Doğu Ekspresi hakkında tüm merak edilenler!

Son yılların en gözde seyahat araçlarından biri olan Doğu Ekspresi, vatandaşların artan yoğun ilgisi nedeniyle TCDD Taşımacılık A.Ş. tarafından, ekspres hakkında yeni düzenlemelerin yapılmasına neden olmuştur. Son yılların en moda araçlarından biri olan Doğu Ekspresi, temelde standart bir tren hizmetidir. Uzun süredir faaliyetlerine devam eden Doğu Ekspresi’nin popülerliğinin artması ve gençler arasında bir fenomen haline dönüşmesi, bilet fiyatları başta olmak üzere birçok farklı konuda düzenlemelerin getirilmesine neden olmuştur.  

Doğu Ekspresi hakkında son yıllarda birçok kişinin düştüğü yanılgı, Doğu Ekspresi’nin İnterrail gibi farklı bir tur ya da hizmet türü olduğudur. Ancak Doğu Ekspresi, yıllardır ülkemizde hizmet veren standart bir tren taşımacılığıdır. Gezginlerin rotalarını çevirmesi ve özellikle sosyal medyada yoğun ilgi görmesi Doğu Ekspresinin de bir tur organizasyonu gibi algılanmasına neden olmuştur.   

Doğu Ekspresi Bilet Fiyatları

Doğu Ekspresi’ne vatandaşların yoğun ilgisi her geçen gün artmaktadır. Son yılların en gözde seyahat rotaları arasında gösterilen Doğu Ekspresi, tam kapasiteyle çalışmasının ardından, TCDD Taşımacılık A.Ş. tarafından Doğu Ekspresi ile ilgili yeni düzenlemeler geleceği ve ek seferlerin başlayacağı açıklaması yapıldı. 29 Mayıs’ta yeni seferlerin başlayacağı ön görülen Doğu Ekspresi, bilet fiyatlarında da artış beklenmektedir.

Doğu Ekspresi bilet fiyatları standart seferlere ek olarak başlatılması planlanan Turistlik Doğu Ekspresi için 400 TL dolayında bir ücrete tabi tutulacağı düşünülmektedir. Vatandaşlardan gelen yoğun talep nedeniyle, Yataklı Doğu Ekspresi’nin, güzergâh ve molalarında da önemli değişiklikler yapıldı.

Yeni Doğu Ekspresi seferleri sırasında Ankara ve Kars arasında yapılacak seferlerde; Erzincan ve Erzurum’da, dönüşte ise Sivas ve Bostankaya’da uzun süre mola vermesi beklenmektedir. Yeni ek seferler kapsamında trenler, 120 kişi kapasiteli ve tamamı yataklı olması beklenmektedir.

Doğu Ekspresi Güzergâhları!

Doğu Ekspresi, uzun süreli seyahat süresi ve tren özellikleriyle gezginlerin en önemli rotalarından biri olmuştur. 27 saat süreyle seferlerini tamamlamaktadır. Doğu Ekspresi güzergâhları; Ankara, Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan ve Erzurum olarak belirlenmiştir.

Yeni ek seferlerin 400 TL civarında bilet ücretlerine sahip olması beklenmektedir. Geçtiğimiz yıllarda Doğu Ekspresi bilet fiyatları; 50 – 200 TL arasında değişiklik göstermekteydi.

İndirimli Doğu Ekspresi bilet fiyatları; 60 yaş ve üzeri kişilere, askeri yolcular, öğretmenler, basın kartı sahipleri, 15 kişilik gruplar ve 13 – 26 yaş arası gençler, indirimli fiyatlardan yararlanabilmektedir. Doğu Ekspresi, gelecek yıllarda da en çok tercih edilen turistlik seyahat rotalarından biri olacağı düşünülmektedir.  

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Aleyna Algın - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.