ANKARA KALESİ'NDE TARİHİ KATLİAM MI YAPILIYOR?

22 yıllık Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinde hayata geçirdiği her projeyle Ankara’yı yaşanmaz bir kent haline getiren Melih Gökçek’in, Başkent’in tarihi simgelerinden Ankara Kalesi’nde yürüttüğü proje ile ‘tarihi bir katliam’ yaptığı iddiası doğru mudur?

DOZERLE, KEPÇEYLE YIKILDI

Daha önce de Büyükşehir’i uyarmıştık. Ankara Kalesi’nde önce özensiz bilimden uzak çalışmalarla, surların güvenliğini tehlikeye atacak duvar yaptı. Şimdi de aynı özensizlikle tarihi bölgeye dozerle, kepçeyle girerek 2 ay önce yaptığını yıkıyor. Madem yıkacaktın niye yaptın?

“SURLAR İŞ MAKİNELERİYLE Mİ KIRILDI?”

Bu iddia doğru ise en hafifinden söz konusu tarihi suçun sorumlusu ya da sorumluları kimlerdir? Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin bu aymazlık ve mimarlık sanat tarihinden uzak tavrına karşı hükümetinizin yaptığı/yapacağı çalışmalar var mıdır? Varsa bunlar nelerdir?

Kale ve Önü Meydan Projesi’nin maliyeti nedir? Surların önünde inşa edilen, daha sonra yıkılan ve ne amaçla yapıldığı bir türlü anlaşılamayan istinat duvarı için Ankara Büyükşehir Belediyesi kaç lira harcamıştır?

“TARİHİ KATLİAM DEĞİL Mİ?”

-Yükleniciye ‘yıkın’ talimatı verilen duvar ve öncesinde yapılan kazı-kırma işlemleri ve hafriyatın alandan uzaklaştırılması işlemleri için kaç lira ödenmiştir?

-Söz konusu Kale ve Önü Meydan Projesi’nde kaç sanat tarihçisi, kaç mimar, kaç mühendis ve kaç arkeolog çalışmaktadır? Bu çalışmalarda meslek örgütleri, üniversiteler ve uzmanların görüşleri alınmış mıdır?

-Söz konusu proje hakkında Kültür ve Turizm Bakanlığı’na iletilen şikayet, öneri var mıdır? Basına ‘tarihi kıyım’ olarak yansıyan iddialar konusunda bakanlık neden sessiz kalmaktadır?

-Kale surundaki artan su sızıntısı ve çatlağın giderek derinleşmesinin sorumlusu kimlerdir? Bu konuda bir önlem alınmakta mıdır? Ankara Kalesi’nin surlarında çökme olması halinde bunun sorumluları kimler olacaktır?

-22 yıllık Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinde hayata geçirdiği her projeyle Ankara’yı yaşanmaz bir kent haline getiren Melih Gökçek’in, Başkent’in tarihi simgelerinden Ankara Kalesi’nde yürüttüğü proje ile ‘tarihi bir katliam’ yaptığı iddiası doğru mudur? Doğru ise bu katliamlara hükümetinizin sessiz kalması onayladığı anlamını mı taşımaktadır?

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıda yer alan sorularımın Başbakan Sayın Binali YILDIRIM tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

Necati YILMAZ

Ankara Milletvekili

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin bilimden yoksun, çağdaş bir kent planından uzak ve özensiz çalışmaları nedeniyle tarihi Ankara Kalesi’nin surları bugün çökme tehdidi altındadır. Ankara Büyükşehir Belediyesi, surları yüzyıllardır taşıyarak günümüze kadar getiren ve payanda görevi yapan kaya kütlelerini gözünü kırpmadan yok etmiştir.

Büyükşehir Belediyesi’nin Ankara Kalesi’ndeki özensiz bu çalışmaları konusunda Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan’ın açıklamaları basında yer almıştır. Candan, “Daha öncede Büyükşehir’i uyarmıştık. Ankara Kalesi’nde önce özensiz bilimden uzak çalışmalarla, surların güvenliğini tehlikeye atacak duvar yaptı. Şimdi de aynı özensizlikte tarihi bölgeye dozerle, kepçeyle girerek 2 ay önce yaptığını yıkıyor. Madem yıkacaktın niye yaptın?” demiştir. Bu çerçevede;

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Necati Yılmaz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Ankara'nın En başarılı ve En İyi Belediye Başkanı Kim? Ankara Belediye Anketi