Gençlik Rehberi

Dünyada, bölgemizde ve ülkemizde cereyan eden olaylar baş döndürücü hızdadır. Dönen başlar kişinin gerçekleri görme ferasetini köreltmekte, dünya ve ahiret saadetini anlama ve kavrama kabiliyetini azaltmaktadır.

Bu hengameli ve çalkantılı dönemde bizi birebir ilgilendiren gerçek sorunları tespit edebilme ve çözüm bulma zorunluluğu vardır.

Zaman ihtiyarladıkça gençleşen, Kur'an'ın hakikatleri ışığında sorunları tespit ve ebedi bir gençlik kazanmanın yolunu gösteren risale-i Nur kulliyatını imkanlar dahilinde okumak veya en azından gençlik rehberi adlı bölümü kendimi, ailemiz, sevdiklerimize okumalı, okutmalı ve de tavsiye etmeliyiz.

Ülkemizde medyanın gençler üzerindeki etkisi, yayın politikaları, film, dizi, magazin ve haberlerine bakılırsa fanı zevkler için baki lezzetleri nasıl feda edildiği daha net görülecek.

Devletin karma eğitim politikası, üniversitelerdeki bilimsel araştırmadan ziyade eğlence ve özgür düşünce adı altında manevi değerlerden uzak durmaları ayrı bir sıkıntıdır.

Kitabın girişinde;

"Gençlik damarı akıldan ziyade hissiyatı dinler. BEDİUZZAMAN. His ve hevesin ise kör olduğunu, akıbeti görmediğini ve bu sebeple fani zevkleri baki lezzetlere tercih edebildiğini söyler.

Gençlerin eğitim ve sorgulama ile öğrenme, akıl ve mantıkla cevap bulma, fenden ve ilimden gelen inkar veya dine lakayit olmalarıdır.

Buna karşılık dindar medyanın büyük çoğunluğu, günün sorularına uygun cevap vermemeleri veya bu doğrultuda yayın yapmamaları ayrı bir tehlikedir.

Yine bir kısım Tv’lerin, klasik dini anlatma veya bazı medya kuruluşlarının çörek otu, cevşen, hurma, seccade ve benzeri ticari malları satmak için, dini değer ve sembolleri kullanmaları ayrı bir gaflet ve hıyanettir.

Giderek dinden uzaklaşan gençlik, eğlenceye, içkiye, zevke dalmak veya teröre malzeme olmaktadır.

Yine bazı yayın kuruluşları günün müziğine uygun ilahi yayını ile gençlerle buluşma çabası hoş olsa da fikre, beyne ve ruha hitap eden günün ilmi ile iman hakikatleri anlaşılmaması bu Tv. Leri izleyenlerin dini eğlence görme gibi bir sıkıntı oluşmaktadır.

Elden kayıp gitmekte olan bu gençlere, güzel ahlakı, peygamber aleyhisselatü vesselam'ı, Kur'an'ı, gençlerin anlayabilecekleri bir biçimde anlatması gereken sağ, muhafazakar veya dindar dediğimiz, birçok yazar çizer ise, sabah Feto öğle Feto akşam Feto bütün mesailerini Feto ile mücadeleye harcadıkları için gençleri başıboş ve hevesleri ile başbaşa bırakmışlardır.

Evet, bu asır dünya hayatını öyle pompalamış ki Müslümanlar bile dünyayı ahirete, bilerek ve severek tercih eder hale gelmişlerdir.

Fitne o kadar cazip, dünya hayatı o derece aldatıcıdır ki insanlar da gerçekleri bildiği halde kendilerini bu fitne ateşinin ortasına ata bilmektedir.

Peki, bunun çaresi yok mu?

Bu eser çaresini anlatmakta ve şöyle demektedir;

Tabii Müslüman hayatlardaki bu durum Bediuzzaman’a göre, "imansızlık"tan değildir. Ancak insanın akıbeti görmeyen nefis, his, heves, vehim gibi duygularının akıl, kalp ve ruhuna galebe etmesinin neticesi dir. O halde insan akıl, kalp ve ruhunu "İman hakikatleri" ile daima, beslenmelidir ki, nefis ve şeytana mağlup olmasın his ve Heves aldatmasın.

Bediuzzaman Saidi Nursi :"Ey zevk ve lezzette Müptela insan Ben 70 yaşında binler tecrübelerle ve hüccetlerle ve hadiselerle Aynel yakin bildim ki, hakiki zevk ve elemsiz lezzet ve kedersiz sevinç bu hayattaki saadet yalnız imandadır ve İman hakikatleri dairesinde bulunur. Yoksa dünyevi bir lezzette çok elemler var. Bir üzüm tanesi yedirir on tokat vurur hayatın lezzetini kaçırır."

Gençlik rehberi başta gençler olmak üzere bu asrın cazibedar fitneleri karşısında tehlikede olan herkese gerçek zevk ve mutluluğun İman hakikatleri dairesinde bulunduğunu dünyanın geçici ve günahlı lezzetlerinin ise hem dünyada hem ahirette büyük acı ve azapları netice verdiğini/vereceğini Kur'an'ı temsil hakikatler ile ispat ederek gösteriyor.

Yeni Asya neşriyat tarafından yepyeni tasarım ile yayınlan gençlik rehberi adlı eseri almanızı, okumanızı ve okutmanızı tavsiye ederim.

DUA VE SELAMLARLA.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Fatih Yokuş - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haberler Ankara editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haberler Ankara değil haberi geçen ajanstır.Anket Ankara'nın En başarılı ve En İyi Belediye Başkanı Kim? Ankara Belediye Anketi