10 KASIM VE ATATÜRK KÜLTÜR MERKEZİ !!

Cumhuriyetimizin simgesi ve kültür varlıklarimızın en önemli eserlerinden biri olan Atatürk Kültür Merkezi yine bir yıkım projesi ile gündeme geldi. Bu kez karar Cumhurbaşkanı tarafından öfke, tehdit ve nefret içeren cümlelerle bizzat açiklandi.

Bizi yönetenlerin Taksim meydanının özgürlüğüne, Taksim anıtının varligina, Gezi Parkı'nin direnişine olan öfkeleri bu sefer de Atatürk Kültür Merkezi'ni yıkmak için ortaya çıktı.

Onlarca, yüzlerce, binlerce sorunumuz içinde, ülkenin refahı, huzuru, güvenliği, eğitimi, ekonomisi için harcanmayan enerji bir Cumhuriyet değerinin daha yok edilmesi, kendi zihniyetleri ekseninde gelişmesi için harcanmaktadir.

Atatürk Kültür Merkezi'ne sahip çıkan sanatçıları terörist diye suçlayan bir zihniyetin sanata, sanatçıya, bilime, felsefeye hangi gözle baktığını, Atatürk Kültür Merkezi'ni yıkıp aynı özellikte, aynı amaca hizmet eden bir varlık ortaya koymalarını beklemek mümkün degildir.

Her fırsatta Istanbul'un betonlaşan yapısından şikayet eden, ancak ülkeyi yönettikleri süre içinde bunu önlemek için hiç bir çaba göstermeyen düşüncenin Atatürk Kültür Merkezi'nin varlığına saygı göstermesini beklemek hayalciliktir.

TMMOB'nın; bu konuda yıllardır devam eden hukuk mücadelesi, ne yazık ki hukuksuzluğa uğramıştır.

Atatürk Kültür Merkezi,ülkemizinöz kaynaklarindan yapılan ilk ve tek anıtsal yapısıdır.

Uluslararası sözleşmelerle bu yapının güvenliği koruma altına alınmıştır.

29 Ekim 2013 yılında açılmak üzere iken, toplumsal olaylara karşı polis karakoluna dönüştürülen Atatürk Kültür Merkezi sahipsiz bırakılmıştır.

TMMOB'nın Atatürk Kültür Merkezi'nın yıkım kararını bozmak için başlattığı mücadele de yalnız kalmış olmasında sessizce izleyen herkes suçludur.

Atatürk Kültür Merkezi'nin onarım ve tadilat yapılması sırasında, önemli tahribatlar yapıldığı bilirkişi raporlarında ortaya konmuştur.

Atatürk Kültür Merkezi'nin yıkılıp yeni bir inşaat girişiminde bulunulması Beyoğlu ilcesi sınırları içinde imar iznine aykırıdır.

Atatürk Kültür Merkezi , Türkiye Cumhuriyeti' nin en önemli simgelerinden biridir ve bugün algı yönetimi ile bu önemli kültür mirası yıkılıyor.

Bugün 10 Kasım;

Atatürk'ü anmak için, onun eserlerine sahip çıkmamız gerektiğini, onun ilke ve devrimleri ışığında ilerleyebilecegimizi anladığımızda görevimizi yapmış olacağız.

Ülkeyi ortaçağ kültürüne çekmek isteyen zihniyetten Atatürk Kültür Merkezi'ne sahip çıkıp korumalarını beklemiyoruz.

Hem Türkiye Cumhuriyeti'nin, hem Atatürk ilke ve devrimlerinin, tarihimizin, kültürümüzün yılmaz bekçileriyiz..

10 Kasım'da Atatürk'ü sadece anmak yetmez.

Atatürk'e, ilke ve Devrimleri'ne sarılırken, Cumhuriyet mirasına da sahip çıkmak zorundayız.

Bugün, Atatürk Kültür Merkezi'ni yıkmak isteyenler şunu bilsinler ki; binaları yikabilirsiniz ama Atatürkçülüğümüzü asla !!

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ebru Oğuzhan Yeter - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.