Hamilelik Döneminde İşten Çıkarılanlara Tazminat!

Hamilelik ve doğum süreci içine giren kadınların işten çıkarılması olayları son yıllarda mahkemede görülen en önemli davalar arasında gösterilmektedir. Hamilelik sürecine giren kadınların istenilen verimde çalışamayacağı ve hamilelikten dolayı mevcut konumunda işlerin aksatılacağına ilişkin birçok işveren kadın işçilerini işten çıkarmaktadır. İşverenlerce hamile kadınlara karşı takılan bu tavrın önlenmesi ve işçinin haklarının korunması için yasalar çalışanların yanında yer almaktadır.

İş sözleşmesinin işveren tarafından, işçisinin hamile kalması gerekçe gösterilerek feshedilmesi mümkün değildir. Bu durumla karşılaşan kadınların mahkemelere başvurarak, işvereninden tazminat talep etmesi mümkündür.

Hamilelik sürecinde kadın işçisini işten çıkaran kişiler kötü niyet tazminatı ödemeleri ön görülmüştür. Sadece hamilelik nedeniyle iş sözleşmesinin feshinin mümkün olmamasının yanı sıra, işveren tarafından yapılan bu fesih, kötü niyetli olarak değerlendirilmektedir.

Hamilelik ve doğum için iş sözleşmesi fesh edilen işçi, mahkemeye başvurarak işe iade davası açabilir ya da kıdem ve ihbar tazminatı davalarını açabilir. 30 kişiden fazla kişinin kayıtlı olarak çalıştığı kurumlar için hamilik sürecinde işten çıkarılan kadınların işe iade davası açmaları ön görülmüştür. Ancak, bu dava reddedilirse kişi boşta kaldığı süre boyunca 8 aylık maaşı miktarınca işe başlatma tazminatı da alabilir. Bu davaların yanı sıra daha birçok farklı açıdan, bu kişiler hakkında tazminat davası açılabilmektedir.

Hamile işçinin işten çıkarılmasına yönelik, işçinin dava açabilmesi için iş akdinin mutlaka haksız bir nedenle feshedilmiş olması gerekmektedir. Eğer işçinin bu noktada sözleşmenin feshine neden olacak bir davranışı ve kusuru varsa o zaman tazminat talepleri reddedilir.

Doğum ve hamilelik nedeniyle işten çıkartılan kişiler, iş sözleşmesinin haksız feshinden dolayı işverenlerine tazminat davası açabilmektedir. İşe iade, kıdem ve ihbar tazminatı vb. davaların yanı sıra, işveren haksız nedenle, işçisi hamile olduğu için işten çıkartmışsa bu kişiler hakkında ayrıca kötü niyet tazminatı da uygulanabilir.

4857 sayılı İş Kanununun 17. Maddesinde düzenlenen kötü niyet tazminatı, işçinin, belirsiz süreyle çalışması ve iş güvencesinden yararlanamaması sonucunda, işveren tarafından iş akdinin haksız ve kötü niyetle feshedilmesi olarak açıklanmıştır. Herhangi bir işveren için açılacak ihbar ya da kıdem tazminatı işveren tarafından ödenmiş olsa bile kötü niyet tazminatını da mahkeme kararıyla işçisine ödemek zorundadır.

Hamilikte haksız nedenle ve kötü niyetli işten çıkarılan kişiler, işverenlerine kötü niyet tazminat davası açabilmektedir. Türk hukuk siteminde işverenlere karşı çalışanlar kanunlarla korunmaktadır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Şirin Sağlam - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.