Ezilen Keşmirlilere verilen kararlı Türk desteği Ankara'daki bir seminerde yeniden teyit edildi

Toplumun çeşitli kesimlerini temsil eden siyasi görevliler, akademisyenler, sivil toplum temsilcileri, öğrenciler, medya ve Pakistan topluluğu üyelerinden oluşan çok sayıda Türk "Keşmir Dayanışma Günü Seminerine" katıldı ve Hint İşgalindeki Keşmir'in ezilen halkıyla güçlü bir şekilde dayanışma gösterdi. Seminer Ankara'da Salı akşamı Keşmir Dayanışma Günü'nü anmak için Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (ESAM) ve Ankara'daki Pakistan Büyükelçiliğince ortak olarak düzenlendi.

ESAM Başkanı Sayın Recai Kutan anahtar niteliğindeki hitabında Keşmir anlaşmazlığının arka planına vurguda bulundu. Kendisi tarihi bir mücadele veren ve hakları için benzersiz fedakarlıklarda bulunmuş olan cesur Keşmirlilere en içten saygılarını sundu. Kendisi 100,000'den fazla Keşmirlinin şehit edilmiş olduğunu söyledi. Sayın Recai Kutan Keşmir meselesinin aynı zamanda Müslüman Ümmetinin de meselesi olduğunu söyledi ve Keşmir anlaşmazlığının Keşmir halkının isteklerine göre Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarına göre çözüme kavuşturulması için çağrıda bulundu.

Türkiye'nin sağlam desteğini öven Pakistan'ın Türkiye Büyükelçisi Syrus Sajjad Qazi Hindistan'ın Hint İşgali Altındaki Keşmir'deki masum Keşmirlilere karşı bir baskı dalgası başlatmış olduğunu söyledi. Barışçıl protestolara ve cenazelere Hindistan işgal güçleri tarafından kötü bir şekilde ve tam dokunulmazlık altında saldırılmıştır. Uluslararası çağrılara rağmen, pelet silahları hala erkekleri, kadınları ve çocukları vurmak ve kör etmek için kullanılmaktadır. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin ve Keşmir Üzerine Birleşik Krallık Parlamentosu Tüm Partiler Parlamenter Grubunun ve İİT Bağımsız Kalıcı İnsan Hakları Komisyonunun en son raporlarına başvurarak, Büyükelçi Qazi uluslararası topluluğa Keşmir halkının acılarını gidermek için kararlı şekilde eylemde bulunmaları çağrısını yapmıştır.

Saadet Partisi Genel Başkanı Sayın Temel Karamollaoğlu konuşmasında artan insan hakları ihlalleri hakkındaki endişelerini belirtmiş ve Hint zalimliklerinin derhal durdurulması için çağrıda bulunmuştur. Kendisi Keşmir meselesi en son olarak çözülene dek Pakistan ve Keşmir halkı için devam eden Türk desteğini yinelemiştir.

Türkiye Kamu Baş Denetçisi Sayın Şeref Malkoç Müslüman Ümmetinin Keşmir dahil olmak üzere uzun süredir devam eden anlaşmazlıklar biçiminde önemli mücadelelerle karşı karşıya olduğunu söyledi ve uluslararası topluluğa insanların onlarca yıldır acı çektikleri Keşmir, Kıbırs ve Filistin meselelerini çözmek için dikkat göstermesi çağrısında bulundu.

Türkiye Kamu İşçileri Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen) Başkanı Sayın Ali Yalçın Keşmir'in Keşmirlilerin isteklerine göre çözülmesi gereken uzun süredir devam eden bir sorun olduğunu söyledi. Kendisi bir milyondan fazla devlet memurunu temsil eden Memur-Sen'in her zaman ezilenlerin yanında olduğunu ve masum Keşmirliler için sesini yükseltmeye hazır olduğunu belirtti.

Konya Selçuklu Gençlik Meclisi Keşmir Çalışma Grubunun temsilcisi Sayın Şeyma Polat Keşmirlilerin her günkü çilesi hakkında sosyal medya aracılığıyla Türk gençliğini bilgilendirmek konusundaki deneyimlerini paylaştı. Kendisi grubunun Türkiye'deki Keşmir anlaşmazlığı hakkında farkındalık yaratmaya devam edeceğini söyledi.

İşgal Altındaki Keşmir'de bulunan Hint güvenlik güçlerinin işlediği insan hakları ihlalleri hakkındaki bir belgesel de ayrıca gösterildi. Merhum Prof. Dr. Oya Akgönenç ve kendisinin Keşmir meselesine olan katkıları hakkında bir belgesel de gösterildi. Bunun yanı sıra, baskı altındaki Cammu ve Keşmir halkının çektiği acıları gösteren bir fotoğraf sergisi de seminer salonunda gösterimdeydi.

Unfaltering Turkish support for the oppressed Kashmiris reiterated at a seminar in Ankara

A large number of Turks, representing various segments of the society including political workers, academics, civil society representatives, students, media, and members of the Pakistani community attended “Kashmir Solidarity Day Seminar” and expressed strong solidarity with the oppressed people of the Indian Occupied Kashmir. The seminar was organized jointly by the Economic & Social Researche Centre (ESAM) and the Embassy of Pakistan in Ankara on Tuesday evening to commemorate the Kashmir Solidarity Day.

President of ESAM, Mr. Recai Kutan, in his keynote address, highlighted the background of the Kashmir dispute. He paid glowing tributes to the brave Kashmiris who have waged a historical struggle and made unparalleled sacrifices for their rights. He said more than 100,000 Kashmiris have been martyred. Mr. Recai Kutan said that the Kashmir issue is also the issue for Muslim Ummah and urged for the resolution of Kashmir dispute according to the wishes of the Kashmiri people as per the United Nations Security Council resolutions. Appreciating Turkey’s steadfast support, Pakistan’s Ambassador to Turkey Syrus Sajjad Qazi said India has unleashed a wave of oppression against the innocent Kashmiris in the Indian Occupied Jammu & Kashmir. Peaceful protests and funerals have been attacked with vicious force and impunity by the Indian occupation forces. Despite international outcry, pellet-guns are still being used for maiming and blinding men, women and children. Referring to recent reports of Office of the UN High Commissioner for Human Rights as well as the UK Parliament's All Party Parliamentary Group on Kashmir, and the OIC Independent Permanent Human Rights Commission, Ambassador Qazi urged international community to take decisive action to help mitigate the sufferings of the people of Kashmir. President of Saadet Party Mr. Temel Karamollaoglu in his remarks showed concern at the growing human rights violations and urged for an immediate halt to Indian atrocities. He reiterated continued Turkish support to Pakistan and the people of Kashmir until the final resolution of the Kashmir dispute.

Chief Ombudsman of Turkey Mr. Şeref Malkoç said the Muslim Ummah was facing major challenges in the shape of long-standing disputes including Kashmir and urged the international community to pay attention towards resolving Kashmir, Cyprus and Palestine issues where the suffering of the people had continued for several decades. President of the Confederation of Public Servants Trade Union of Turkey (Memur-Sen) Mr. Ali Yalçın said Kashmir is a long lasting problem that needs resolution as per the aspirations of the Kashmiris. He said Memur-Sen, representing about one million government servants, always stands by the oppressed and assured to raise its voice for the innocent people of Kashmir. Representative of Kashmir Working Group of Selçuklu Youth Assembly of Konya Ms. Şeyma Polat shared her experience about updating Turkish youth using social media about daily sufferings of the Kashmiris. She said her group would continue to raise awareness about the Kashmir dispute in Turkey.

A documentary highlighting human rights violations by the Indian security forces in the Occupied Kashmir was also screened. A documentary about late Prof. Dr. Oya Akgönenç and her contribution to Kashmir cause was also shown. A photographic exhibition depicting the miseries of the oppressed people of Jammu & Kashmir was also on display at the venue of the seminar.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abdul Akbar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haberler Ankara editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haberler Ankara değil haberi geçen ajanstır.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?