Minik Canları koruyup kollayalım

En’am suresi 38.ayet’te de Allah c.c. Şöyle buyuruyor:

Yerde yürüyen hayvanlar ve iki kanadıyla uçan kuşların hepsi, sizin gibi ümmettirler (topluluklardır ) Biz bu kitapta hiçbir şeyi noksan bırakmadık. Sonra ancak onlar toplanıp Rablerine gelirler.4 Ekim hayvan hakları günü olarak ilan edilmiş fakat ülkemizde hayvanların ki hayvan kelimesi aslında o zavallı iki ayaklılara ağır geliyor. Bizim ülkemizde maalesef henüz hayvanların hakları yok. Bir alış veriş merkezine sahipleriyle de olsa giremiyor, otobüse, Metro’ya binemiyor, özgürce ortalıkta dolaşamıyor? Bazı zavallılar tarafından aşılanıyor hatta dayak yiyor, tecavüze uğruyor, işkence görüyorlar. Hak bunun neresinde? Bugün Dünya Hayvanları Koruma Günü. Peki, Gerçekten Onları Koruyabiliyor muyuz? İşkence Edilen, Öldürülen Çok Sayıda Hayvan Varken Bu Konuda Vicdanımız Rahat mı? Benim değil ben de benden sadece bir tas su ve mama karşılığında sadece gerçek sevgisini veren iki güzel Can’a Kalp ve Aşk’a annelik ediyorum. Ve onları gördükçe gerçek sevgiyi şefkati, insan olmanın ne demek olduğunu anlıyorum. Kendi kardeşimizle geçinemezken onların nasılda birbirine bağlı olduklarını gördükçe insanlığımdan utanıyor. Üzülüyorum.

Hepimizin bildiği üzere hayvanlarda, biz insanlar ve bitkiler gibi Yaratılmış varlıklardır. Her birimiz doğanın birer parçasıyız; onlara sahip çıkarak, YUNUS Emre’nin dediği gibi Yaratılanı sevelim Yaradan’dan ötürü. Ayrıca, Doğayı bizlerle paylaşan minik dostlarımızın yaşam hakkına destek vermek sürdürülebilir bir çevre ve gelecek için zorunluluktur. 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü’nün amacı, hayvanlara karşı sevgi duyguları aşılamak, onları korumak, haklarına saygı duyulmasını sağlamak ve her günümüzü birlikte geçirdiğimiz hayvanları görünür kılmaktır. Bu gün yapılan tüm etkinlikler, bakıp görmediğimiz okuyup anlamadığımız söyleneni algılamadığımız hayat akışında algılarımızı hayvan haklarına çekmeyi amaçlar. Hayvanlar dünyayı birlikte paylaştığımız varlıklardır. Doğanın dengesinin korunmasında, besin zincirinin oluşumunda olmazsa olmaz rolleri bulunmaktadır. Yaşayan tüm canlılar gibi onlar da, doğanın, eşit haklı bireyidir. Bu nedenle tüm hayvanların saygı görme hakkı vardır ve hiçbirine zalimce davranılamaz. Ekolojik dengeyi ayakta tutan binlerce, adını bile bilmediğimiz hayvan varken, gözle görebildiğimiz, duygularımızı, evimizi, bahçemizi, sevgimizi paylaştığımız sevimli dostlarımızı mutlaka önemsemeliyiz. Çocuklarımıza minik dostlarımızla birlikte yaşama alışkanlığı ile hayvan ve doğa sevgisi kazandırmalıyız. Ayrıca bizim inancımız gereği hayvanlara duyarlı davranmak, onlara eziyet etmemek bir zorunluluktur. Bu vesile ile 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma gününün minik dostlarımızın yaşama haklarının korunmasına, sağlıklı ve refah içinde yaşamalarına vesile olmasını temenni ederim” Diyeceğim o ki; 4 Ekim 1931 yılında hayvan hakları ile ilgili dernekler Lahey’de toplanmış ve bu günü Hayvan hakları günü ilan etmişler. Hayvanları yalnızca bir gün değil her gün hatırladığımız, hayvanlara karşı uygulanan şiddet ve kötü muamelenin son bulduğu, yaşam haklarına saygı duyduğumuz bir dünya dileğiyle. 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü kutlu olsun. İçimizdeki merhamet ve sevgi ateşi hiç sönmesin.

SEVGİYLE KALIN.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Güldane Kaya - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.