Başkanlık sistemi 26. dönemden asla çıkmaz...

Başkanlık sistemi 26. dönem parlamentosundan değil Ekim ayında erken seçime gidilerek 27. dönem parlamentosundan onay alacağına iddiaya varım. Geçmiş yazılarımı okuyanlar bilir, çoğu tahminimin tutmasından dolayı bahse giren varsa buyursun. Neden 26. dönem vekilleri bunu başaramayacağını HDP'nin tutumundan oluşacağı anlaşılıyor. Niçin bu fikre sahipsin diyenlere HDP'de ılımlı düşünülen Zana'ya kulak verince durum kolayca anlaşılır. Bu anlatımıma göre Avrupa Parlamentosu'nda 12'incisi düzenlenen "Avrupa, Türkiye, Ortadoğu ve Kürtler" konulu konferans bu yıl “Eski kriz, yeni çözümler” başlığıyla düzenlenerek sözde Kürtlere dolaylı destek olduğu ortada.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşme için randevu talebinde bulunan HDP milletvekili Zana Kürt sorununun kalıcı olarak çözümü için bazı talepler sıralayan Leyla Zana, ısrarla tekrar masaya dönülmesi gerektiğini söylese de zamanında masada şımardıklarını anlamadıkları ve PKK bitmek üzere olduğundan Avrupa'dan masaya dönme masumiyeti ile yardım beklemekte. Masaya dönüş dışında Türkiye'nin Rojova'ya karşı tutumunun yumuşamasını istemekte. Anayasa değişikliği ile Kürt meselesinin kalıcı bir barışa evrilmesi için "Kürtlerin meşru hak ve taleplerini anayasal güvence altına almak gerek" demiş. Buna ilaveten "yeni anayasa tartışmalarında eğer Kürtlerle eşit, özgür ve demokratik bir temelde birlikte yaşam isteniyorsa bunun tek yolu, Kürt halkının da diğer halklar gibi yaşadıkları yerlerde siyasi ve idari statülerine sahip olmalarıdır" diyen Zana ve onun etkisinde olacağı düşünülenlerden "Başkanlık" sistemine katkısı olmayacağı anlaşılıyor. Bu yüzden ılımlı denen Zana'nın Anayasal güvence isterse, bunu vermeyeceği anlaşılan Ak parti sadece üzerinde anlaşılan maddeler dışında değişikler yapamayacağı görülecek.

Başkanlık sistemine Ak parti dışındaki üç parti hayır diyor ve bu durumu Kürtlere Anayasal taviz verilmedikçe HDP nin destek vermemesi normal. Yumuşak halka HDP idi ama orada ılımlı denen Leyla Zana'nın düşüncelerine göre menfi tutum alacağı belli. Bu bağlamda Anayasanın Başkanlık sistemine vurgu yapan dolaylı maddeleri bile üç partice reddedileceği görülüyor. Sanırım partilerdeki uyumsuzluklar yüzünden bir karambol olabilir ama bu iş için gizli oy olsa bile Başkanlığın geçmesi bence düşük bir ihtimal. Oysa ben bu ara yarı başkanlığa HDP ikna edilebilirdi diye düşünüyorum. Tam başkanlık dense de bu geçiş döneminde güçlü yarı başkanlı daha mantıklı. Şu an bilmediğimiz avantajları varsa öğrenir ve bizde tam başkanlık deriz tabi ki ama sayı yetersiz. Bürokrasinin direnç ve takozluğunun kırılması için Başkanlık sistemi kesin gelmeli. Memurlar her işi yavaşlatıyor. Sorunsuz basit işlerde bile bürokrasi ağır işliyor. Bakanları dışarıdan ve vekillerinden olmayacak bakanlar yeni anayasadan aldıkları yetkilerle bürokratik oligarşiyi ortadan kaldıracak. Her dönemde atılım yapmak istense de buna bürokrasi engeldi. Başkanlık sistemi HDP'nin barajı aşamayacağı düşüncesi ile bu yılın sonunda erken seçime gidilip 27. dönem Ak partiden seçilen 365 vekille değişecek sanırım.

Bu çerçevede PKK temizlenince barajı aşması zor görülen HDP'nin ve Bahçeli değişmezse oyları 1.5-2 puan daha düşecek MHP'nin kayıplarından Ak partinin 48-50 vekil artması ile sonuçlanabilir. Ama bizim beyaz solcular tekrar Tayyip bey alerjisi ile HDP'ye yüklenebileceklerinden HDP'nin barajı geçmesi sürpriz sayılmaz. Bu arada Ak parti kamuoyuna çok büyük heyecan verip, istihdam oluşturacak ve piyasaya güven vererek sinerji oluşturacak mega bir proje yakalarsa HDP ve MHP'de bu sebepten dolayı barajı aşamaz ve 400 üzeri vekil kazanarak iktidar tam başkanlığı çok kolay getirebilir. Bu başarı Ak parti Ankara ilde son aşamasına gelen TUDEM'i hak ettiği yere taşırsa İstanbul'un projelerdeki öncülüğünde geride bırakabilir. Ankara il elbet çok şeye imza attı ama mega proje sunabilirse 27. döneme ANKARA damga vurabilir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Oğuz Güler - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.