Ak Parti siyaset akademisinde başkanlık sistemi hakkında konuşuldu

Yrd. Doç. Dr. Elvettin Akman, Cumhurbaşkanı hakkında soruşturma açma ve Yüce Divana gönderilme yolu açılıyor. Bu şekilde Meclis istediği zaman Başkanı frenleyebiliyor.

Yrd. Doç. Dr. Çiğdem Akman Kent Konseyini amacına uygun kullanırsak kent yönetimine ciddi katkısı olur dedi.

Ak Parti siyaset akademisinde Akman’lar konuştu.

İlk sözü alan Yard.Doç.Dr.Elvettin Akman Yeni anayasayla birlikte getirilen sistem hakkında bilgi vererek şunları dile getirdi.

*Anayasa değişikliği ile yarı başkanlık sitemine geçiliyor. Başkan 5 yıllığına seçilecek, bir kişi en çok iki defa Başkan seçilebilecek.

*Yeni anayasa değişikliğine göre Partili Cumhurbaşkanı geliyor, yani Cumhurbaşkanı partisinin Genel başkanlığını yapmaya devam edecek.

*Başkanlığa KHK çıkarma imkanı veriliyor. Ayrıca Hükümet kabini meclisin onayına sunulmaya gerek yoktur. Bir vekil Bakan olursa milletvekilliği düşecek.

*Şu anda vatana ihanet dışında Cumhurbaşkanı sorgulanamıyor, yeni sistemde 360 vekil imzasıyla Başkan hakkında soruşturma açılabilir, 401 vekil imzasıyla Yüce Divana sevk edilebiliyor.

*Başkanlık seçimi ile parlamenterlerin seçimi aynı günde oluyor.Vekil sayısı 600’e çıkarılıyor. Yasama organı olarak TBMM artık daha hızlı çalışacak.

*Başkan meclisi feshedebilir ancak kendisi de başkanlıktan düşüyor ve seçime gitmek zorunda kalıyor.

*Askeri mahkemeler kapatılıyor, yanlış yapan asker bir sade vatandaş gibi sivil mahkemede yargılanıyor, artık vatandaş kavramı önem kazanıyor.

*Bütçeyi başkanlık hazırlıyor ama meclisin onayını almak zorunda kalıyor.

*HSYK, Hakimler Savcılar Kurulu(HSK) oluyor ve daha önce meclis bu kurula hiç üye atmadığı halde yeni durumda 7 üye TBMM tarafından atanacak.

*Yeni sisteme göre iki Başkan Yardımcısı geliyor, artık Başbakan yok.

*Vekil adayı olma yaşı 18’e indiriliyor, ancak askerlikle ilişiği olmama şartı getiriliyor.

*Bilindiği gibi anayasa değişikliği dört aşamada oluyor.

1-Anayasa komisyonu

2-Meclisteki birinci tur,

3-Meclisteki iki gün arayla ikinci tur,

4-Cumhurbaşkanı onayı

Şu anda sadece 4.onay kaldı ve sonrası referandumdur.

*Bir kimsenin Başkan adayı olabilmesi için ya partisi %5 oranında oy alacak ya da partisi yoksa yüz bin seçmenin imzasını alarak müracaat edebilecek. Dolayısıyla birinci tur çok adaylı olacak ama ikinci tur iki aday arasında olacak.

Dersin devamını sağlayan Yard.Doç.Dr.Çiğdem Akman yerel yönetimleri anlattı.

Yerel yönetimler kentin huzuru açısından daha önemli olduğunu dile getiren Çiğdem Akman,

*Belediyeler, “beşikten mezara kadar” vatandaşla ilgili özerk bir yönetim birimleridir.

*Şeffaflık gereği belediye her ayın ilk haftasında halka açık toplantı yapması gerekir.

*yerel Gündem 21 Kent Konseyleri Avrupa Yerer Yönetim Özerklik Şartı(AYÖŞ) gereği kabul etmişiz 1988 yılında imza verdik 1992 yılında ilgili yönetmeliği çıkarmış bulunuyoruz. Dolayısıyla Kent Konseyi İç İşleri Bakanlığının genelgesine göre faydalı, uygulanabilir verimli bir yönetmeliği var.

Kent konseyinin;

a)Kadın meclisi var,

b)Çocuk Meclisi var,

c)Engelli meclisi var,

d)Gençlik meclisi var.

Bu meclisler aracılığıyla çok yararlı çalışmalar yapılabilir. Ancak bazen Kadın Meclisinin başında bir erkek, Çocuk Meclisinin başında ise 60 yaşında biri olabiliyor. Bu durumda meclisten beklenen verim elde etmek de zorlaşır.

Aslında Kent Konseyleri 1921 anayasamızın 12. maddesinde mevcuttur.

Orada diyor ki vilayet şura ile idare edilir, il şurası iki yıllığına seçilir ve yılda iki defa toplanır.

Avrupa bunu hayal etmeden atalarımız düşünmüş ama 1924 ana yasasıyla ortadan kaldırılmış.

Daha sonra soru cevap şeklinde inter aktif ders devam etti.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Açelya Aşkın - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haberler Ankara editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haberler Ankara değil haberi geçen ajanstır.Anket Ankara'nın En başarılı ve En İyi Belediye Başkanı Kim? Ankara Belediye Anketi