3 milyon Avro'lu Koruyucu Tarım Uygulamaları Projesi

Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği(A B)tarafından finanse edilen Koruyucu Tarım Konferansı, Batı ve Orta Asya ile Kuzey Afrika’dan 30'a yakın ülkenin bilim insanlarını, uzman ve çiftçilerini bir araya getirdi. BM Gıda ve Tarım Örgütü(FAO) ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından organize edilen etkinlikte, katılımcılar Türkiye’deki Koruyucu Tarım potansiyeli ile ilgili yapılan taslak çalışma belgesi ve kendi ülkelerinde Koruyucu Tarım’ın geliştirilmesi ve yaygınlaştırılmasının önündeki engel ve fırsatları değerlendiriyor.

İklim Değişikliği Tabanlı Uyum İçin Tarım Uygulamaları Projesi

“Bozkır Ekosistemlerinde İklim Değişikliğine Ekosistem Tabanlı Uyum İçin Tarım Uygulamaları Projesi” kapsamında düzenlenen konferans, FAO ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın ortaklaşa evsahipliğinde yapılıyor ve AB ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilirken, FAO tarafından da uygulanıyor. 30 civarında ülkenin katıldığı konferansta, Koruyucu Tarım’ın daha hızlı yaygınlaştırılmasını sağlayacak ekonomik, sosyal, politik ve kurumsal faktörleri de dikkate alan bir strateji oluşturulması amaçlanıyor.

Konya Kapalı Havzası’nda sürdürülebilir bir çevre yaklaşımı

Türkiye–Konya Kapalı Havzası’nın sürdürülebilir bir çevre yaklaşımı olan Koruyucu Tarım yöntemiyle, tarımsal üretim konusunun ele alınacağı üç gün sürecek uluslararası konferans,dün başladı. Türkiye’de Koruyucu Tarım’ın mevcut durumu ve İran, Irak, Kazakistan,Azerbaycan,Kırgızistan, Moldova, Fas, Tacikistan, Tunus, İspanya, Suriye ve diğer ülkelerdeki Koruyucu Tarım alanındaki gelişmeler üzerine sunumların yapıldığı konferans,oldukça ilgi çekiyor.Konferansın ikinci gününde, farklı ülkelerde ve iklim koşullarında Koruyucu Tarımı teşvik eden ve uygulayan bilim insanı, uzman ve çiftçilerin tecrübe paylaşımları yer alıyor.

Koruyucu Tarım uygulayan çiftçilerin sahaları ziyaret edilecek

Ayrıca Koruyucu Tarım’ın kuraklıkla mücadelede nasıl yardımcı olabileceği tartışılacak.Üçüncü gün katılımcılar, Tarım Reformu Genel Müdürlüğü ve FAO tarafından proje kapsamında oluşturulan pilot bölgeleri ve Koruyucu Tarım uygulayan çiftçilerin sahalarını ziyaret edecek ve fikir alışverişinde bulunacak.

Açılışta, iklim değişikliklerinden en çok tarım sektörünün etkilendiğini ifade ederek, değerlendirmede bulunan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Hasan ÖzlüKoruyucu Tarım, İklim Dostu Tarım’ın önemli bir öğesi...

“Proje ile iklim dostu tarım uygulamalarının tanıtılması ve benimsetilmesi sağlanacaktır. Proje alanının en düşük yağış ortalamasına sahip Konya bölgesinde seçilmesi anlamlıdır. Çalıştayın konusu olan koruyucu tarım, iklim dostu tarım kapsamında uygulanacak yöntemlerden bir tanesidir. Çok uluslu katılımlı bu tür programların devam etmesinin gerekli ve faydalı olacağına inanıyorum.”dedi.

“Türkiye’de çiftçiler uzun yıllardır Koruyucu Tarım ilkelerini uyguluyor ve diğer ülke çiftçileri ile paylaşmak üzere önemli tecrübe edinmişlerdir.

FAO Türkiye Temsilcisi Yuriko Shoji katılıyor

Aynı zamanda Türkiye’deki çiftçiler de diğer ülkelerin Koruyucu Tarım üzerine yaptıkları araştırma ve geliştirme alanındaki tecrübelerinden faydalanmak ve bunların ulusal politika ve stratejilerle nasıl desteklenebileceğini öğrenme şansına sahip olacaklar. Koruyucu Tarım, İklim Dostu Tarım’ın önemli bir öğesidir; tarımsal üretimde sürdürülebilir artış ve iklim değişikliğini azaltmada önemli katkıları vardır.

Akıllı teknolojileri kullanmak zorundayız ki büyüyen, artan nüfusa yeterli gıda verebilelim. Bu gıdanın da öncelikle güvenilir olması, kimyasal, zararlı maddeler içermemesi ve insanlığa faydalı olması için koruyucu tarım gerekli.." şeklinde bir değerlendirme yapan FAO Türkiye Temsilcisi ve Orta Asya Alt Bölge Koordinatörü Yuriko Shoji de,bu konferansın önemi üzerinde durdu.

Projenin teknik desteği, Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından sağlanıyor

“Bozkır Ekosistemlerinde İklim Değişikliğine Ekosistem Tabanlı Uyum için Tarım Uygulamaları Projesi”, AB ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse ediliyor.Projenin teknik desteği Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından sağlanıyor.

Merkezi Finans ve İhale Birimi’nin,sözleşme makamı olduğu Projenin bütçesi, yaklaşık 3 milyon Avro olarak tespit edilirken, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın,bu projenin faydalanıcısı durumunda olduğu, BM Gıda ve Tarım Örgütü(FAO) tarafından açıklandı...

Uluslararası Koruyucu Tarım Konferansı, 7 Temmuz'da sona erecek

Konya'nın, koruyucu tarım, toprak ve suyun muhafazası, bunun etkili şekilde değerlendirilmesi konusunda ülke genelinde en başarılı, en fazla proje uygulanan il olduğunu söyleyen Konya İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Seyfettin Baydar da, Konya'da bu konuda uluslararası projelerin uygulandığını, koruyucu tarımı, toprağı ve suyu koruyan uygulamaları yaygınlaştırmak için çaba gösterdiklerini anlattı.

Baydar, gelişmiş ülkelerde koruyucu tarımın yaygın olduğuna işaret ederek, "Ülkemizde çok büyük oranda konvansiyonel tarım uyguluyoruz. Artık konvansiyonel tarımdan koruyucu tarıma geçmeliyiz." dedi. Uluslararası Koruyucu Tarım Konferansı, 7 Temmuz'da sona erecek.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Halim Utlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Ankara'nın En başarılı ve En İyi Belediye Başkanı Kim? Ankara Belediye Anketi