HANGİ İNSAN HAKLARI !!

Küresel şirketlerin egemen olduğu dünyada, çeşitli günler, haftalar kutlanmaktadır..

Birleşmiş Milletler tarafından dünyada ki tüm insanlar için geçerli olan insan hakları evrensel beyannamesinin kabul edilmesiyle, 10 Aralık günü de, ‘’Dünya İnsan Hakları Günü’’ olarak kutlanıyor.

Bugün dünya da bu kadar çok savaşlar, açlık, yoksulluk, işsizlik ve ölümler yaşanırken;

Hangi İnsan Hakları diye sormak gerekiyor.

Ükeleri sömürüp adına demokrasi diyenler,

Açlıga, yokluğa rağmen silah üretip adına ‘barış’ ödülleri verenler,

Etnik ayrımcılık yaparak, adına ‘barış süreci’ diyenler,

Çocukları taciz edip, onurlarını zedeleyip ‘dinimizde yeri var’ diyenler,

Kadınları öldürüp, adına ‘namus cinayeti’ diyenler,

İşçiler, diri diri toprak altında ölüme giderken adına ‘fıtrat’ diyenler,

Sayısız askerimiz şehit olup, yüzlercesi gazi olma onuruyla kimsesiz kaderine terk edilirken, 'Vatansagolsun ’ diyenler,

İnsan olmanın gereğini yerine getirmeyen, insanların yaşam hakkına saygı duymayan, kendi doğrularıyla, toplumu, dünyayı yönetmeye kalkanların insanlığını sorgulamak gerekiyor.

Kişisel hırsları, çıkarları ön planda olan, savaşları bitirmek için değil devam ettirmek için her yolu deneyenlerin insanlığını sorgulamak gerekiyor.

İnsan Hakları Beyannamesi, 30 maddeden meydana gelmektedir. Beyannamenin önemli maddelerinden bazıları şunlardır.

* Bütün insanlar hür ve eşit doğarlar.* Her kişinin fikir, vicdan ve din hürriyeti vardır.* Herkes ırk, cins, dil ve düşünce farkı gözetmeksizin insan hak ve hürriyetlerine sahiptir.* Hiç kimse kölelik ve kulluk altında yaşamaya zorlanamaz.* Hiç kimseye insanlık dışı, haysiyet kırıcı cezalar uygulanamaz.* Her insan eğitim hakkından yararlanabilir.* Hiç kimse keyfi olarak tutuklanamaz.* Herkesin çalışma, işini serbestçe seçme, iyi şartlarda çalışma ve işsizlikten korunma hakkı vardır.

Ne zaman ki bu beyanname de yazanlar tüm insanlık için eşit şartlarda uygulanır ve dünyada her doğan çocuk, bu haklara sahip olarak doğar o zaman ‘’insan hakları günü ’’ kutlanmalıdır.

Uluslar, egemenliklerini geçici bile olsa, bırakacağı meclislere dahi gereğinden fazla inanmamalı ve güvenmemelidir. Çünkü meclisler bile despotluk yapabilir ve bu despotluk bireysel despotluktan daha tehlikeli olabilir. Meclislerin öyle kararları olabilir ki, bu kararlar ulusun yaşamına giderilmesi olanaklı olmayan zararlar verebilir. Gazi Mustafa Kemâl Atatürk

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ebru Oğuzhan Yeter - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.