TCMB’nin temkinli yaklaşımına piyasalar nasıl tepki verdi?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Temmuz ayı toplantısında politika faizini %7,50 seviyesinde korurken gecelik marjinal fonlama oranını 25 baz puan indirim ile %8,75 seviyesine çekti. Temmuz ayı toplantısı kararı sonrasında “politika faizi ile gecelik marjinal fonlama oranı” arasındaki fark %1,25 olarak rekor düşük seviyeye geriledi.

Temmuz ayı toplantı metninde öne çıkanlar yakın dönemde“yurt içi piyasalarda yaşanan”gelişmelerin iç piyasalarda yarattığı hareketlilik, merkez bankasının aldığı önlemler ve kısa vadede“manşet enflasyonun”yükselebileceği beklentisi olarak özetlenebilir. Çekirdek enflasyonda iyileşmenin devamı beklenirken manşette gıda ve tütün fiyatlarında artışın etkisi ile kısa vadeli yükseliş görülebilir. Kuşkusuz enflasyondaki gelişmeler önümüzdeki toplantı kararlarında etkili olacak ve bu tarafta yukarı yönlü riskler hesaba katıldığında bankanın“mevcut durumu koruma”ihtimalinin arttığını düşünüyoruz.

TCMB toplantısı ardından piyasaların verdiği ilk tepki limitliydi. Ancak ilk etki ardından özellikleDolar/TLparitesinin “kritik 3,00” seviyesinin üzerine yükselmesi ile alımlar hızlandı. Dolar/TL paritesinde 15 Temmuz’da görülen 3,05 seviyesinin yukarı yönde kırılması piyasaların daha kötüyü fiyatlaması anlamına geliyor.Sonuç olarak,bu kez değişen risk algısı ile piyasaların TCMB’nin temkinli denebilecek faiz indirim kararına tepkisi olumsuzdu. Önümüzdeki günlerde yurt içi piyasalar “uluslararası derecelendirme kuruluşları”ve kurumsal yatırımcıların Türkiye’ye bakış açısı ile yön arayacak.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Arzu Toktay - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Ankara'nın En başarılı ve En İyi Belediye Başkanı Kim? Ankara Belediye Anketi