sonuçların belirlenmesi için yerel iş mahkemesine dava açan bir kişi, yerel mahkemenin vermiş olduğu; davanın reddine ilişkin kararın bozulması için Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesine istinaf başvurusunda bulunmuştur.

İstinaf davasına sebep olarak, davacı vekilinin vermiş olduğu dilekçede; yerel mahkeme tarafından usule ve esasa ilişkin hukuka aykırı karar verildiği gerekçesi sunulmuştur. Bununla birlikte: 16 Şubat 2018 yılında davacının Adıyaman ilinde bir arabuluculuk girişiminde bulunduğu, ancak uzlaşmanın sağlanamadığı, 7 Mart 2018 tarihinde karşılıklı tutanak imzalandığı ve karşı tarafın davalı vekilince bu tutanakların daha sonra imzalandığı, tutanakların imzalama işlemlerinden sonra davalı tarafın bir suret verdiği beyan edilmiştir. Davacı tarafın mahkeme süresini kaçırmasındaki kusurun bu gerekçelerden dolayı tamamen davalı tarafa ait olduğu belirtilmiştir.

Yerel Mahkemenin İşe İade Red Kararını Bozdu!

İstinaf mahkemesine, yerel mahkemenin kararının bozulması için başvuran davacı avukatının dava dilekçesi incelenmiştir. Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi; HMK 353/1 –a- 6 maddesi gereğince; işe iade talebi hakkında delillerin incelenmesi yönünde iş mahkemesinin kusurlu olduğu ve davanın reddine ilişkin kararının kaldırılarak yeniden davanın görülmesi kararı verilmiştir.

İşe İade Başvuru Süresi

İşten ilişiğinizin kesilmesi durumunda tekrar işe iade edilmek için yasal başvurusu süresi kazanılmış haklarınızın kaybedilmemesi bakımından önem arz etmektedir. Yeni getirilen düzenleme ile işe iade davası açmadan önce arabulucuya başvuru şartı zorunlu hale getirilmiştir. İş akdinin haksız yere feshedildiğini düşünen kimse süresi içinde önce arabulucuya buradan uyuşmazlığı çözemezse işe iade davası açmak için mahkemeye başvurmalıdır.

İşe iade davası arabuluculuk müessesesinden sonuç alınamaması halinde açılmalıdır. İşten haksız yere çıkarıldığını düşünen işçi işe iade dava başvurusu yapmadan önce arabulucuya müracaat ederek işveren ile anlaşma sağlamaya çalışmaktadır. Buradan herhangi bir çözüm elde edilememesi halinde işe iade davası açılarak mahkemeye başvurulmaktadır.

İşe iade başvuru süresinin kaçırılması işçinin haklı olsa bile haklarını kaybetmesine ve dava açamamasına neden olacaktır. Bu sebeple gerek arabulucuda hakların savunulması gerekse de işe iade dava dilekçesinin usulüne uygun hazırlanması noktasında iş hukuku alanında avukat ve avukatlık bürolarından hukuki yardım almanızda fayda vardır. Davanıza avukat ile birlikte işe iade davası açmadan önce arabulucuda işveren ve temsilcileriyle bir araya gelebilir, teknik detayları avukatınızla değerlendirerek tazminatlar başta olmak üzere tüm haklarınızı arabulucudan veya mahkemeye dava açmak suretiyle kazanabilirsiniz.

İşe iade edilmek için önceden İş Mahkemesi’ne dava açmak gerekirken yeni getirilen düzenlemelerle birlikte işe iade davası açmadan önce arabuluculuk müessesesine başvuru yapmak gerekmektedir.

İşe iade davası arabuluculuk ile sonuçlandırılmaya çalışılmakta arabuluculuktan etkili sonuç alınamazsa uyuşmazlığın çözümü için İş Mahkemesi’ne dava açılmaktadır. Arabulucuya başvurma süresi iş akdinin haksız yere fesih edildiğinin işçiye tebliğ edildiği tarihten itibaren 30 gündür. Eğer arabulucuya müracaat etmeden işe iade davası açılmışsa bu dava esastan reddedilecek arabulucuya başvurmak için 2 haftalık başvuru süresi işçiye tanınacaktır.

İşe İade Ne Zaman Hangi Şartlarda Talep Edilir?

İşe iade başvurusunda bulunmak için işçinin bazı şartlara sahip olması gerekir. Bu şartlar şunlardır:

İşe iade başvurusu için iş sözleşmesinin haksız bir sebebe dayanması yahut sunulan iş akdi fesih şartlarının bulunmaması gerekmektedir.
Haksız yere çıkarılan işçi ile işveren arasında belirsiz iş sözleşmesi olmalıdır.
İşe iade başvurusu yapmak için işyerinde en az 6 aydır çalışıyor olmak ve işyerinin 30 veya daha fazla kişi ile çalışması gerekmektedir.

İşe İade Kaç Günde Başvurusu Yapılmalıdır?

Arabuluculuk sisteminin ülkemizde devreye alınmasıyla birlikte işten haksız yere çıkarılan veya işten çıkarma şartlarını taşımadığını düşünen işçi işveren aleyhine dava açmadan önce arabuluculuk müessesesinden talepte bulunmalıdır.

İş Hukuku'nda işçiye fesih bildiriminin yapıldığı tarihten itibaren 30 gün içinde yapılmazsa işe iade başvuru süresi kaçırılmış olmaktadır. Arabuluculuktan herhangi bir sonuç alınamaması halinde arabulucuda düzenlenen son tutanak tarihinden itibaren işe iade başvuru süresi 15 gün içinde İş Mahkemesi’ne müracaat ve dava açılması suretiyle yapılmalıdır.

Avukat Hatice Şirin Sağlam

https://ilkayuyarkaba.av.tr/

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Şirin Sağlam - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haberler Ankara editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haberler Ankara değil haberi geçen ajanstır.Anket Ankara'nın En başarılı ve En İyi Belediye Başkanı Kim? Ankara Belediye Anketi