ANITKABİR TÜM ULUSA AİT ANITSAL BİR ALANDIR DOKUNDURTMAYIZ !

Anıtkabir tüm ulusa ait anıtsal bir alandır. Her ne amaçla olursa olsun yapılaşmaya açılamaz. Anıtkabir rant alanı değildir. Bu vatan da yaşayanların kalbidir.

Ülkemizi 15 yıldır yöneten siyasal iktidar, modern ve çağdaş Türkiye Cumhuriyeti Devletini kuran, devrimlerini gerçekleştiren ve ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ten rahatsız olmaktadır. Ancak Türk milleti, Atatürk’ten ve onun kurduğu Cumhuriyetten asla vazgeçmeyecek ve sonuna kadar sahip çıkacaktır.

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi, Anıtkabir Koruma Amaçlı İmar Planını değiştirerek yeni plan değişikliği ile Anıtkabir arazisinde yapılaşmaya izin verilmesinin önünü açmıştır. Anıtkabir, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu eşsiz komutan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kabrinin bulunduğu anıtsal bir mekândır. Aynı zamanda Anıtkabir, Cumhuriyeti ve Atatürk devrimlerini koruyan, sahip çıkan tüm ulusumuzun felsefesini oluşturan Atatürk anısına oluşturulan mekândır.

Anıtkabir, Atatürk’ün anısına saygı gösterecek bir şekilde planlanmış ve bugüne kadar saygınlıkla korunmasına özen gösterilmiştir. Anıtkabir’i ziyaret eden herkes Aslanlı Yol’dan geçmiştir. Bu yoldan geçişlerde saygı gösterilmesi amacıyla yürürken başlar eğik olsun diye, özellikle farklı büyüklükte taşlarla, asimetrik döşenmiştir ki Atanın huzuruna çıkıldığı zaman gerekli saygı ve hürmetin gösterilmesi istenmiştir. Ancak siyasal iktidar, Anıtkabir’i kasıtlı olarak değersizleştirmek ve Mustafa Kemal Atatürk’ü unutturmak için özel bir çaba içerisine girmektedir. Belli odaklar daha önce de Anıtkabir’e çocuk parkı saygısızlığı yaparakmekanı sıradanlaştırmak ve değersizleştirmek istemişler, ancak halktan gelen yoğun tepki üzerine geri adım atmak zorunda kalmışlardı.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları tarafından kurulan Türkiye Cumhuriyeti’ne, değerlerine ve kurucusuna minnet duyuyoruz. Bu bizim Büyük Devrimci ve Kurtarıcımız Mustafa Kemal Atatürk’e, dava arkadaşlarına ve bu mücadelede büyük bedeller ödeyen ulusumuza karşı borcumuzdur.Birleşik Kamu- İş Konfederasyonu olarak, Siyasal iktidarı ve Ankara Büyükşehir Belediyesi’ni uyarıyoruz; Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün naaşının bulunduğu Anıtkabir, tüm ulusa ait anıtsal bir alandır, o yüzden de Anıtkabir’e yapılacak saygısızlığın kırmızıçizgimiz olduğunun bilinmesini istiyoruz. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’e ve naaşının olduğu Anıtkabir’e, bizlere emanet ettiği çağdaş, laik, demokratik Cumhuriyet'e ve kazanımlarına her koşulda sahip çıkmak için bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada mücadele etmeye devam edeceğiz.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hasan Kütük - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.