BAŞKENT'TEKİ SEL FELAKETİ

Başkent’te haftasonu yaşanan ve Mamak, Keçiören ile Pursaklar’da etkili olan sel felaketinin peşini bırakmıyoruz. Yurttaşların yaralanmasına, ev, işyeri ve araçların zarar görmesine neden olan selin yoğun yağıştan öte altyapı sorunlarına yıllardır çözüm bulunamamasından kaynaklanıyor, konuyla ilgili hem soru önergesi verdim, hem de Meclis Araştırması açılmasını istedim. Altyapı sorunlarının yanı sıra ıslah edilmeyen su kaynaklarının Başkentliler’in yaşamını olumsuz etkiliyor. Yıllardır tekrarlanan sel felaketine karşın altyapı konusunda gerekli önlemleri almayan Büyükşehir ve ilçe belediyeleri hakkında bir soruşturma başlatılacak mıdır? Bu felaketlerde 23 yıl boyunca Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı görevinde bulunan Melih Gökçek’in sorumluluğu olduğu düşünülmekte midir? Gökçek hakkında bir soruşturma açılması hükümetin ve İçişleri Bakanlığı’nın gündeminde midir?

YAŞANAN FELAKET İLK DEĞİL

Konuyla ilgili verdiğim araştırma önergesinin gerekçesinde, nüfusu yaklaşık 5.3 milyona ulaşan ve Türkiye’nin ikinci büyük kenti olan Ankara’nın altyapı sorunlarının yıllardır milyonlarca liralık kaynak aktarılmasına rağmen çözülemediğine dikkat çektim. Su kaynakları açısından zengin olan Başkent’te, halen işlevlerini gören su kaynaklarının doğal akışlarının önlendiğini, üzerlerinin kapatılmasının büyük sorunlar yarattığını kaydedip, araştırma önergemde Ankara’da yaşanan şu olayları sıraladım:

Altyapı sorunlarının çözülememesi ve plansız yapılaşma sonucu 17 Haziran 2011’de Balgat’ta bulunan ve vatandaşların yoğun biçimde kullandığı 70 Gün Altgeçidi yoğun yağışlar sonrasında bir dereye dönmüştür. Uzunluğu 7-8 metre olan geçitte 5-6 araç sulara gömülmüş, araçlarda mahsur kalan vatandaş olup olmadığı balık adamların çalışmasıyla kontrol edilebilmiştir. Ankara İnönü Bulvarı’nda işine gitmek için yaya geçiş yolunda yürüyen bir vatandaşımız, 23 Haziran 2012’de zeminin aniden çökmesi üzerine oluşan boşlukta kaybolmuş, cesedine 16.5 saat sonra ulaşılabilmiştir. 6 Mayıs 2016’da ODTÜ’nün 100. Yıl Kapısı’nda yol kenarına park etmiş bir araç, yolun çökmesi neticesinde oluşan 3 metrelik çukura düşmüştür. Aracı çıkarmak için olay yerine gelen belediyenin kanal tahliye kamyonu da daha büyüyen aynı çukura düşmüştür. Son olarak Ankara’nın Mamak İlçesi Boğaziçi Neşet Ertaş Caddesi’nde 5 Mayıs 2018 tarihinde sel felaketi meydana gelmiş, olayda 6 kişi yaralanmış, 1 kişi sel sularına kapılıp sürüklenmiş ve 100’den fazla araç hasar görmüştür. 6 Mayıs 2018 tarihinde yine Ankara’da öğle saatlerinde başlayan kuvvetli yağış, hayatı olumsuz etkilemiş, Keçiören ve Pursaklar İlçeleri’nde su baskınlarıyla maddi hasarlı trafik kazaları meydana gelmiştir. Olayda birçok ev ve işyerini su basmıştır.

KENTSEL PLANLAMA YERİNE RANT PLANLAMALARI YAPILDI

Sel olayının ardından Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna’nın “500 yılda bir olan bir afet. Bunun gibisi olmadı” açıklamasıyla olayı geçiştirmeye çalıştığını, Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül’ün ise “Daha önce yaşanmamış bir afet yaşadık, yüzyılda bir görülecek bir yağış 1 saatte yağdı” dediğini unutmayalım. Ancak 2015 Haziran’ında Mamak İlçesi Boğaziçi Neşet Ertaş Caddesi’nde aynı caddede benzer şekilde bir sel felaketi daha yaşandığını, 100’e yakın araç hasar görmüştü.

Ankara’nın çözüm bekleyen altyapı sorunları için yıllardır gerekli ve kalıcı çözümler üretilememiştir. Kent yönetimi, kentsel planlamayı göz ardı ederek, günlük uygulamalarla sorunu ötelemiştir. Kentsel planlama yerine sürekli gerçekleştirilen emsal artışlarıyla rant planlamaları yapılmıştır. Yaşanan can ve mal kayıplarına rağmen kentin altyapı master planının oluşturulmaması sorunların çözümü konusunda bir irade eksikliğinin ve vurdumduymazlığın mevcut olduğunu göstermektedir. Asfaltlar defalarca sökülerek su, doğalgaz, elektrik gibi altyapı hizmetleri toprağa gömülmektedir. Yapılaşma, yaşayan insan ve taşıt yoğunluğu her geçen gün artarken, yeraltındaki altyapı sistemleri şuursuz müdahaleler sonucunda yetersiz kalmaktadır. Ankara Büyükşehir Belediyesi, halen uzun vadeli bir plan ve program oluşturmamıştır. Meslek odalarının ve uzmanların görüşleri alınarak, gelişmiş dünya kentlerinde olduğu gibi tünel tipi sistemlerin Ankara’da mutlaka hayata geçirilmesi sağlanmalıdır. Bunun için bir an önce Başkent’in altyapı sorunlarının araştırılıp, sorunların çözümü için gerekli adımların belirlenmesi için Araştırma Komisyonu kurulmalıdır.

BELEDİYE BAŞKANLARI HAKKINDA SORUŞTURMA AÇILACAK MI?

Üç ilçede yaşanan selle ilgili maddi zararın boyutunun ne kadar olduğunun açıklanmasını isteyerek, Ankara’nın altyapı sorunlarına köklü bir çözüm bulunması için meslek odalarından da destek alarak oluşturulması düşünülen bir plan olup olmadığını sordum.

-Yıllardır tekrarlanan sel felaketine karşın altyapı konusunda gerekli önlemleri almayan Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Mamak Belediyesi ile ilgili bir soruşturma başlatılacak mıdır? Başlatılmayacaksa bunun nedeni nedir?

-Yaşanan felaketlerde ve altyapı sorununun çözülememesinde 23 yıl boyunca Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı görevinde bulunan Melih Gökçek’in sorumluluğu olduğu düşünülmekte midir? Gökçek hakkında bir soruşturma açılması hükümetin ve İçişleri Bakanlığı’nın gündeminde midir?

-25 yılda Ankara’nın yapılaşma oranı nedir? Yapılaşmaya paralel olarak ne kadar altyapı harcaması yapılmıştır? Ankara’nın hangi bölgelerine, hangi sokak ve caddelere harcama yapılmıştır?

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Ankara’nın yıllardır çözüm bekleyen altyapı sorunları ve ıslah edilmeyen su kaynakları, günlük yaşamı olumsuz etkilemeye devam etmektedir. Bu sorunların sonucu olarak yoğun yağışlarla birlikte araçlar yollarda sürüklenmekte, yurttaşlar yaralanmakta, büyük maddi zararlar oluşmaktadır. Ankara’nın altyapı sorunlarının araştırılması ve benzer olayların yaşanmaması için Anayasa’nın 98’inci ve TBMM İçtüzüğünün 104 ve 105’inci maddelerine göre bir Meclis Araştırması açılmasını arz ve teklif ederiz.

Necati YILMAZ

Ankara Milletvekili

GEREKÇE

Nüfusu yaklaşık 5.3 milyona ulaşan ve Türkiye’nin ikinci büyük kenti olan Ankara’nın altyapı sorunları yıllardır milyonlarca liralık kaynak aktarılmasına rağmen çözülememiştir. Bunun yanı sıra su kaynakları açısından zengin olan Başkent’te, halen işlevlerini gören su kaynaklarının doğal akışları önlenmiş ve üzerlerinin kapatılması büyük sorunlar yaratmaya başlamıştır.

Altyapı sorunlarının çözülememesi ve plansız yapılaşma sonucu 17 Haziran 2011’de Balgat’ta bulunan ve vatandaşların yoğun biçimde kullandığı “70 Gün Altgeçidi” yoğun yağışlar sonrasında bir dereye dönmüştür. Uzunluğu 7-8 metre olan geçitte 5-6 araç sulara gömülmüş, araçlarda mahsur kalan vatandaş olup olmadığı balık adamların çalışmasıyla kontrol edilebilmiştir.

Ankara İnönü Bulvarı’nda işine gitmek için yaya geçiş yolunda yürüyen bir vatandaşımız, 23 Haziran 2012’de zeminin aniden çökmesi üzerine oluşan boşlukta kaybolmuş, cesedine 16.5 saat sonra ulaşılabilmiştir.

6 Mayıs 2016’da ODTÜ’nün 100. Yıl Kapısı’nda yol kenarına park etmiş bir araç, yolun çökmesi neticesinde oluşan 3 metrelik çukura düşmüştür. Aracı çıkarmak için olay yerine gelen belediyenin kanal tahliye kamyonu da daha büyüyen aynı çukura düşmüştür. Olayla ilgili patlayan su borusunun çökmeye neden olduğu iddia edilirken, Büyükşehir Belediyesi çökmenin 1970’li yıllarda yapılan fosseptik çukurundan kaynaklandığını ileri sürmüştür.

Son olarak Ankara’nın Mamak İlçesi Boğaziçi Neşet Ertaş Caddesi’nde 5 Mayıs 2018 tarihinde sel felaketi meydana gelmiş, olayda 6 kişi yaralanmış, 1 kişi sel sularına kapılıp sürüklenmiş ve 100’den fazla araç hasar görmüştür. 6 Mayıs 2018 tarihinde yine Ankara’da öğle saatlerinde başlayan kuvvetli yağış, hayatı olumsuz etkilemiş, Keçiören ve Pursaklar İlçeleri’nde su baskınlarıyla maddi hasarlı trafik kazaları meydana gelmiştir. Olayda birçok ev ve işyerini su basmıştır.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna, sel olayının ardından “500 yılda bir olan bir afet. Bunun gibisi olmadı” açıklamasıyla olayı geçiştirmeye çalışmıştır. Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül ise “Daha önce yaşanmamış bir afet yaşadık, yüzyılda bir görülecek bir yağış 1 saatte yağdı” demiştir. Ancak 2015 Haziran’ında Mamak İlçesi Boğaziçi Neşet Ertaş Caddesi’nde aynı caddede benzer şekilde bir sel felaketi daha yaşanmış, 100’e yakın araç hasar görmüştür.

Ankara’nın çözüm bekleyen altyapı sorunları için yıllardır gerekli ve kalıcı çözümler üretilememiştir. Kent yönetimi, kentsel planlamayı göz ardı ederek, günlük uygulamalarla sorunu ötelemiştir. Kentsel planlama yerine sürekli gerçekleştirilen emsal artışlarıyla rant planlamaları yapılmıştır. Yaşanan can ve mal kayıplarına rağmen kentin altyapı master planının oluşturulmaması sorunların çözümü konusunda bir irade eksikliğinin ve vurdumduymazlığın mevcut olduğunu göstermektedir. Asfaltlar defalarca sökülerek su, doğalgaz, elektrik gibi altyapı hizmetleri toprağa gömülmektedir. Yapılaşma, yaşayan insan ve taşıt yoğunluğu her geçen gün artarken, yeraltındaki altyapı sistemleri şuursuz müdahaleler sonucunda yetersiz kalmaktadır. Ankara Büyükşehir Belediyesi, halen uzun vadeli bir plan ve program oluşturmamıştır. Meslek odalarının ve uzmanların görüşleri alınarak, gelişmiş dünya kentlerinde olduğu gibi tünel tipi sistemlerin Ankara’da mutlaka hayata geçirilmesi sağlanmalıdır.

Başkent’te yol çökmesi ya da su basması nedeniyle vatandaşların günlük yaşamını ve yaşam güvenliğini olumsuz etkileyen altyapı sorunlarının tüm yönleriyle araştırılıp, sorunların çözümü için gerekli adımların belirlenmesi amacıyla Anayasa’nın 98’inci maddesi ve TBMM içtüzüğünün 104 ve 105’inci maddeleri gereğince bir Araştırma Komisyonu kurularak konunun tüm boyutları ile araştırılmasını arz ve teklif ederiz.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Binali YILDIRIM tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Necati YILMAZ

Ankara Milletvekili

Ankara’nın Mamak İlçesi Boğaziçi Neşet Ertaş Caddesi’nde 5 Mayıs 2018 tarihinde sel felaketi meydana gelmiş, olayda 6 kişi yaralanmış, 1 kişi sel sularına kapılıp sürüklenmiş ve 100’den fazla araç hasar görmüştür. Meydana gelen sel sırasında can kaybı yaşanmamış olsa da caddede var olan dükkanlar, evler ve sürüklenen arabalar hasara uğramıştır.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna, olayın ardından “500 yılda bir olan bir afet. Bunun gibisi olmadı. Şu anda ölü yok. Kayıp yok. Hiçbirinin hayati tehlikesi yok. Çok ciddi bir hasar var” açıklamasını yapmıştır. Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül ise “Daha önce yaşanmamış bir afet yaşadık, yüzyılda bir görülecek bir yağış 1 saatte yağdı” demiştir. Ancak 2015 Haziran’ında aynı caddede benzer şekilde bir sel felaketi daha yaşanmış, 100’e yakın araç hasar görmüş ve iki vatandaşımız yaralanmıştır. 2015 yılında yaşanan sel felaketinde görev başında olan Belediye Başkanı, bugün “Daha önce hiç yaşamadık” diyen Mesut Akgül’dür.

6 Mayıs 2018 tarihinde yine Ankara’da öğle saatlerinde başlayan kuvvetli yağış, hayatı olumsuz etkilemiş, Keçiören ve Pursaklar İlçeleri’nde su baskınlarıyla maddi hasarlı trafik kazaları meydana gelmiştir. Olayda birçok ev ve işyerini su basmıştır. Bu çerçevede;

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Necati Yılmaz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haberler Ankara editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haberler Ankara değil haberi geçen ajanstır.Anket Ankara'nın En başarılı ve En İyi Belediye Başkanı Kim? Ankara Belediye Anketi