15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİNDE BULUNAN ÇETE, GÜCÜNÜ İKTİDARIN HAZIRLADIĞI HUKUKSAL ALTYAPIDAN ALMIŞTIR

Bölge Adliye ve Bölge İdare Mahkemelerinin İşleyişinde Ortaya Çıkan Sorunların Giderilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı üzerine TBMM Genel Kurulu’nda bir konuşma gerçekleştirdim.

“Yargı kadroları siyasetin ve cemaatin örgütlenme alanı haline getirildi”

15 yıllık AKP iktidarında AKP ve cemaat yapılanmasının yargıyı içinde bulunduğu bu acıklı hale getirdiğini vurguladım, “15 yıllık dönemde iktidarın yasama çalışmaları yargıya müdahale olanaklarının altyapısını yaratmıştır. Böylelikle yargıyı siyasallaştırıp, yargıyı iktidarının etkinliğini sağlamak üzere bir araca dönüştürmüştür. Bu müdahale yargıyı tarihinde hiç görülmemiş kadar saygınlıktan uzaklaştırmış, yargıya olan güven yüzde 30 lara kadar inmiştir.”

“AKP’nin hukuki düzenlemeleri ile yargının işleyişi çete mensuplarına teslim edildi”

Yeni ceza kanununda yapılan düzenlemeler, özel görevli mahkemelerin kurulması ve görev alanının genişletilmesi, dava dosyalarına avukatların erişiminin engellenmesi, gizli tanıklık uygulaması, askeri kişilerin görev suçlarından dolayı adli mahkemelerde yargılanması, hakim ve savcılar aleyhine tazminat davası açılmasının engellenmesi, HSYK, Yargıtay, danıştay ve anayasa mahkemesinin yapısının ve seçim yöntemlerinin değiştirilmesi, siyasi kadroların dışardan hakim ve savcı olarak atanmasına olanak sağlanması, adli kolluk yönetmeliğinin değiştirilmesi, sulh ceza hakimliklerinin kurulması gibi hukuksal düzenlemeler ile bu karanlık noktaya gelindiğini söyledim, “Bu düzenlemelerle yargının işleyişi çete mensuplarına teslim edilmiştir. Yargı süreçleri toplumun adalet beklentisini karşılamak yerine, siyasi amaçlarla operasyonel olarak işletilmiştir. Ulaşılan bu güç yargıyı takiben, ordunun ve tüm bürokrasinin, giderek tüm basının, meslek örgütlerinin ve sivil toplumun denetim altına alınması, korkutulması ve susturulması amacıyla kullanılmıştır.”

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Necati Yılmaz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.