Belediye Başkanı Andı

Bu makale ile kamu hizmeti yapan tarafsız belediye başkanı ve partili belediye meclis üyelerinin ant içmeden görevi yapmalarının eksikliğinin tespiti yapılacak ve örnek bir yemin metni ile konu aydınlatılacaktır.

Ant içme (yemin) geleneği Türkler için çok eski zamanlara dayandığı söylenir.(1) Günümüzde kamu hizmeti için atanmış ve seçilmişler yemin ile göreve başlarlar. Örneğin atanmışlardan memurlar 657 Devlet Memurları Kanununa dayanılarak hazırlanan yönetmelik gereğince asaleten atandıktan sonra bir ay içinde ant içerler. Milletvekilleri, Cumhurbaşkanı gibi seçilmişler ant içmeden görevlerine başlayamazlar.

İnsanoğlu yaradılışı gereği güven eksikliği hissi verir. Güven eksikliğiyle ilgili “çiğ süt etmiştir.” “babana bile güvenmeyeceksin.” deyimler, “yarına güvenmedim, bugün beni sattı” gibi kamyon arkası sözleri yemin müessesinin yerinde olduğunun, kişiye güvenmekte önyargılı olduğumuzun bir gerçeğidir. Kamu hizmeti için ant içiyoruz. Çünkü toplum olarak kutsal saydığımız değerler ve hukuk için yetkili makam ve kamuoyu önünde ant içmek içimizde hiç eksilmeyen güvensizliği izole etmeye yardımcı olmaktadır.

Elinde bütçesi olan, kamu kaynağı kullanan, hukuku bir kimse veya bir grup lehine veya aleyhine uygulaması mümkün olan, kişisel menfaatlerini kendini seçen hemşerilerinin menfaatlerinden önce düşünme ihtimali bulunan bir makam için neden ant içilmez? Her seçim öncesinde eşitlik, hukuk, proje ile yarışan, sokak sokak gezen adayların seçimi kazandıktan sonra seçmenine mesafeli olması, şatafat ve makam düşkünü olması, başladığından daha çok malvarlığı ile görevi bırakması ülkemizde nerdeyse normal karşılanmaktadır.

Bir doktorun yemini, bir mali müşavirin yemini, memurun, milletvekilinin, avukatın, askerin vs yemini mümkünken, ve bu meslek grupları antlarını içmeden mesleklerinde ehil olamıyorken kamu hukukuna göre kamu kaynağı kullanan, kurum yöneten, temsil özelliği bulunan belediye başkanı da mutlaka ant içerek görevine başlamalıdır.

Dünyada belediye başkanları için emsali bulunan ant içmek, neden bizim belediye başkanlarının için zorunlu olamaz? Aynı şekilde kamuoyu yararını, hemşerileri çıkarları için belediye meclisinde oy kullanacak, encümende ve ihtisas komisyonlarında görev alacak belediye meclisi üyeleri neden yemin etmezler?

Şimdiye kadar yazdıklarıma katılıyorsak edilecek ant için bir örnek verelim ve andın şekline değinelim.

Bir defa edilecek ant toplum için kutsal kabul edilen değerler üzerine edilmeli, mutlaka bir tören havasında geleneksel motifler sembolize edilmelidir. Mazbatasını almış belediye başkanının hiyerarşi olarak üstünün yöneteceği yemin töreni, bayrak ve kitaba el basılarak bir metin okunarak yapılmalıdır.

“Belediye Başkanı olarak seçildiğim bu günden itibaren görevim süresince Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına bağlı kalacağıma; güçlü ve çağdaş Türkiye ülküsüyle hemşerilerimin menfaatlerini koruyarak hemşerilerime eşit, tarafsız, adil davranacağıma; kamu kaynağını yerinde ve isabetli kullanacağıma; görevimi kötüye kullanmadan ihmal, israf, irtikâp, ihtilas, rüşvet suçlarına da göz yummayacağıma; seçildiğim şehrimin/ilçemin/beldemin gelişmesi, güzelleşmesi için azami çaba sarf edeceğime; belediyemde liyakati esas alarak görevlendirme yapacağıma; kentsel planlama kentin tarihsel dokusunu, arkeolojik ve kültürel değerlerini koruyacağıma; bu planlarda din, ırk, mezhepsel ayrım yapmayacağıma tüm hemşerilerim ve Türk milleti önünde şerefim üzerine and içerim.”

Geçmişten bu güne güveni sarsılmış belediye başkanlığı görevi için düzenlenecek ant metnine sadece yapılmaması gerekenleri yazacak olursak çok uzun ant olur. Aynı zamanda sadece yapılması gerekenleri yazacak olursak da çok uzun metin olur. Metin nasıl düzenlenirse düzenlensin amiri bulunduğu kurumun memuru, zabıtası, itfaiyecisi yeminle görev yapabiliyorken, kurumun başı olan belediye başkanı ant içmeden göreve başlamamalıdır. Heyecanlı geçen seçim rekabetinden sonra inanılmaz yetki gücü ve büyük ölçülerde bütçenin kontrolü, belediye başkanlığını ilk defa yapacak kişiye mazbata ile mutlaka ant içilerek görev tevdi edilmelidir.

Benzer bir yemin de seçimden sonra ilk mecliste seçilmiş belediye başkanı ve kamuoyu huzurunda yeni meclis üyeleri içinde tören şekliyle yapılmalıdır. Parlamentomuzda olduğu gibi ant içmeyen meclis üyesi göreve başlatılmamalı, üyeliği onaylanmalıdır.

Böylece şeffaflığın, hesap verilebilirliğin gereği olan denetim hizmetin temeli olan ant müessesine dayanacak, milat kabul edilecektir. Yemin ile görev yapan kişi hukuka aykırılık hassasiyetinin yanında onuru, toplum önünde itibarıyla da hesap verebilecektir.

1-(GÖKDEMİR Gönül Türk Mitolojisinde Ant Müessesi)

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ahmet Alagöz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haberler Ankara editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haberler Ankara değil haberi geçen ajanstır.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?