Çiğ süt primi; sıcak sütte 5, soğukta 10-12 kuruşa çıkıyor

280.000 Amerikan Doları bütçeye sahip, Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmetlerinin Güçlendirilmesi Teknik İşbirliği Projesi açılış Çalıştayı ve tanıtımı, BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nı,dün Ankara'da bir araya getirdi.Toplantıya, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, FAO Türkiye Temsilcisi Viorel Gutu,FAO uzmanları, Bakanlık yetkilileri ve paydaşlar katıldı.

Açılışta konuşan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba,yeni müjdeler verdi.Bakan Fakıbaba'nın verdiği bilgiye göre;2018 yılı itibarıyla, hizmet sunucu serbest tarım danışmanları ile ziraat odası, üretici örgütü ve tarımsal amaçlı kooperatiflerde istihdam edilen her bir tarım danışmanı için, hizmetin gerçekleşmesini müteakiben, iki dilim halinde 38 bin lira ödeme yapılacak.

Çiğ süt prim destekleri,sıcak sütte 5, soğuk sütte 10 ve 12 kuruşa çıkarılıyor

Bilgi ve iletişim teknolojilerindeki gelişmelere uygun "Yayım Bilgi Ağı" kurulacak. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve FAO iş birliğiyle uygulanacak Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmetlerinin Güçlendirilmesi Teknik İşbirliği Projesi sonunda, bir tarımsal yayım stratejisi geliştirilecek. Söz konusu proje, 2 yıl sürecek ve 280 bin dolar bütçeye sahip olacak.

Kesif yemdeki artış dikkate alınarak, çiğ süt prim destekleri, yılın ilk 3 ayını kapsayacak şekilde, sıcak süt için 3 kuruştan 5 kuruşa, soğuk süt için 6 kuruştan 10 kuruşa, örgütler aracılığıyla pazarlanan soğuk süt için, 7 kuruştan, 12 kuruşa çıkarılacak.

Tarım sektöründe üretim, tüketim ve ticaret dengelerinin hızla değiştiğinin altını çizen, rekabetçilik ve sürdürülebilirliğin ön plana çıkan kavramlar haline geldiğini,bu nedenle çiftçiyi eğitimle buluşturacaklarını dile getiren Fakıbaba, ulusal tarım politikalarının başarıyla uygulanması gerektiğini ifade etti.

Rol model olabilecek yeni nesil çiftçilereihtiyaç var

Model köyler çıkarmak gerektiğini, köylülerin beraber üretim yaptıklarında, karın artacağını, girdi maliyetlerinin de düşeceğini vurgulayan Bakan Fakıbaba, sektörün talebine cevap verebilecek, bilgisini sahaya aktarabilecek donanıma sahip insan kaynağına, rol model olabilecek yeni nesil çiftçilere ve Türkiye'nin her bölgesine yayılacak başarı öykülerine ihtiyaç olduğunu anlattı.

Fakıbaba, tarımsal araştırma enstitülerinin geliştirdiği tarımsal yeniliklerin, çiftçilere ulaştırılması amacıyla yürütülen projeler hakkında da bilgi verdi, Bakanlık olarak kadınları ve gençleri çok önemsediklerine dikkat çekti.

Yürütülen eğitim ve yayım faaliyetleriyle, bir yılda yaklaşık 1,5 milyon çiftçiye ulaştıklarını,sistemin yürürlüğe girdiği 2007 yılında, tarımsal danışmanlık hizmeti vermek üzere yetkilendirilen kişi ve kuruluş sayısı 85 iken, bugün bin 42'ye ulaştığını anlatan Fakıbaba, yetkilendirilen bu kuruluşlarda çalışmak üzere sertifikalandırılan kişi sayısının da, 14 bin 58 kişi olduğunu açıkladı.

530 milyon liralık anaç koyun-keçi, 62 milyon liralık besi desteği

Son9 yılda 2017 sonu itibarıyla, toplam 346 milyon lira danışmanlık destekleme ödemesi yapıldığını söyleyen Bakan Fakıbaba, dolar kuru nedeniyle artan kesif yem fiyatlarına karşı, üreticiyi koruyacaklarını ifade ederek "Adım adım maliyetlerini takip ediyoruz, onları mağdur etmeyeceğiz. Kesif yemdeki artışı dikkate alarak Başbakanımız ile görüştük.

Bu görüşmemiz doğrultusunda çiğ süt prim desteklerini yılın ilk 3 ayını kapsayacak şekilde, sıcak süt için 3 kuruştan 5 kuruşa, soğuk süt için 6 kuruştan 10 kuruşa, örgütler aracılığıyla pazarlanan soğuk süt için, 7 kuruştan 12 kuruşa çıkarıyoruz.

Böylelikle süt üreticilerimizin eline toplamda 270 milyon liralık prim desteği sağlamış olacağız. Ramazanda 270 milyon liralık çiğ süt prim desteğinin yanı sıra, 530 milyon liralık anaç koyun-keçi desteği, 62 milyon liralık besi desteğiyle birlikte, toplamda 860 milyon lirayı aşan miktarda üreticilerimize destek sağlamış olacağız." dedi.

Kadın çiftçilere yatırım yapılırsa, verimlilik katlanarak artar

Tarım sektörünün büyük şirketlerden, küçük çiftçilere kadar milyonlarca insandan oluştuğunu ifade eden FAO Türkiye Temsilcisi Viorel Gutu da "Bu ülkenin potansiyelini kullanmak için, her çiftçiye ayrı ayrı etkin bir şekilde ulaşmamız, onlara doğru yardımı yapmamız gerekiyor.Daha fazla verimin sağlanması için, bilginin çiftçilere ulaştırılması önemli.Türk çiftçileri sadece diğer ülkelerdeki yenilikleri öğrenmekten ziyade, kendi yeniliklerini üretsin ve hatta bunları ihraç etsin. Bu bağlamda proje, kadınlara özel önem atfediyor. Kadın çiftçiler, tarımda henüz keşfedilmemiş potansiyeldir. Kadın çiftçilere yatırım yaptığımız zaman, verimlilik katlanarak artacaktır." şeklinde konuştu..

Birçok çiftçi, ihtiyaç duyduğu tavsiyeyi, ücretsiz alabileceğini bilmiyor

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı,Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanı Osman Güzelgöz'ün açılış konuşması ile başlayan programda bir sunum yapan FAO Program sorumlusu Sheikh Ahaduzzaman ise,bu projenin yayım hizmetlerini henüz kullanmayan kişileri ve özellikle kadınlar ve genç çiftçileri hedeflediğini belirterek “Orada çiftçilere tavsiyelerde bulunan çok sayıda şirket var, ancak bunlar çoğu zaman aslında ürün satıyorlar. Birçok çiftçi ihtiyaç duyduğu tavsiyeyi, ücretsiz alabileceklerini bilmiyor.” dedi.

Hem kamu, hem de özel sektörde hizmet sağlayıcıların kalite standartlarına bağlı olduğundan emin olmak için, kapsamlı bir politika geliştirmek üzere FAO’nun, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile birlikte çalışacağını açıklayan Ahaduzzaman “Bu hizmetleri ne kadar çok insan kullanırsa, o kadar fazla işe yaramış olur. Çiftçilerin çıkarları doğrultusunda var olan bilgi birikiminden faydalanılması için, kırsal yayım hizmetlerini koordine etmede Bakanlığa yardım etmek istiyoruz.” diyerek sözlerini tamamladı.

Projesi,şimdilik Şanlıurfa ve Eskişehir’de pilot olarak uygulanacak

BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı arasındaki280.000 Amerikan Doları bütçeye sahipyeni işbirliği projesi,şimdilik Şanlıurfa ve Eskişehir’de pilot olarak uygulanacak,çiftçilere sağlanan destek ve danışmanlık olanaklarını güçlendirecek.

Gerçekten,kırsal yayım ve danışma hizmetleri; verimliliği arttırmak ve krizlerle mücadelede, çiftçilerin ihtiyaç duydukları bilgileri sağlamada önemli bir role sahip. Bu hizmetlerin kalitesinin, son yıllarda olumsuz etkilendiği ifade ediliyor. Birçok çiftçinin de,bu hizmetlerin varlığından haberdar olmadığı ileri sürülüyor.

Geri bildirim sunabilecek, yerel danışma gruplarıoluşturulacak

Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmetlerinin Güçlendirilmesi Teknik İşbirliği Projesi,danışmanların hizmetleri kullanan insanlara uygun, en güncel bilgilere sahip olmasını ve bu hizmetlerden yararlanmaları için çiftçilere ulaşıp, onları teşvik etmeyi sağlamaya odaklanıyor :

• Yayım hizmetleri personeline yatırım yapmak, yüksek kalitede danışmanlık sağlamak için, ihtiyaç duydukları bilgi ve donanıma sahip olduklarından emin olmak.• Proaktif şekilde kadınları hedeflemek ve onların özel ihtiyaçlarına cevap verecek hizmetler geliştirmek.• FAO ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nda,en çok ihtiyaç duyulan konularda geri bildirim sunabilecek yerel danışma gruplarının oluşturulması.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Halim Utlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Ankara'nın En başarılı ve En İyi Belediye Başkanı Kim? Ankara Belediye Anketi