İktidarı bekleyen tehlikeler elbet var....

Başbakanımız Tayyip beyin ATO salonunda yapacağı toplantı ile Salı günü genel başkan yardımcısı Mehmet Ali Şahin bey İktidar partisinin Cumhurbaşkanı adayının Recep Tayyip Erdoğan olduğu açıklanacak. Bu beklenen bir gelişme, elbet sürpriz değil. Başbakan girdiği tüm seçimleri kazanmış ve parti bazında Cumhur Başkanlığını hak ettiğini sık, sık yazılmış ben de yazmıştım. Bu hak etme konusunda yetkili merci-i olmasam da 12 yıldır tüm seçimlerde 20 partiyi her seferinde boy sırasına dizmek her baba yiğidin harcı değil.

Bu yüzden 7 yıl önce Altın tepside ikram ettiği Cumhur Başkanlığı başbakanın artık elbet hakkı ama bu hak yakın zamanda iktidarın sonunu da getirebilir. Abdullah bey değilde o dönemde başbakanın kendisi CB olsaydı şimdi iktidarda olamaya bilirlerdi. Çünkü Numan Kurtulmuş hocamız o tarihlerde başka yerdeydi ve sanırım Abdullah bey de başbakan olunca Numan hamlesini istemez, parti bu günlere bu badirelerden dolayı çıkamazdı. Burada Abdullah beyi küçümsemiyorum ama onun siyasette tam cevval biri olmadığından parti çok büyük hamlelerde bulunamaz, küçüle bilirdi.

Şimdi Tayyip bey Cumhur Başkanı olunca parti ne olur sorusuna bakalım. Öncelikle 28 Ağustostan sonra boşalan başbakanlık için Binali Yıldırım görevlendirilir ve yeni hükumeti o kurar. Kasım'da erkene alınacak seçime kadar Başbakanlığı götürür. Partinin başına ise Mehmet Ali Şahin gelir ve aynı süreç Numan hocaya kadar beraberce giderler. Akabinde de Milletvekili seçilen Numan Kurtulmuş bey Başbakan olur ve eş başkanlık olmazsa parti bu süreci tamamlar. Ha bu arada Tayyip bey yukarı çıkınca 3 dönem işi kesin askıya alınır ve Ali Babacan ve bazı akil adamlar yani partinin temel taşları, tecrübe ve deneyim olarak parlamentoda kalmaya devam ederler ama bu üç dönemlilerin sayısı yetmişlerden 20'i civarı olur diye düşünüyorum. Kalan üç dönemlikler "aynı ilde" ibaresi eklenerek başka illere kaydırılır diye düşünüyorum. Ancak bu arada geçmişten gelen liderle hesaplaşmalar yüzünden başkanlık süreci kolay geçmeyebilir ve bu iş sancılı olabilir diye düşünüyorum. Numan hocamız milletvekili olunca partinin başında olmazsa karizmatik lider olgusu biteceğinden akıllı olunmadığı takdirde parti dağılır ve 2. ana yapı olarak merkez sağ oluşabilir. Bu yüzden bazı güçler partiden Kasım seçimi ile temizlenmeli ve partide ki 2 önemli kişinin gücü kırılması için Kasım'da erken seçim gerekebilir. Tabi ki bu erken seçim işi olunca 2 muhalefet partisi de lider değişikliği yapamayacağından iktidar için çantada kekli bir seçim daha başarılmış olunur. Başbakan 10 Ağustos akşamı Kasımda erken seçim derse şaşırmayalım.

Bu arada Gülen cemaatinin bürokrasi ve diğer kademelerdeki gücü yıllarca parlamento da bulunmalarından dolayı hayli güçlenmişti. Hala da bu güç tam kırılamayacak gibi. Devlet memuru olanlar bu odadan alıp diğer odaya verilecek, bununla fazla bir mücadele yapıldı elbet denemez. Gülen hareketinin gücü diğer 5-6 güven duyulan cemaatlerin temsilcilerinin parlamentoya sokulması ile kırılabilir. Parti içinde bakan olamayan, bakan olup da görevden alınan, yeni bir oluşumun içinde olup görev almak isteyenlerle, bakanlar kurulunda azarlandığı söylenenler ile çok ciddi maddi güç elde eden eski bakanlar partiyi karıştırmak isteyeceklerdir. Bu arada zaman zaman ters düşen Bülent beyle Abdullah Gül elbet parti de suyun başını tutmak isteyeceklerdir. Bu dengeler içinde Tayyip beye "sana görevimizi yaptık, seni yukarı çıkartık, artık partiden elini çek" diyenler olursa şaşırmamak lazım. Bu tahminimi Bülent beyin evvelki hafta parti içi bazı guruplara mesaj veren açıklamasından anlamak mümkün. Ben Tayyip beyin karizması olmazsa o dönemde Abdullah beyin CB olamayacağını düşünenlerdenim ama Gül'ün de boş olmadığı da unutulmamalı. Gül hemşehrimdir ve şu an parti içi çekişmelere girmeyecek kadar akıllı olduğunu ve düşüncelerini etrafı değiştirmezse bir süre evine çekileceğini düşünüyorum. Abdullah bey Başbakan olsa çok sevinirdim ama bu sefer halk arasında başlayan homurtuların azalmasını düşüremeyeceği için yeni bir kan olan Numan hocanın vizyonu kullanılmamış olurdu. Bu homurtular yetmiş civarı olan üç dönemlik eskilerin tamamının devamı ile yine 22 ve 23. dönemden yıpranmış, elini telefona uzatmayan bazı eski vekilleri halka tekrar dayayacak kuşkusu yüzünden Numan hoca istenmekte denilmekte.

Abdullah beyinin aksine Tayyip beyinde bazen sinirlenince niye şunu bunu yaptım dediği halde çark edemeyişi yüzünden sanırım başkanlık sistemi hariç ki aday açıklama süreci emanetçi CB için uzamıştı o durum hala sıkıntı verse de Tayyip beyin partideki kontrolü bir süre daha devem etmesi gerek. Abdullah beyin aday olmaması ve pazarlıkta Bülent beyi yalnız bıraktı denmesi de işleri karıştıracak dense de süreç yeni bakanlar kurulu ile okunabilir hale gelecek. Başbakanı şimdiden kutlar artık herkesi kucaklayan bir seçim ve devamının başarıldığı bir süreç olmasını dilerim...

Haber Ankara Ankara Haber Haberler Ankara Ankara Haberler Son Dakika Haberler Spor Haberleri Ekonomi HaberleriSon dakika HaberHABERLERTeknoloji HaberiAsayiş HaberleriMagazin Haberleri Sağlık HaberleriDünya HaberleriPolitika HaberleriSiyaset Haberleri

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Oğuz Güler - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.