KAÇAK ET SATIŞI VE HAYVAN HAREKETLERİNİN KONTROLÜ

Bu gün yani 28.Şubat.2016 Pazar günü Hürriyet Gazetesinin Manşeti “İstanbul’un Göbeğinde Kaçak Et Pazarlığı” son derecede dikkat çeken bir haber vardı. Haberi yazan Burak Coşkun isimli bir gazeteci idi.

Haberin ana teması İstanbul Bayrampaşa Mega Center da yurt dışından kaçak olarak sokulan etlerin otel ve restoranlara bu merkezden pazarlandığı iddiası ile kaçak etlerin Brezilya,Arjantin ve Afrika’dan geldiği ileri sürülüyor denilmekte idi.

Bununla birlikte aynı yazıda başka bir iddia ise; “Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın sözü geçen Mega Center da kontrol noktaları kurduğu, giren çıkan araçların ara sıra kontrol edildiği, ancak şimdi ise giren çıkan araçların ara sıra kontrol edildiği. Güvenlik görevlilerinin oturduğu söz konusu depoların kepenklerinin kapalı olduğu. Kaçak et ticareti yapmak için söz konusu araçların deponun içerisine alınıp kimsenin içeri giremediğiveçok fazla da denetim yapılmadığı ifade edilmiştir.

Konu ile ilgili diğer bir haber yine 28.Şubat.2016 tarihli Sözcü Gazetesi’nin 3.Sayfasında önemli bir küçük haber geçilmiş.Haber şu şekilde geçmiş “İzmir Konak’ta önceki gün ortaya çıkarılan “At mezbahası olayı ile ile ilgili şüphelilerin yargılanmak üzere serbest bırakıldıkları ve şüpheliler “ Etleri mama fabrikasına gönderiyorduk” der iken paketlenen etlerin İstanbul’a gönderildikleri belirlenmiş.

Her iki haber de İnsan sağlığı açısından son derecede dikkat çekici noktaları barındırmaktadır. Öncelikle bir yanlış buradan düzelme gereği hissetmekteyim.

Hürriyet Gazetesinde Manşetten verilen haberde Rakamsal verilerin nereden alındığını bilmiyorum. Ancak haberi geçen Burak Coşan rakamsal veriler arasında Türkiye’de bulunan büyük baş Hayvan Sayısını 55.9 Milyon olarak vermiş. Bu veri yanlış. Ayrıca telaffuz da yanlış. 55.9 Milyon Büyük Baş (?), + Küçük Baş (?) (Koyun mu Keçi mi) olduğu belirtilmeli idi. Resmi ağızlara göre Büyük Baş Hayvan adedinin 14 milyon küsür Büyük Baş olduğu ifade edilmektedir. Ayrıca yine Resmi ağızlara göre; Koyun,Keçi toplam küçük baş hayvan adedinin 44.5 Milyon Küçük Baş olduğu ifade edilmektedir.

Ben bu rakamların doğruluk payının yüksek olduğundan şüphe duymaktayım. Mesela Büyük Baş hayvan adedini ele alalım 14.5 Milyon Büyük baş olduğunu farz edelim. Bunun ne kadarı damızlık boğa altı inek ya da düve, ne kadarı kasaplık bunlar belli ve net değil. Damızlık İnek sayısını devlet elbette biliyordur. Çünkü soy kütüğü ve ön soy kütüğü kayıt sistemi mevcuttur. Ancak bunu bize ve kamuoyu bilmiyoruz. Çünkü sistem bize kapalı. Bütün yazılarımda ısrarla bu sistemin kamuoyuna açılmasını savunageldim. Devlet bu söylediğimi yaparsa ne kayıp eder ne kazanır? Hiç bunu düşündüler mi? Bu gün uluslar arası alanda bile belli ticari sırlar belli bir zamandan sonra paylaşılıyor.Paylaşırlar ise ne kaybederler? Ancak sakladıkları bir şeyler var ise o zaman açığa çıkar ve kamuoyu ne yaptıklarını bilir değil mi?

İşin bu ayrıntılarına çok fazla girmeden şimdilik her iki haber ile ilgili yorumlarıma geçmek istiyorum. Yukarıda ki iki habere ek olarak; Trabzon da düzenlenen Bölge toplantısında konuşan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Faruk Çelik “Yoğun bir şekilde et tartışılıyor. Bizim hedefimiz Narh koymak falan değil.Bizim derdimiz hayvan varlığını arttırmak, kendi kendine yeterli et üreten bir ülke haline gelmektir.” İfadelerinde bulunmuştur.

Çok güzel Sayın Faruk Çelik son derecede iyi niyetli olarak hedefini ve niyetini açıkça ortaya koymuş bulunmaktadır. Pekiyukarıda yazmış olduğumuz haberleri tekrar okuyacak olur isek eğer. Haber olarak ortaya konulan hadiseler ne ifade etmektedir?

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı çok mükemmel çalışıyor aferin devam edin mi? Dememiz gerekmektedir.

Ortada hem teknik, hem kontrol ve denetleme hem de fiil olarak bakanlığın hatalar zinciri yok mu?

Haberler ortada hem İnsan sağlığımız ve ham de Hayvan Sağlığımız tehdit ve risk altında değil mi?

Yukarıda yazılan haberlerden ortaya çıkan başka bir sonuç var. Ne yazık ki ama ne yazık ki HAYVAN HAEKETLERİ KONTROL ü hiç yok ya da sıfır.

Bizim memuriyete başladığımız ilk yıllarda Türkiye’den Suriye ve İran’a hayvan kaçakçılığı söz konusu idi. Aradan geçen yıllardan sonra Suriye’yi mecburen es geçiyoruz ancak yoğun olarak İran dan ve hatta Karadeniz üzerinden. Mesela Gürcistan üzerinden hayvan kaçakçılığının olmasını kuvvetle muhtemel görüyorum. Çünkü Afrika hariç menşei itibarı ile Arjantin ve Brezilya’dan kaçak et gelmesi ihtimali kanaatimce oldukça zayıf olarak görürüm. Çünkü o taktirde maliyetlerin çok yüksek olma ihtimali göz ardı edilmemelidir.

Kaçak et demek sınır güvenliğinizin olmaması ve kontrol kabiliyetinizin olmaması anlamına gelir. Ayrıca hayvan hareketleri kontrol mekanizmalarının tekrar gözden geçirilmesi gerekmektedir. Hayvan hareketleri konusunda uyguladığınız yöntemlerin ne olduğu bu noktada önem kazanmaktadır.

Konu ile ilgili Gıda Kontrol Genel Müdürlüğünde son derecede profesyonel bir kadronun varlığını biliyorum. Bu genel müdürlüğün başında Prof ünvanlı öyle bir genel müdür vardı ki! Elemanlarının görev için dahi bir yerlere gitmesine izin vermek istemediğini duymuştum. Neticede bir görevliden sonuç almak istiyorsanız o görevin layıkı ile yapılmasını sağlamak ve bunu kontrol etmek üst seviyeli bürokratın görevidir.

Sayın Bakan Faruk Çelik düşündüğü ve uygulamak istediği bütün projeleri kamuoyu ile paylaşmalıdır. Bizim kendilerinden beklediğimiz sadece budur. O zaman yapılmak istenilenin doğru mu yoksa yanlış mı olduğunu irdelememiz mümkün olabilir. Sayın Bakanın iyi niyetli olması kafi değildir. Yaptığı ya da yapacağı icraatlar önem taşımaktadır. Halkın ve Milletin sağlığı siyaset üstüdür. Bazı konular vardır ki siyasi değil ve Milli dir. Bütün Milleti ve Halkı ilgilendirir.

Bu yaştan sonra devletten ne makam ve ne de mevki beklentimizin olması söz konusu değildir. Ancak bildiğimiz doğruları ve eksiklikleri buradan zikir etmek MİLLİ, vicdani ve insani borcumuzdur.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ahmet Nizamettin Güvener - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.