PAMUK YÜZ GÜLDÜRÜYOR...

Pamuk fiyatları son zamanlarda tüm dünyada dolar bazlı olarak artmaya devam ediyor. Pamuktaki fiyatı daha çok büyük oranda dünya pamuk devleri olan Çin, Hindistan ve ABD belirliyor. Pamuk fiyatlarındaki dalgalanmaların nedeni olarak daralmış arz ve talep gösterilmektedir. 2018 hasat yılı tahminlerine göre yaklaşık 137 milyon balyalık rekor beklenmektedir. Eğer bu tahminler doğru çıkarsa üretim artışı geçen yıla göre % 10 daha fazla olacaktır. Fiyatlardaki artışlar geçen yılki gibi devam edecek gibi görünüyor. Bu yıl doların yüksek seyir etmesinden dolayı fiyatlarda rekor bir artış olacak gibi görünüyor. Amerika Pamuk Piyasası’nın aylık bültenlerinde verilen bilgilere göre; gelişmekte olan pazarlardaki güçlü ekonomik büyüme geçen 10 yılda yaşanan tüketim artışında pay sahibi oldu. Gelişmiş ülkelerde ise ekonomik durgunluktan çıkarken son 18-20 ay içinde tüketicilerin hazır giyime olan talebinin de artığı görülüyor. Özetle hem gelişmekte olan hem de gelişmiş ekonomilerde izlenen olumlu gelişmeler beraberinde tüketimi de artırıyor. Bununla birlikte tüketim artışı pamuk ve diğer emtialarda rekor seviyedeki yüksek fiyatlarla karşı karşıya kalınmasına neden olmaktadır. Öte yandan Orta Doğu’daki son olayları benzin fiyatlarına yansıması beraberinde gıda, giyim ve diğer tüm sektörleri etkilemektedir. Bu gelişmeler sonucunda pamuğun durumu ile ilgili analizler yapanlar, tekstil fiyatlarının da artacağını öngörmektedirler.

Pamukla ilişkin tüm bu üretim ve tüketim tahminlerinde bir diğer bağlayıcı husus da iklim şartları ve hava olaylarıdır. İklimin 2018 pamuk hasat yılına yansımaları şu ana kadar olumlu görülmüştür. Görünen o ki pamuk üreticisinin yüzü bu hasat sezonunda da gülecek gibi görünüyor. Daha birkaç yıl öncesine kadar pamuk üretiminde bir hayli gerilerdeydik. Bu yıl 1 milyon ton civarında bir üretim beklenmektedir. Son yıllarda pamuk fiyatlarının yüksek seyretmesi, üretim alanlarının artışına neden olmuştur. Fiyatlar böyle devam edecek olursa ihtiyacımız olan 1.6 milyon tonu birkaç yıl içinde sağlayacak ve pamukta kendimize yetecek düzeye geleceğiz. Şu ana kadar istikrarlı bir gidiş var. Önemli olan bunun devam etmesi.

Dünya pamuk üretiminde başı; Çin, Hindistan ABD çekmektedir. Pakistan, Brezilya, Özbekistan ve Avustralya ise bunları izlemektedir. Türkiye ise pamuk üretiminde dünya sıralamasında ilk sıralardan epey geriye düştü. Ancak pamuk ekim alanlarındaki son artışlarla ve bu yıl ki beklenen üretim artışları ile birlikte dünya pamuk üretiminde 8. Sırada olması beklenmektedir. Özellikle geçen yıl pamuğun Dünya piyasalarında gördüğü ilgi ülkemiz üreticilerinin de ekim tercihlerini etkilemektedir. Geçtiğimiz sezon temkinli bir yaklaşım sergilemekle birlikte ülkemizde üreticilerin pamuk ekimine yavaş yavaş dönmeye başladığı görülmektedir. Ancak bugünkü mahlıç fiyatlarına bakacak olursak çiftçi de bir tedirginlik gözlenmemektedir. Ancak yine de spekülatif hareketler beklentisi ile acaba fiyatlar hasat döneminde aşağıya düşer mi korkusu da var. Yani pamuk üreticisi tedbiri de elden bırakmıyor. Hani ya haksız da değiller. Özellikle fiyatlardaki istikrarsızlık üretim artışı için önemli bir engel teşkil etmektedir. Ayrıca pamuğa verilen primlerin de beklenenin altında olması üreticileri artan girdi maliyetleri karşısında zor durumda bırakmaktadır. Ancak her şeye rağmen eğer fiyatlar geçen yılki seyrini korursa ki, öyle görünüyor. Hatta artış beklenmektedir. Mahlıç fiyatlarındaki beklenti en az 10 TL gibi. Eğer beklentiler gerçekleşirse pamuk ekim alanlarında önemli bir artış olacağını şimdiden söyleyebiliriz. Bekleyelim görelim.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar A. Kadir Kıran - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Ankara'nın En başarılı ve En İyi Belediye Başkanı Kim? Ankara Belediye Anketi