Türkiye Çalkantılı Süreçten Nasıl Kurtulur?

Amerikan seçimleri sonuçlandı önümüzdeki dört sene boyunca yenilikçi ekonomik politikalar bekleyen küresel piyasalar olumluyu fiyatlamayı tercih etti. Doların altı büyük para birimi karşısında değerini gösteren Dolar (DXY) endeksi 100,00 seviyesi üzerinde iken 10 yıllık tahvil faiz oranları son dokuz ayın en yüksek seviyesinde. Bu tabloda gelişen ülke para birimlerinin durumu malum ve Türk Lirası 08 Kasım’dan bu yana yüzde 4,68 değer kaybı ile 24 gelişen ülke para birimi arasında 19. Sırada yer alıyor.

Öte yanda, 5 Dolar ve 5 Euro’dan oluşan sepet kurun geldiği 3,43 seviyesi artık Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) enflasyon hedeflemesi için tehdit oluşturuyor. Amerikan seçimlerinden bu yana gelişen ülke para birimlerinde oluşan satış baskısı ile TCMB döviz likiditesini artırıcı birtakım önlemler aldı. Ancak Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) Aralık ayı için 25 baz puan faiz artırım beklentisinin nerede ise kesinleştiği ve yüzde 92’ye ulaştığı bir ortamda TCMB’den beklenen faiz politikasında makul bir değişim. Bu tarz makul bir değişimi sepet kuru rahatlıkla ilk etapta 3,36 seviyesine taşıyabilir. Öyle ki dışarıda dolar pozitif hava yerini bir miktar geri çekilmeye bırakırsa sepet kurda da daha düşük seviyeleri görebiliriz.

Türk Lirası Sepet Kur

Kaynak Bloomberg

Avrupa ve İngiltere Merkez Bankaları FED’in 14 Aralık toplantısı sonucunu bekleme taraftarı diyebiliriz. TCMB’de aynı yönde hareket edecek ve FED sonrası Aralık ayında gerek duyarsa faiz tarafında bir karşı atak yapacak diyenler var. Bize göre, Aralık ayına sarkan bir karşı aksiyon bizim için geç olabilir. Gelişen ülke piyasalarının kolay para politikalarından çıkışa olan duyarlılığı bilinirken bizim için öncesinde önlem almak daha akılcı görünüyor.

Önümüzdeki haftalarda Trump özgün politikalara verilen tepkinin abartılı olduğunu düşünen piyasalar daha sakin fiyatlamalar yapabilir. Finansal piyasalardaki sakinlik Türk Lirası üzerindeki baskıyı da azaltacaktır. Sonuçta, uzun süre gelişen ülkelerden kaçan bir sermaye ve portföy yatırımı anlayışı beklemiyoruz. Bir noktada küresel yatırımcıya cazip gelen gelişen ülke piyasaları hem direkt yatırımları hem de portföy yatırımlarınıkendisine çekecektir. Henüz zamanı olmakla beraber işte bu günlerde biz de varız demek için Merkez’in kurdaki yükselişe dur diyebilecek bir politika üretmesinibekliyoruz. Mevsimsel olarak yılsonunda reel sektör kaynaklı döviz talebinin arttığı bir dönemdeyiz. Bu nedenle hem tahvil bono piyasasında oranlarda yükseliş ve hem de Türk Lirası’nın değer kaybınadur demenin zamanı gelmiş görünüyor.

http://www.xtb.com/tr

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Arzu Toktay - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.