Moody’s Gerilimi Ne Kadar Sürer?

Küresel piyasalarda risk iştahı azalır mı diye endişe ederken Türk Sermaye Piyasaları Moody’s ile sarsıldı. 21 Eylül tarihinde Moody’s analistinin yaptığı açıklamada Ekim ayında değerlemenin sonuçlanacağı haberini almıştık. Karar 23 Eylül’de ve olumsuz açıklanırken Türkiye’nin uzun vadeli yabancı para cinsinden kredi notu Ba1 görünüm ise durağan olarak açıklandı. Yabancı kurumsal yatırımcılar olası bir not indirimi ihtimali ile Ağustos ayında TL ve TL cinsi varlıklara karşı temkinliydi. Dolayısı ile son aylarda gelişen ülke piyasalarına artan talebe karşın fonları Türkiye yatırımlarını bu dönemde azaltmış olabilirler. Bekleme de olanlar ise sağlıklı ancak likiditesi belli olan piyasalarda satış yapmak için bir süre daha beklemeyi tercih edebilirler. Önümüzdeki aylarda kredi derecelendirme kuruluşlarının ülke riskini artıracağını düşündükleri gelişmeler arasında ise mali disiplinin bozulması, siyasal riskler ve hızlı fon çıkışları sayılıyor.

Hükümet ve ekonomi yönetime bu anlamda görev düşüyor. Mali disiplin korunurken, yapısal reformlar hız kazanır ve bu süreçte siyasi istikrar konusunda dışarıya güven verilirse zaten hızlı fon çıkışı denen ihtimal kalmaz. Moody’s haberi ardından hisse senedi ve bono piyasasına gelen satış dalgası Türk Lirası’nda aynı ölçüde hissedilmedi. Nasıl ki not artırımı beklenen bir ülkede bu beklenti önceden para girişleri anlamına geliyorsa not indirimi yapıldığında da aynı şekilde fon çıkışlarının bir kısmı önceden gerçekleşmiş olmalı. Ancak bir gerçek var ki ekonomik verilere ve siyasi gelişmelere piyasaların hassasiyetinin arttığı bir döneme giriyoruz. Umarız bu dönemde küresel piyasalar geçtiğimiz aylarda gözlenen “risk alma iştahını” kaybetmez ve içerideki iyileşme sürecine destek olur.

Dolar/TL Paritesi

Kaynak Bloomberg

Grafikte TAS Dynamic VAP (Volume At Price) ile yapılan analizde kapanışlara göre belirlenmiş median line (ortalama fiyat çizgisi) 2,9512 seviyesinde. Bugünkü hızlı açılış ile 2,9934 kırmızı aşırı yüksek fiyata yakın işlem gören parite bu seviyede zorlanabilir. Satıcıların kontrole geçmesi durumunda 2,9717 halen yüksek olmakla beraber destek olarak görünüyor. Dolar/TL paritesinin 2,9934 üzerine yerleşmesi halinde ise önceki yükselişin düşük seviyesi 3,0088 ardından mavi yüksek seviye çizgisi 3,0530 hedeflenebilir.

www.xtb.com/tr

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Arzu Toktay - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.