TÜRKİYE’NİN BABAYİĞİTLERİ

Yerli milli araba üretimiyle ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın medya ilanıyla aradığı babayiğitler nihayet ortaya çıktı. Yerli araba üretimi konusunda bundan 133 yıl önce Abdülhamid Han’da aynen Erdoğan gibi yerli otomobil üretimi için talimat vermişti. En ciddi girişim Cumhurbaşkanı ile sözleşme yapan firmaları bir araya getirmek olmuştur. Gerçi Başbakan Ahmet Davutoğlu döneminde de yerli otomobil hakkında geniş açıklamalar yapılarak müjdesi verilmişti. Ortaya konan projeye göre 2 ayrı otomobil geliştirildiği ve bunların arasında arazi taşıtı da olmak üzere 4 ayrı model üretileceği bildirilmişti. Bu proje hem yavaş yürüdü, hem de yüzde yüz yerli malzemeden olmadığı tartışma konusu olmuştu.

Türkiye’nin yarım asırdan fazla rüyası olarak devam ede-gelen yerli otomobil sevdasını Cumhurbaşkanı Erdoğan çağrı yaparak zengin firmalardan babayiğitlerin öne çıkmasını ilan etti. Araya Borsalar Birliği Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’nun da girmesiyle beş firma yerli ve milli otomobil için “Ortak girişim Grubu”nu oluşturdu. Bu firmalardan biride aynı zamanda Tomarzalı hemşerimiz olan Anadolu Grubunun sahibi Tuncay Özilhan’dır. Diğerleri ise BMC, Kıraç Holding, Turkcell ve Zorlu Holding grubudur. Bu beş firmayı bir masa etrafında toplayarak sözleşme imzalayan Cumhurbaşkanı Erdoğan “ Türkiye’nin otomobili için elini taşın altına koyana babayiğitlerimizi ilan ediyorum” diyerek “Üretimi, pazarlaması markası Türk olan bir otomobile sahip olma hayalimiz var” sözleriyle bu büyük ve milli projesinin ilk adımını atmış oldu. Allah bu birlik ve beraberlik içinde yerine getirilecek olan dev hizmette başarılı kılsın.

Yerli otomobilin ilk örneğinin tanıtımı 2019, seri üretim ve satışının ise 2021 yılı olarak planlanmış bulunuyor.

Türkiye’nin gelişme yolunda attığı bu dev adıma karşı çıkanlar, geçmişte aynen köprüye, 3.havaalanına, Marmaraya ve Kanalistanbul’a, Hızlı Tren’e de karşı çıkmışlardı. Karşı çıkanların arasında en dikkat çekeni CHP olmuştur. CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan “Bu proje tutmaz, havada kalır” diyerek karşı olduğunu ifade ederek projeyi yerden yere vurmuştur. Bilhassa AK Parti iktidarının yapmaya kalkıştığı her hizmet eserine karşı çıkan ana muhalefet partisinin engelinden çok çekmiştir.

Yerli otomobil üretimini gerçekleştirmek için 1956 yılında girişimlerde bulunan rahmetli Necmettin Erbakan henüz 30 yaşında idi. O yıllarda Gümüş Motor Fabrikasını kurarak Türkiye’nin ilk büyük sanayi hamlesini başlatmıştır. Daha o günlerden beri hizmet girişimlerini iftira ve dedikodu ile engelleme çabasında olanların kimliğinde Türk yazması son derece üzücü olmuştur. Bugün bile Türkiye’nin kalkınmasını ve ileri gitmesini istemeyenler ekonomik kriz çıksın, istikrar bozulsun istiyorlar. Araba ihracında bulunan bazı dış ülkeler de açıkça Türkiye’de milli otomobil üretimine karşı çıkmaktalar. Bunların başında da Almanya, Fransa, Japonya ve ABD gelmektedir.

Bundan bir süre önce yerli otomobil üretimi için TÜBİTAK bünyesinde “Yerli Elektrikli Araç Geliştirilmesi projesi” üzerinde çalışılarak dört adet prototip üretim yapılmıştı. Sizin anlayacağınız tecrübe yönünden az çok bir geçmişe sahibiz. Yerli Milli Araba Üretimi konusunda elini taşın altına koyan “BABAYİĞİTLER ilk toplantılarını Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde yaptılar. Bu toplantıda böylesine hayırlı bir hizmete engel olmak isteyen parazitlere olanak tanımamak için uzun bir süre sessiz kalma kararını aldılar. Başka ne diyelim birlik ve beraberlik içinde hareket eden bu beş babayiğit’imizi Allah bu girişimlerinde mahcup etmesin. Ülkesini ve milletini seven herkesin böylesi bir hizmet girişimine destek vereceğini umuyorum…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mevlüt Mürsel Uzun - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.