SEÇİM CEPHELEŞMESİ

7 Haziran seçimlerine giderken partilerin oluşturdukları dört cephe ortaya çıkmıştır. Bunlardan biri herkesin bildiği gibi ayrı ayrı hareket etselerde her platform da iktidara karşı birlikte hareket eden CHP ve MHP’dir. İkinci cephe SP ile BBP’nin oluşturduğu ittifak. Üçüncü cephe ise HDP, Paralel yapı ve PKK terör örgüt desteğinin de yer aldığı bir yapı. Dördüncü cephe ise bütün partilerin, paralel yapının ve PKK terör örgütünün hedefinde olan AK Parti’dir. Allah AK Parti’nin yardımcısı olsun; halk arasında söylenen bir söz vardır: Vurun abalıya diye, adeta AK Parti şimdilerde bu durumda.

CHP ve MHP’nin parti olarak tek başlarına iktidar olmak diye bir umutları olmadığı halde gönlerinden geçen ne pahasına olursa olsun AK Parti’yi yıpratarak iktidardan uzaklaştırmak, sonrada eğreti yamalı bohça gibi bir koalisyon hükümeti kurmak sevdasındalar. Bu iki parti bugüne kadar girdikleri her seçimi kaybetmiş olmalarına rağmen yine de inadım inat deyip umutlarını sürdürüyorlar.

SP ve BBP’si ittifakının toplam oy oranı ancak yüzde 3’5’u geçmiyor. Bunların da amacı kazanmak şöyle dursun, hedeflerinde AK Parti’ye zarar vermek gibi bir niyet bulunuyor. Üçüncü ittifak cephesini de HDP, Paralel yapı ve PKK terör örgütünün destek verdiği yapı oluşturuyor.Bunlarında amacı sağdan soldan tırtıklayacakları oylarla yüzde 10 barajını aşarak çıkaracakları milletvekili sayısıyla AK parti’ye zarar verme kurazlığı içinde bulunuyorlar. Aşağı yukarı bütün muhalefet partilerinin gönlünden geçen HDP’nin barajı aşarak AK Parti’ye zarar vermesidir. Ayrıca bu oluşuma pensilvanya medyası ile Aydın Doğan medyası da AK Parti aleyhinde yaptığı yayınlarla destek sağlamaktadır. Tamamen bir samimiyetsizlik örneği sergileyen bu art niyetli ittifaklar geçmişte olduğu gibi bu seçimde de AK Parti karşısında kaybetmeye mahkum olacaklardır.

Dördüncü cephe olarak irili ufaklı muhalefet partilerinin karşısında tek başına mücadele eden AK Parti bulunuyor. Burada AK Parti’nin sadece destekçisi takdire şayan hizmetleriyle memnun ve mutlu ettiği milletin büyük çoğunluğu bulunuyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı yüzde 52 oyla Cumhurbaşkanlığına seçen bu millet ülkenin huzurunu, istikrarını, ekonomik durumunu ve geleceğini düşünerek bu seferde tercihinde AK Parti’nin olduğunu kamuoyu araştırı gösteriyor.

Bilhassa meclis de grubu bulunan muhalefet partilerinin kaynağı belirsiz olan vaatlerle millete umut dağıtmaları hızla devam ediyor. Hepside devletin hazinesini adeta ihaleye çıkarmışlar; biri ne veriyorsa, diğeri bir fazlasının sözünü veriyor. Bunlar her halde geçmiş iktidarlar döneminde iflas eden esnafın koalisyon sorumlularının başına fırlatıp attıkları yazar kasa olayını unutmuşa benziyorlar. Seçmen sandık başına gittiği zaman elbette ki oyunu kullanırken eski koalisyon dönemlerinde yaşadıklarını düşünerek oyunu ona göre kullanacaktır. Kısaca ifade etmek gerekirse bu seçimde vatandaş ya macerayı tercih edecek, yada huzur ve istikrar içinde yaşamayı…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mevlüt Mürsel Uzun - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.